BRATISLAVA. Upozorňuje na to vo vyhlásení po mimoriadnom zasadnutí výbor Slovenskej gerontologickej a geriatrickej spoločnosti (SGGS).
"Vyzývame všetkých, ktorí majú za prijatie finálnej verzie návrhu akúkoľvek zodpovednosť, aby zvážili odborné argumenty a neprijímali na dlhý čas ťažko zvrátiteľné rozhodnutia, za ktoré by predmetnú zodpovednosť nemohli prevziať," dopĺňa spoločnosť v zverejnenom vyhlásení.
Slovenská gerontologická a geriatrická spoločnosť má voči návrhu VšZP zrušiť alebo spojiť oddelenia v nemocniciach viaceré výhrady. "Návrh po odbornej linke nebol konzultovaný s odbornými lekárskymi spoločnosťami, ani s hlavnými odborníkmi Ministerstva zdravotníctva SR," uvádza spoločnosť.
Zároveň kritizuje to, že návrh nebol konzultovaný ani s rektormi vysokých škôl a dekanmi fakúlt, ktoré na dotknutých pracoviskách zabezpečujú praktickú výučbu v zdravotníckych študijných odboroch. Návrh, podľa gerontologickej a geriatrickej spoločnosti, je okrem iného taktiež v rozpore s proklamáciou VšZP pretože nezachová dostupnosť akútnej lôžkovej geriatrickej starostlivosti vo všetkých regiónoch.
VšZP minulý týždeň informovala, že od začiatku júla tohto roka nezazmluvní v slovenských nemocniciach 156 oddelení, čo je približne 15 % z celkového počtu oddelení. Ide o 3 300 lôžok z celkového počtu takmer 34 tisíc. Optimalizácia sa týka všetkých typov nemocníc a všetkých regiónov, z hľadiska štruktúry oddelení sa najviac dotkne krčných a očných oddelení.
Nezazmluvnenie oddelení bude poisťovňa kompenzovať presunutím značnej časti liečby do jednodňovej zdravotnej starostlivosti, časť nemocničnej liečby sa zároveň nahradí ambulantnou a stacionárnou zdravotnou starostlivosťou. Medicínsky a finančne náročná liečba sa presunie do špecializovaných centier. Univerzitné a fakultné nemocnice budú zlučovať svoje oddelenia a kliniky.