WASHINGTON. Predstavitelia Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní v USA funkciu centrálnej banky, diskutujú o tom, či prijmú oficiálny inflačný cieľ. Túto stratégiu už dlho obhajuje šéf Fedu Ben Bernanke a praktizujú ju centrálne banky po celom svete.
Tieto diskusie sú v súlade so snahou Fedu podporiť rast a znížiť nezamestnanosť bez zrýchlenia rastu spotrebiteľských cien.
Inflačný cieľ by mohol pomôcť umlčať kritikov rekordných monetárnych stimulov a ukotviť inflačné očakávania verejnosti, ak sa bude Fed aj v nasledujúcich mesiacoch snažiť podporiť ekonomiku tým, že bude dlhší čas držať úrokové sadzby prakticky na nule.
"Myslím si, že je to hotová vec, aj keď sa zrejme nezavedie v krátkom čase a asi nie skôr, než sa ekonomická situácia nevráti do normálu," povedal generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Macroeconomic Advisers a bývalý guvernér Fedu Laurence Meyer.
"Šéf Fedu to zjavne podporuje a ťažko nájdete niekoho vo FOMC, kto je skutočne proti."
Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) je menovým výborom Fedu, ktorý prijíma kľúčové rozhodnutie v oblasti menovej politiky.
Výzvy zo strany predstaviteľov Fedu na zavedenie inflačného cieľa sa zintenzívnili v posledných mesiacoch. Takýto krok podporujú šéfovia regionálnych Fedov v Atlante, Richmonde, St. Louis, Philadelphii a Clevelande.
Prezident atlantského Fedu Dennis Lockhart 7. júna povedal, že nastal čas na "explicitné potvrdenie záväzku centrálnej banky dodať svoj kúsok do skladačky fundamentov, ktoré sú potrebné na zabezpečenie odolného a trvalého oživenia".
Ľudia oboznámení s diskusiami predstaviteľov Fedu tvrdia, že sú aktívne a podstatne vážnejšie v porovnaní s teoretickými diskusiami, ktoré o tejto téme v rámci FOMC prebiehajú viac než 10 rokov. Diskusie však môžu skončiť rovnako ako v minulosti bez výsledku.
Fed mal vždy implicitný cieľ, ktorý sa publikuje štvrťročne vo forme dlhodobých prognóz. Cieľ však nie je záväzný a môže sa meniť, čo vytvára neistotu na finančných trhoch a môže viesť k vyšším výnosom dlhodobých dlhopisov, myslí si bývalý poradca richmondského Fedu Marvin Goodfriend.
Diskusie o stanovení explicitného inflačného cieľa prichádzajú v čase zrýchlenia inflácie, motorom ktorej je predovšetkým zdraženie ropy a potravín.
Za 12-mesačné obdobie do konca apríla sa spotrebiteľské ceny v USA zvýšili o 3,2 percenta, čo je najväčší medziročný nárast od októbra 2008.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.