BRATISLAVA.
Ako ďalej upozornil počas diskusie na utorkovom HN Clube, v negarantovaných fondoch tak zostanú sporitelia, ktorí do týchto fondov nepatria. Vláda pritom očakáva, že sporitelia v rastových a vyvážených fondoch budú môcť prejsť do garantovaného konzervatívneho fondu. „Toto fungovať nebude,“ zdôraznil Paška. Mnohí sporitelia totiž podľa neho nemajú základné informácie o druhom pilieri a nerozumejú pravidlám investovania.
Väčšine sporiteľov podľa šéfa Allianz-SDSS vyhovuje súčasný garantovaný stav druhého piliera. Z prieskumu totiž podľa Pašku vyplynulo, že 80 percent sporiteľov je konzervatívnych.
Napriek tomu si najviac ľudí na dôchodok sporí v rastovom fonde. Popri zachovaní súčasných garancií by sa tak mali podľa Pašku vytvoriť dva nové, negarantované fondy, do ktorých by mohli sporitelia prestúpiť. Vyšším výnosom v dlhopisových fondoch podľa neho neprispeje sprísnenie garancií v týchto fondoch.
„Sprísnenie garancií znamená ešte konzervatívnejšie investovanie,“ varoval. Odstránením poplatku za zhodnotenie v dlhopisových fondoch sa podľa neho zníži motivácia dosahovať vyšší výnos. Ako dodal, súčasná vláda vzbudzuje u sporiteľov nereálne očakávania, keď tvrdí, že pripravovaná novela zákona je zárukou vyšších výnosov.
Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál poukázal na to, že vláda garancie v druhom pilieri neruší, len ich modifikuje. Rešpektuje to, že veľa sporiteľov garancie uprednostňuje a preto ich kabinet ponecháva v dlhopisových fondoch. Minister však nepovažuje za logické, aby systém garancií zostal v súčasných troch fondoch. Za nezmysel označil to, že bývalá vláda nastavila sledovanie výnosnosti v druhom pilieri na šesťmesačnej báze.
„Chceme rozšíriť toto referenčné obdobie na 60 mesiacov,“ povedal. To podľa neho umožní nákup dlhopisov napríklad s 5-ročnou lehotou splatnosti, ktoré prinesú vyšší výnos. „Sporitelia musia vyjsť ako víťazi,“ povedal minister o navrhovaných zmenách v druhom pilieri.