BRATISLAVA. Dva milióny dvestotisíc eur. To je suma navyše, ktorá sa tento rok rozleje na tisícky kvapiek pre opatrovateľov a vozičkárov, ľudí s cystickou fibrózou či mentálnym postihnutím. Od júla sa zvýšia príspevky na opatrovanie a na osobnú asistenciu.
Novela zákona o príspevkoch na kompenzáciu z 27. mája prináša zvýšenie hranice príjmu, nad ktorou sa znižuje príspevok na opatrovanie, i zvýšenie takejto ochrany pri osobnej asistencii. Ak ju prezident podpíše, poberateľom príspevkov ostane o čosi viac.
Naďalej záleží na príjme Katarína z Košíc dostáva na opatrovanie mamy - dôchodkyne iba 15,43 eura. Zmeny v zákone môžu viesť k tomu, že si polepší o 20 eur. Záleží na príjme opatrovaného za predchádzajúci rok.
„Pozorne sledujem správy, diskusie a pripomienky a som zhnusená aroganciou poslancov, ktorým je jedno, ako ťažko postihnutý človek žije,“ hovorí žena, ktorá poberá čiastočný invalidný dôchodok a výživné na syna.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) povedal, že „dá sa, samozrejme, kriticky pozerať, že mohlo by to byť zvýšené aj viac“, ale ani sumu, ktorá pôjde na kompenzáciu, „nebolo ľahké presadiť a nebude ľahké to ani ďalej potvrdiť“.
SaS mala v programe systémovú zmenu príspevku na opatrovanie, KDH ho chcelo vo výške minimálnej mzdy. Koaliční poslanci však pripravili len pozmeňujúce návrhy v rámci finančných možností rezortu.
Nezmení sa veľa Medzi činnosťami, pri ktorých môžu asistovať rodinní príslušníci, pribudne sprostredkovanie komunikácie v každodennom živote a pôvodné označenia áut s ťažko zdravotne postihnutým človekom prestanú platiť už v decembri 2012.
Ľudia, ktorých sa to týka, chceli viac zmien – možnosť neobmedzenej osobnej asistencie v rodine a zrušenie závislosti príspevkov od príjmu.
„Novela zákona neprinesie očakávané zásadné zmeny k lepšiemu pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich rodinám,“ povedala Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života.
Budúcnosť je hmlistá Opozícia sa chytá každej príležitosti. Poslanci zo Smeru si osvojili niektoré pripomienky mimovládnych organizácií.
Vedeli o nich aj v predchádzajúcom volebnom období, keď boli pri moci. Dnes sa s vládnou koalíciou predháňajú v detailoch.
Len zrušenie kontroly príjmu by znamenalo zvýšenie ročných výdavkov o 31 miliónov eur, tvrdí Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru ministerstva práce.
Opatrovatelia ani zástupcovia zdravotne postihnutých argumenty o nedostatku peňazí neprijímajú. „Stačilo by zobrať dve eurá celému aparátu na ministerstvách, poslancom,“ myslí si opatrovateľka z Košíc.
Dôchodcovia majú výnimku
Ak opatrovateľ poberá dôchodok, na príjme opatrovaného nezáleží. Výška príspevku sa mení len v závislosti od životného minima.
BRATISLAVA. Úrady práce vždy v júli prehodnotia príjem ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím za predchádzajúci rok.
Vo väčšine prípadov to vedie k zníženiu príspevku na opatrovanie. Výnimkou je prípad, keď opatrovanie vykonáva dôchodca.
Na poberateľa starobného, predčasného, plného invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku sa nevzťahuje závislosť od príjmu opatrovaného.
Na celodennú starostlivosť o manžela či jedného súrodenca mu však patrí iba 46,38 percenta životného minima mesačne.
Do 30. júna to predstavuje 85,98 eura, od júla pôjde o 88,05 eura. V súčasnosti sa to týka čosi vyše 18-tisíc poberateľov.
Kým zákon neobsahoval túto formu ochrany, aj im sa príspevok znižoval. Niektorých dôchodcov sa to však ešte stále týka.
Z príspevku im bude ubúdať, kým nedosiahne takú sumu, ktorá zodpovedá 46,38 percenta životného minima.
Dnes je ich okolo 2600, vyplýva zo štatistiky ústredia práce.
Opatrovatelia si trocha polepšia
Novela zákona nemení základnú filozofiu príspevku na opatrovanie. Jeho výška naďalej závisí od príjmu opatrovaného. Čo sa zmení, sú údaje, z ktorých sa vychádza.
1. Vzrastie ochrana príjmu Príspevok na opatrovanie jedného človeka je mesačne 111,32 percenta životného minima, čo je 206,37 eura. Táto suma však nie je pevná, závisí od jeho mesačného príjmu za predchádzajúci rok.
Ak je vyšší ako 1,3 násobku životného minima, príspevok sa začne znižovať.
Na základe novely zákona z 27. mája sa prestane počítať 1,4 násobku životného minima. Platiť to má od 1. júla.
2. Životné minimum sa zvýši Zníženie príspevku zodpovedá sume, o ktorú príjem opatrovaného presahuje hranicu ochrany. Od 1. júla pôjde o všetko nad 265,76 eura mesačne.
Vplyv na výšku tejto hranice bude mať aj tradičná valorizácia životného minima. Teraz sa táto veličina zvýši o 2,4 percenta (zo 185,38 na 189,83 eura mesačne).
3. Pribudnú výnimky medzi príjmami Vianočný príspevok sa už nebude považovať za príjem. Zdravotne postihnutému dôchodcovi sa tak nemusí zahrnúť od 40,34 do 66,39 eura. To je výškové rozpätie vianočného príspevku v roku 2010.
Za príjem sa považuje nielen čistá mzda, ale aj dôchodok a vianočný príspevok. Keďže penzie sa pravidelne valorizujú, príjem mnohých ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím sa automaticky zvyšuje.
To má za následok znižovanie príspevku.
Za príjem sa nepovažujú jednorazové sociálne dávky, prídavok na dieťa, daňový bonus, príspevky na kompenzáciu a iné. Po novom sa nebude rátať ani odmena zo Štatistického úradu za údaje do štatistiky rodinných účtov a charita (rôzne finančné i nefinančné dary).
Osobná asistencia si žiada zmeny
Najviac zmien v zákone sa týka osobnej asistencie. No nesprevádzajú ich fanfáry.
BRATISLAVA. Nechcú pasívne prijímať pomoc, dokážu si poradiť, len potrebujú niekoho, kto im bude pri tom asistovať. Novela zákona o príspevkoch na kompenzáciu prináša úľavu najmä ľuďom, ktorým zvyknú pomáhať príbuzní.
Aby mohli dostávať príspevok na osobnú asistenciu, nemusia mať po novom zamestnanie, študovať ani byť odkázaní na pomoc najmenej 3650 hodín ročne.
„Vypúšťajú sa limitujúce podmienky,“ povedal minister sociálnych vecí Jozef Mihál.
Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života hovorí, že to je veľmi malá zmena. „Naďalej rodinní príslušníci nemôžu vykonávať osobnú asistenciu v celom rozsahu a vo všetkých činnostiach.“
Rodinná pomoc bude aj po novom obmedzená 1460 hodinami ročne a vymedzená niektorými činnosťami intímneho charakteru.
Ide napríklad o pomoc pri vstávaní, hygiene, obliekaní, podávaní liekov. Novinkou je iba základné tlmočenie.
Ako opasok okolo krku? Minister pokladá za významnú zmenu aj zvýšenie ochrany príjmu človeka odkázaného na osobnú asistenciu a jeho rodiny.
Ak je vyšší ako trojnásobok životného minima, táto suma (556,14 eura) sa neberie do úvahy. Po novom sa nebude rátať štvornásobok životného minima. Pôjde o 759,32 eura.
Gričová hovorí, že to je ako opasok okolo krku. „Jednoducho si musíte vybrať: buď budete stále živoriť s asistenciou, alebo budete živoriť s platom, lebo si z neho musíte platiť asistenciu.“
Chýbajú peniaze i vôľa „Osobná asistencia má byť nezávislá od príjmu, ak má spĺňať účel, o ktorom aj zákon hovorí,“ pokračuje Gričová.
Viaceré organizácie žiadali zrušenie tejto závislosti. Gričová tvrdí, že predstavitelia ministerstva im to sľúbili.
Ministerstvo argumentuje nedostatkom politickej vôle i peňazí. Andrea Hajdúchová z jeho mediálneho odboru povedala, že koaliční poslanci odmietli znevýhodniť poberateľov príspevku na opatrovanie, u ktorých naďalej záleží na príjme.
„Ak by sa úplne zrušilo sledovanie príjmu pri príspevku na osobnú asistenciu, znamenalo by to ďalšie zvýšenie nákladov o 1,6 milióna eur,“ dodala.
Zvýšia sa aj jednoorázové príspevky Od 1. júla sa zvýšia aj príspevky na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, hygienu, prevádzku auta, psa so špeciálnym výcvikom i maximálny príspevok na prepravu.
Jednotlivé sumy sú závislé od výšky životného minima a to sa zvýši o 2,4 percenta.
Úrady majú šetriť V záujme znížiť výdavky zo štátneho rozpočtu úrady nebudú vydávať rozhodnutia o zvýšení príspevkov z dôvodu životného minima. Okrem toho budú mať možnosť zabezpečiť svoju bezbariérovosť pomôckou alebo zdvíhacím zariadením, ktoré získali späť po smrti príjemcu.
Niekedy postačí starší nález Žiadateľ o príspevok po novom nemusí predložiť nový lekársky nález, ak ten, z ktorého sa vychádzalo pri poslednom posúdení, nie je starší ako šesť mesiacov a nie sú známe nové skutočnosti o jeho zdravotnom stave. Starší nález môže stačiť aj vtedy, ak ide o chronický stav s trvalým poškodením.
Zmeny v asistencii
Zákon po novom konkretizuje činnosti vykonávané príbuznými, ktoré nebránia nároku na príspevok. Ide najmä o takzvané intímne činnosti a na rozdiel od súčasnosti aj o sprostredkovanie komunikácie pre sluchovo postihnuté a hluchoslepé osoby v každodennom živote. Na tlmočenie v úradnom styku (u lekára, na úradoch, na vysokej škole), sa však naďalej vyžaduje odborná spôsobilosť. Odmena za asistenciu v rámci rodiny prestane byť určená iba človeku, ktorý je odkázaný na pomoc najmenej 3650 hodín ročne alebo je zamestnaný, alebo navštevuje školské zariadenie. Zvýši sa počet hodín rodinnej pomoci. Kým dnes zodpovedá iba niektorým činnostiam, po novom môže zodpovedať celkovému rozsahu osobnej asistencie. Len horná hranica sa nemení. Ide o 1460 hodín ročne. Zvýši sa ochrana príjmu ťažko zdravotne postihnutého. Po novom sa nebude rátať štvornásobok životného minima. Dnes by šlo o 741,52 eura mesačne, od 1. júla, keď sa životné minimum zvýši, pôjde o 759,32 eura. Ruší sa povinnosť rozpisovať vykonané činnosti vo výkaze o odpracovaných hodinách osobnej asistencie. Vyžaduje sa to, len ak ide o tlmočenie.
Parkovací preukaz vybavíte jednoduchšie
Namiesto dvoch posudkov bude stačiť jeden. Aj úradné lehoty sa skrátia.
BRATISLAVA. Kto váha so žiadosťou o parkovací preukaz, urobí lepšie, keď ju podá budúci mesiac. Od 1. júla to bude mať jednoduchšie.
Dnes si zákon vyžaduje dva lekárske posudky: jeden riadny a druhý zvláštny - na účely parkovacieho preukazu. Novela zákona o príspevkoch na kompenzáciu hovorí, že prvý z nich bude stačiť.
Konanie sa zrýchli Z praxe vyplýva, že ten druhý nie je potrebný, píše ministerstvo sociálnych vecí, ktoré zmenu navrhlo. Parkovacie preukazy vydávajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Súčasne sa im skráti lehota na vybavenie žiadosti – o polovicu.
Výhody preukazu právo parkovať na mieste vyhradenom pre ťažko zdravotne postihnutých, právo nedodržiavať zákaz státia po nevyhnutný čas, právo vchádzať aj tam, kde je vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel a do pešej zóny.
Po novom budú mať na vypracovanie lekárskeho posudku 30 dní a na rozhodnutie nasledujúcich 15 dní. Na konanie začaté do 30. júna sa vzťahujú staré lehoty – 60 plus 30 dní. Preto sa oplatí počkať.
Nálepkám skrátili platnosť Kto chce parkovať na mieste vyhradenom pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, potrebuje buď parkovací preukaz, alebo osobitné označenie vozidla. Takéto označenie sa už nevydáva, ale ešte stále platí. Čo sa zmení, je čas jeho platnosti.
Nálepky môžu platiť iba do 31. decembra 2012. Pôvodne mali životnosť obmedzenú do 31. decembra 2013, ale poslanci navrhli urýchliť zjednotenie označovania vozidiel.
„Dnes súbežne existuje dvojaké označovanie vozidiel,“ povedala Erika Jurinová z poslaneckého klubu SaS.
Nový termín sa vzťahuje aj na bezplatnú výmenu osobitného označenia za parkovací preukaz. Dôležité je, aby nálepka bola platná a jej majiteľ požiadal o jej výmenu.
Polícia pozná držiteľov Parkovací preukaz môže získať iba človek s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu, alebo má praktickú, alebo úplnú slepotu oboch očí, a smie sa používať len v súvislosti s prepravou takejto osoby.
Polícia pozná mená držiteľov takéhoto dokladu, úrady sociálnych vecí jej musia poskytnúť potrebné informácie.