MOSKVA. Fond Eurázijského hospodárskeho spoločenstva, na čele ktorého stojí Rusko, poskytol Bielorusku prvú tranžu úveru v hodnote 800 miliónov USD (556,60 milióna eur). Uviedol to dnes ruský minister financií Alexej Kudrin. Celkový objem úveru, na ktorom sa začiatkom júna Minsk a Moskva dohodli, dosahuje 3 miliardy USD a je rozložený na tri roky.
"Bielorusko včera splnilo formálne podmienky a dnes sme peniaze poslali," povedal Kudrin na tlačovej konferencii novinárom.
Bielorusku, ktoré už niekoľko mesiacov zápasí s finančnou krízou, však podľa všetkého 3-miliardový úver od Eurázijského hospodárskeho spoločenstva nebude stačiť a vláda dúfa, že ďalšie miliardy poskytne Medzinárodný menový fond (MMF).
No ani kompletné vyplatenie pôžičky od fondu kontrolovaného Ruskom nie je také isté. Moskva uvoľnenie celého úveru podmieňuje predajom štátneho majetku. Bielorusi by podľa Ruska mali získať do troch rokov z predaja štátnych aktív približne 7,5 miliardy USD. Navyše, Rusi varovali, že by mohli prehodnotiť úverový program, ak Minsk obmedzí dovoz ich tovarov, prípadne zasiahne proti ruským médiám.
Tie bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil zo šírenia hystérie, keď informovali o dramatickej ekonomickej situácii bieloruského obyvateľstva. Ak sa situácia bude vyvíjať podľa očakávania Ruska, ďalšiu tranžu úveru v hodnote 440 miliónov USD by mal Minsk získať koncom tohto roka.
Momentálne Rusko a Bielorusko rokujú o predaji podielu štátu v prevádzkovateľovi plynovodnej siete Beltransgaz ruskému Gazpromu. Ruský koncern pritom už teraz kontroluje 50-% podiel vo firme a plynovody využíva na prepravu časti svojho plynu do Európy. Bielorusko však požaduje zľavu na dodávky ruského plynu, s čím Gazprom nesúhlasí a tvrdí, že ide o dve rôzne záležitosti.
Z ďalších aktív by Minsk mal predať výrobcu priemyselných hnojív Belaruskali, výrobcov nákladných áut MAZ a BelAZ a štátny podiel v spoločnom telekomunikačnom podniku s ruskou firmou MTS.
Informovala o tom agentúra Reuters.