VARŠAVA. Poľsko má obrovské zásoby zemného plynu. Podľa amerického Úradu pre energetické informácie sa ho v krajine pod vrstvou bridlice v niekoľkých ložiskách nachádza asi 5,3 bilióna kubických metrov (m3).
Najviac ho je v Pomoransku a Gdanskej zátoke, potom od Varšavy na východ až k takmer ukrajinskej hranici a od Krakova na východ po štátnu hranicu s Ukrajinou a Slovenskom.
Varšavské úrady už pridelili licencie na prieskumné vrty piatim americkým a 18 ďalším spoločnostiam. Medzi nimi sú najmä britské, írske a kanadské firmy. Plyn chcú ťažiť aj poľské podniky Orlen, PGNiG a prevádzkovateľ rafinérií Lotos.
O ťažbe sa rozhodne do troch rokov
Prieskumné vrty sa jeden po druhom ukazujú ako veľmi sľubné. Úrady do konca mája vydali 124 povolení na prieskumné vrty.
O dva-tri roky bude jasné, či sa ťažba bridlicového plynu vyplatí. Ak bude rentabilná, poľská ekonomika sa postaví pevnejšie na vlastné nohy. Krajina ročne spotrebúva 13 miliárd kubických metrov paliva. Tretinu si kryje z vlastných zdrojov a zvyšok dováža z Ruska.
Zemný plyn sa spod vrstvy bridlice získava tlačením zmesi vody, piesku a chemikálií pod vysokým tlakom, čím sa pôsobí na kameň.
Bridlica mu neodolá a cez otvory sa súpravy dostávajú k palivu. Najmä v západnej Európe sa však šíria obavy, že chemikálie môžu zhubne vplývať na podzemné vody.
Poľsko môže byť "druhým Nórskom"
Na internete sú firmy, ktoré uvádzajú, že v oblastiach, kde sa ťaží bridlicový plyn, je už voda znečistená a dokonca sa môže stať, že sa do domácností môže dostať ako horľavina.
Varšavské ministerstvo životného prostredia však nechce dopustiť, aby sa v krajine rozšírila panika. Hlavný geológ Jacek Jezierski na tlačovej konferencii povedal, že všetky pochybnosti a obavy o škodlivosti plynárenskej technológie sú prehnané.
"Je to čistá manipulácia," povedal a dodal, že v USA sa doteraz urobilo 35 000 vrtov do bridlicovej vrstvy a nejestvujú nijaké signály, že by sa objavil ich dramatický vplyv na životné prostredie.
Vládny predstaviteľ pred časom povedal, že pokiaľ ide o ťažbu plynu, Poľsko je na ceste stať sa druhým Nórskom v Európe.
Informoval o tom nemecký denník Die Welt.