Ministerstvá Časopisy
ministerstvo financií publikuje vo Finančnom spravodajcovi nové zákony, ministerstvo zahraničia podporuje dva časopisy o zahraničnej politike, ministerstvo životného prostredia zabezpečuje tri odborné tituly, ministerstvo práce uvažuje o vzniku rezortného časopisu po zrušení časopisu Zamestnanosť a sociálna
politika aj tlačenej verzie Sociálneho poistenia.
Časopis Tempo platia aj firmy, ktoré dostávajú štátne zákazky.
BRATISLAVA. Žiadna kritika, iba pochvalné slová na adresu ministra dopravy Jána Figeľa z KDH.
V poslednom čísle „rezortného časopisu o doprave, poštách, telekomunikáciách a cestnom ruchu“ nechýbajú ani fotografie s ministrom, ako reční na tlačovke, sedí v riadiacej veži na letisku alebo diskutuje so študentmi v kancelárii.
Náklady na májové číslo Tempa zaplatilo ministerstvo. „Dali mi dvetisíc eur. Nemali sme iných sponzorov,“ povedal šéfredaktor Tempa Pavol Mikulášek, ktorý zarába na ministerstve aj inak – robí fotografa Figeľovi.
Rezort tvrdí, že nejde o ministerský časopis. V redakčnej rade sú pritom Figeľovi ľudia z ministerstva – šéf odboru pre vzťahy s verejnosťou Ľubomír Tuchscher či hovorca Martin Krajčovič.
Ten reagoval, že ministerstvo s časopisom nič nemá, len naň prispieva. „Doterajší príspevok v tomto roku je 2400 eur.“ Tempo vydáva Mikuláškova firma Pressto.
Pokyny vraj neboli Ministerstvo nepovažuje za problém, že zo štátnych peňazí platí časopis propagujúci ministra.
„Časopis prezentuje informácie, ktoré sa bežne v médiách neobjavia, napríklad v súvislosti s bezpečnosťou v cestnej doprave má pozitívne väzby z prostredia dopravných úradov a funguje ako reprezentatívna publikácia k aktuálnemu dianiu v rezorte,“ povedal Krajčovič.
Mikulášek odmietol, že Figeľa chváli na pokyn ministerstva. „To je moja vlastná iniciatíva, že ho chcem propagovať.“
Mediálny analytik Miloš Čermák nevidí dôvod na financovanie vestníka. „Je to neprípustné mrhanie peňazí, ministerstvá majú na informovanie webové stránky.“
Peniaze dal aj Doprastav Tempo, ktoré zadarmo rozdávajú ministerské organizácie, vychádza so štátnou podporou už desiaty rok. Kedysi bol dvojmesačníkom, pre nedostatok peňazí sa stal občasníkom.
Vydávanie časopisu podporujú aj súkromníci. Mikulášek priznal, že sponzormi sú firmy, ktoré od ministerstva získavajú zákazky. Zoznam sponzorov neposkytol. Spomenul iba Doprastav, ktorý staval časť diaľnic.
Podľa Figeľa je to v poriadku. „Ministerstvo nie je vydavateľom tohto časopisu, preto nemôže ovplyvniť, od koho prevezmú dar a od koho nie,“ reagoval Krajčovič.
Spoločnosť tvrdí, že nepatrí medzi sponzorov Tempa. Ľudmila Michálková z Doprastavu povedala, že vlani v júli si v časopise zaplatili prezentáciu diaľničného úseku D1, ktorú uverejňujú aj v iných odborných periodikách.
Ďalšie tisíce od Figeľa Mikulášek pre Figeľa aj pracuje. S ministerstvom má zmluvu, že bude fotiť oficiálne podujatia. Za fotografie môže celkovo zinkasovať takmer 20–tisíc eur.
„Pre rezort to robím od 90. rokov. Zmluvu uzatváram každý rok,“ hovorí Mikulášek, ktorý žiadneho z doterajších ministrov nechválil tak ako Figeľa. „Keď ide o dobrú vec a vidím, že tento to robí dobre, tak jasné, že aj ja sa snažím lepšie to robiť.“
U Galka vychádza Obrana Časopisy platia aj ďalší. Rezort obrany vydáva mesačník Obrana, na ktorý tento rok vyčlenili 22 500 eur.
V časopise pre vojakov sú články o ministrovi Ľubomírovi Galkovi z SaS. „Nie je umelo preferovaný. Keď sa vyskytli nepravdivé informácie o zmenách v sociálnom systéme, v rozhovore vysvetlil, čo skutočne chystá,“ povedal šéfredaktor Obrany Lukáš Milan.
Šéfredaktor: Kým to robím, bude tam minister
Firma Doprastav je sponzorom časopisu Tempo, hovorí jeho šéfredaktor PAVOL MIKULÁŠEK.
Ako sa vaša firma dostala k príprave časopisu Tempo?
„To je už desaťročná história. Detaily vám už nepoviem, na ministerstve si vybrali z troch ponúk v súťaži.“
Kto časopis platí?
„Niečo nám zaplatí ministerstvo a niečo súkromné firmy, ale to sú také malé sumy.“
Ktoré firmy vás sponzorujú? Koľko peňazí ste od nich dostali?
„To už by som vám moc rozprával. Neviem, či s tým budú súhlasiť. Hovorím, sú to malé sumy – 400, 500 eur. Za to majú inzerciu na dve alebo štyri strany. To nemajú nikde na svete za tie peniaze.
Aké firmy to sú?
„Rôzne. Je v tom problém?“
Problém môže byť, ak časopis propagujúci ministra sponzorujú firmy, ktoré potom zvíťazia v súťažiach na ministerstve.
„Sú to firmy, ktoré robia s rezortom, sem–tam niečo postavia, ale to nemá nijakú súvislosť s Tempom.“
Je v poriadku, ak firma, ktorá sponzoruje časopis, potom uspeje na ministerstve?
„Keď desať rokov je to v poriadku, tak myslím, že hej.“
Prečo by podľa vás firmy nesúhlasili so zverejnením svojich mien?
„Možno by súhlasili, čo ja viem. Musíte sa opýtať napríklad v Doprastave, či súhlasia.“
Takže Doprastav sponzoruje časopis?
„Raz alebo dvakrát zasponzoroval. Nie je to pravidlom ani pravidelne.“
Prečo v Tempe dominujú články o ministrovi Figeľovi a jeho fotky?
„Lebo je minister a prvý, ktorý nekradne a robí diaľnice za normálnu cenu. Pokiaľ to ja robím, tak tam bude Figeľ. To je moja dobrá vôľa, že ho uznávam a že sa mi páči, ako to robí. To je moja vlastná iniciatíva, že ho chcem propagovať.
Po zákazkách firma ponúkla časopis
Dodávateľ techniky pre ministerstvo vnútra platí časopis Revue 112 už od čias Kaliňáka.
BRATISLAVA. Za čias bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru začal vychádzať magazín Revue 112. Hovorca strany Smer Erik Tomáš potvrdil, že ho platí firma Stražan, ktorá štátu dodáva hasičské a policajné autá.
Firma sa ponúkla ešte ministrovi Kaliňákovi, keď uzavrela s ministerstvom zmluvy za milióny eur. „Prišla s ponukou, že chce robiť osvetu o záchrannom systéme, keďže už 12 rokov zabezpečovala techniku pre štát,“ povedal Tomáš.
Hoci sa v časopise objavovali pozitívne články o Kaliňákovi, Tomáš popiera, že by zasahovali do obsahu.
Ministerstvo na štvrťročníku spolupracuje s agentúrou Kubus. Adam Parišek z Kubusu tvrdí, že časopis mal žiť z inzerentov, ktorých zaujíma cieľová skupina hasičov a policajtov. „Nepodarilo sa mi ich zohnať, časopis je v útlme.“
Firma Stražan na otázky nereagovala. Koľko peňazí stojí vydanie jedného čísla, Parišek neprezradil. V poslednom čísle je rozhovor s ministrom Danielom Lipšicom z KDH, ktorý odpovedá aj na otázku, či je metalista alebo depešák.