PETROHRAD. Ruský prezident Dmitrij Medvedev vo vystúpení na petrohradskom Medzinárodnom ekonomickom fóre vyzval na zmeny vo vládnej hospodárskej politike.
Analytici to pokladajú za výzvu k rozchodu s politikou svojho vplyvného predchodcu v Kremli, súčasného premiéra Vladimira Putina.
Prezidentovo vystúpenie sa súčasne interpretuje aj ako začiatok vlastnej kampane k budúcoročným marcovým prezidentským voľbám.
Medvedev uznal, že rast vplyvu štátu v ekonomike a centralizácia jeho riadenia v Kremli počas Putinovho prezidentského obdobia bola nevyhnutná v postsovietskom období Ruska.
Dodal však, že "tento ekonomický model je nebezpečný pre budúcnosť krajiny". Konštatoval, že "predpoklad, že vláda má vždy pravdu, sa prejavuje buď v korupcii, alebo v benefitoch 'preferovaných' spoločností".
Počas Putinových dvoch funkčných období v rokoch 2000 až 2008 sa Kremeľ sústredil na koncentráciu moci a rast svojho vplyvu v ekonomike, najmä v lukratívnych odvetviach ropy a zemného plynu.
"Moja voľba je iná," pokračoval prezident. "V ruskej ekonomike musí dominovať súkromný sektor a súkromní investori. Vláda musí chrániť voľbu a majetok tých, ktorí dobrovoľne riskujú svoje peniaze a povesť."
Po Medvedevovom vystúpení jeho poradca Arkadij Dvorkovič nechcel priamo komentovať prezidentovo vystúpenie a nechcel sa vyjadriť ani k tomu, či to bol už prejav v prezidentskej kampani. Konštatoval však, že to "bol jasne politický prejav, nie iba zoznam ekonomických návrhov".
Dvorkovič však informoval, že prezident Medvedev oznámi svoje rozhodnutie, či sa bude uchádzať o prezidentské kreslo, na jeseň.
Hoci Putin vyzdvihol stabilitu v krajine podporenú vysokými cenami ropy a veľkými hospodárskymi úspechmi, ktoré sa dosiahli počas jeho pobytu v Kremli, Medvedev v piatok napadol celú koncepciu, varoval, že pokusy o zachovanie stability môžu viesť k stagnácii.
Rusko musí začať riešiť problémy ihneď, aby sa vyhlo "bodu, od ktorého by sa mohla krajina začať pohybovať späť".
"Korupcia, nevraživosť voči investíciám, mimoriadne významná úloha štátu v ekonomike a mimoriadna koncentrácia sily (štátu) sú pre budúcnosť daňami, ktorým sa musíme a chceme vyhnúť," povedal prezident.
Predstaviteľ PwC International Dennis Nally, ktorý už petrohradské fórum navštevuje niekoľko rokov, agentúre Associated Presse povedal, že Medvedev teraz má "oveľa viac jasno, pokiaľ ide o reálne výzvy, ktorým čelí ruská ekonomika a jeho úprimnosť o niektorých týchto výzvach je veľmi osviežujúca".
Informovala o tom agentúra AP.