BRATISLAVA. Podľa najnovšej júnovej prognózy, uverejnenej Inštitútom finančnej politiky pri Ministerstve financií SR, by mal totiž rast hrubého domáceho produktu v tomto roku dosiahnuť 3,6 %, čo znamená navýšenie predikcií oproti februáru o 0,2 percentuálneho bodu. Zároveň s týmto navýšením však rezort financií znižuje výhľad na ďalšie roky.
Pre rok 2012 ho skresal o 0,4 percentuálneho bodu na 4,4 % a pre roky 2013 a 2014 zhodne o 0,6 percentuálneho bodu na 4,2 %.
Za zlepšením prognózy hospodárskeho rastu na tento rok podľa IFP stojí predovšetkým pozitívnejší vývoj vonkajšieho prostredia, ktorý pomohol rastu HDP v prvom kvartáli 2011 a potiahne nahor aj rast v celom roku 2011.
"V roku 2011 by mal byť rast HDP ťahaný predovšetkým zahraničným dopytom a v menšej miere aj tvorbou hrubého kapitálu a súkromnej spotreby domácností," uvádza sa v komentári k prognóze. V nasledujúcich rokoch by už mali všetky zložky prispievať k rastu HDP pozitívne, pričom príspevok zahraničného dopytu by sa mal postupne zmierňovať v dôsledku vyššieho príspevku domáceho dopytu.
Zároveň s očakávaným rýchlejšieho hospodárskeho rastu rezort financií očakáva aj rýchlejší rast cien a to najmä vplyvom rýchlejšieho rastu cien ropy. Dopad vládneho balíčka zostáva nezmenený na úrovni 0,9 percentuálneho bodu.
Inflácia podľa národnej metodiky by tak mala v tomto roku dosiahnuť 4,1 %, čo je oproti februárovej prognóze dynamika rýchlejšia o 0,6 percentuálneho bodu. Odhad harmonizovanej inflácie sa zvyšuje dokonca o 0,9 percentuálneho bodu na 4,3 %.
Pri prognózovanom raste nominálnych miezd o 3,5 % by to znamenalo pokles reálnych miezd v tomto roku o 0,6 %. Podľa IFP to však nemusí zákonite znamenať pokles životnej úrovne Slovákov.
"Inflácia pošle reálnu mzdu do mierneho mínusu, pozitívny vývoj na trhu práce sa však postará o to, že celkové príjmy obyvateľstva i spotreba domácností v reálnom vyjadrení stúpnu viac v porovnaní s februárovou prognózou," konštatuje sa v komentári.
Potvrdzuje to aj prognóza rastu zamestnanosti, ktorú rezort pre tento rok navýšil o 1,3 percentuálneho bodu na 1,6 %. Rast zamestnanosti by si aj v ďalších rokoch mal udržať rast na úrovni tesne pod 1 %. Pozitívny vývoj na trhu práce by tak mal vyústiť do postupného znižovania miery nezamestnanosti.
Miera nezamestnanosti by v roku 2011 mala klesnúť z 14,4 % na 13,0 % a postupne by mala klesať k úrovni 10,3 % v roku 2014. Výsledkom takéhoto vývoja tak napriek poklesu reálnych miezd podľa ministerstva bude, že ľuďom na Slovensku celkové príjmy stúpnu.
"Aj keď reálna priemerná mzda poklesne, hlavne vďaka výraznému zvýšeniu zamestnanosti o 33 tis. osôb sa celkové príjmy obyvateľstva reálne zvýšia o 1,8 %. Navyše, domácnosti minú na spotrebu tovarov a služieb v reálnom vyjadrení o 0,5% viac ako v predchádzajúcom roku," tvrdí inštitút.
Mikloš: Životná úroveň neklesne
Napriek očakávanému poklesu reálnych miezd životná úroveň občanov SR v tomto roku neklesne. V súvislosti s novou makroekonomickou prognózou Ministerstva financií (MF) SR to dnes uviedol šéf rezortu Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
"Vyššia ako predpokladaná inflácia, ktorá je ale daná vývojom svetových cien, pošle reálne mzdy do mierneho mínusu. Pôvodný odhad bol, že reálne mzdy by nemali poklesnúť a mali by zostať v zásade zachované. Celkové reálne príjmy a reálna spotreba obyvateľstva by ale mala stúpnuť, dokonca viac, ako ukazovali predchádzajúce prognózy," zdôraznil Mikloš na dnešnej tlačovej konferencii.
Príčinou tohto javu je podľa neho pozitívny vývoj zamestnanosti v tomto roku. "Za prvý kvartál vzniklo 33.000 nových pracovných miest. Predpokladáme, že pozitívny vývoj zamestnanosti bude pokračovať aj v druhom polroku," avizoval šéf rezortu financií.