BRATISLAVA. Účastníci nedávnej konferencie spoločnosti Ecopress sa zhodli, že prvý, druhý ani tretí pilier nemusia stačiť na slušný dôchodok.
"Malo by to byť povedané a komunikované obyvateľstvu, ľudia si musia začať šetriť," tvrdí predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Rastislav Podhorec.
Podľa Milana Repku zo spoločnosti Fincentrum nedokáže vláda vlastnými prostriedkami zabezpečiť udržateľnosť prvého piliera v súčasnej podobe. V rámci druhého piliera zase nie je vôbec isté, že zrušenie garancií prinesie v jeho fondoch reálny rast nad úrovňou inflácie. "Ani na úrovni 20-ročného investičného horizontu nemôžeme úplne vylúčiť, že fondy prerobia," myslí si Repka.
V odborných kruhoch sa podľa Fincentra čoraz častejšie objavujú dohady, že vláda bude musieť predĺžiť vek odchodu do dôchodku, znížiť dôchodky z prvého piliera alebo zmeniť pomer odvodov v neprospech druhého piliera. "Pre občana je posolstvo jednoznačné, nespoliehať sa na dôchodok z povinných schém," uzatvára Repka.