BRATISLAVA. Do tejto kategória pritom patria napríklad aj traja súrodenci, ktorí zdieľajú jednu izbu.
"V preľudnených domácnostiach ale podľa Eurostatu žijete aj vtedy, ak máte viac ako 18 rokov, alebo žijete s partnerom či partnerkou, no vlastnú izbu k dispozícii nemáte," konštatuje sa v pravidelnej týždňovej analýze Poštovej banky.
Oproti priemeru Európskej únie (EÚ), ktorý dosahuje takmer 18 %, tak u nás žije v stiesnených podmienkach asi dvakrát viac ľudí. Stiesnenosť je takmer neznámy pojem na Cypre a v Holandsku, kde sa takýto štandard týka menej než 2 % obyvateľov. Na druhej strane viac než polovica ľudí v Lotyšsku, Rumunsku a Maďarsku žije v malých priestoroch.
Lepšie výsledky dosiahlo bývanie Slovákov v kategóriách, ktoré skúmajú vlhké prostredie alebo neprimerane tmavé prostredie. V oboch prípadoch nedosahujeme ani polovicu priemeru EÚ. "Najviac trpia Lotyši a Slovinci, nakoľko viac ako desatina z nich žije v neprimerane tmavom prostredí," komentuje banka.
Slovenské príbytky netrpia ani neprítomnosťou sprchy či vane. Nemá ich len 0,3 % domácností, pričom v Rumunsku má tento problém viac ako 41 % príbytkov. Podobný podiel Rumunov žije aj v interiéri bez splachovacieho záchodu. Na Slovensku to je približne jeden človek zo 100.