BRATISLAVA. Poslanci za stranu Smer-SD podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) predložili do parlamentu návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý sa nápadne podobá na vládou schválený legislatívny návrh zmien v druhom pilieri. V opozičnom návrhu sa podľa ministerstva nachádzajú ustanovenia, ktoré sú buď totožné s vládnym návrhom alebo ich koncepcia vychádza z rovnakej filozofie.
"Rovnako ako vládna úprava aj poslanecká zachováva dobrovoľný vstup do druhého piliera. Túto možnosť však predlžuje až do 33. roku života sporiteľa," konštatuje ministerstvo. Na rozdiel od vládneho návrhu však návrh Smeru-SD ruší možnosť rozhodnúť sa počas 2 rokov od vzniku dôchodkového sporenia vystúpiť z druhého piliera.
"Hlavným rozdielom je, že poslanci Smeru chcú ponechať garancie v troch súčasných dôchodkových fondoch a vytvoriť dva nové negarantované. Spôsob, akým zmeny zavádzajú do praxe, však nápadne kopíruje návrh ministerstva práce," uvádza sa v tlačovej správe rezortu práce a sociálnych vecí. Smer tak podľa ministerstva práce a sociálnych vecí dokazuje, že nemá dostatok vlastných odborníkov na druhý pilier, čím váha jeho argumentov proti vládnemu návrhu je prinajmenšom otázna.
"Tri garantované dôchodkové fondy síce zostávajú garantované podľa poslaneckého návrhu aj naďalej, ale v podobe, akú stanovuje vládny návrh," upozornilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Vo všetkých troch dôchodkových fondoch sa totiž podľa zámeru Smeru-SD sleduje pokles hodnoty dôchodkovej jednotky raz ročne, pričom sledované obdobie je vo všetkých troch dôchodkových fondoch 5 rokov. Poplatky za správu sa podľa opozičného návrhu odpočítavajú priamo z majetku, nie znížením počtu dôchodkových jednotiek. Rovnaký prístup podľa ministerstva zavádza aj súčasná vláda.
Návrh novely zákona od opozičných poslancov je podľa ministerstva zhodný s vládnym návrhom v tom, že oba návrhy rátajú s kombináciou garantovaného fondu s negarantovanými. Opozičný návrh, rovnako ako vládny návrh, tiež mení poplatok za vedenie dôchodkového účtu tak, že určuje hornú hranicu poplatku vo výške 1 %. V súčasnosti je tento poplatok stanovený pevnou sumou 1 % z výšky príspevku.
Zhodné sú tiež podľa ministerstva ustanovenia o riadení rizík, obmedzení devízového rizika v garantovanom konzervatívnom fonde, či o hodnote podielových listov v portfóliu. Oba legislatívne návrhy sa podobajú v ustanoveniach o postupnom presune majetku do garantovaného dôchodkového fondu podľa veku. Návrhom Smeru-SD sa tiež plánuje zaviesť indexový dôchodkový fond, ktorého profil je totožný s vládnym návrhom.