VARŠAVA. Poľské maloobchodné tržby v máji posilnili viac, ako sa očakávalo, a miera nezamestnanosti sa zmenšila, čo ukazuje na odolnosť najväčšej ekonomiky v rámci nových členských krajín Európskej únie. Tržby poľského maloobchodu minulý mesiac medziročne poskočili o 13,8 % a prekonali prognózu, že posilnia o 13,1 %.
Medziročný rast v máji však bol slabší ako v apríli, kedy tržby poľského maloobchodu medziročne vzrástli o 18,6 %. Medzimesačne tržby v máji o 1,1 % oslabili. Poľský štatistický úrad zároveň v stredu informoval, že nezamestnanosť v krajine minulý mesiac klesla na 12,2 % z aprílovej úrovne 12,6 %.
Predaj automobilov a dielcov v máji medziročne posilnil o 10 %, predaj palív oproti máju 2010 vzrástol o 16,2 % a tržby za potraviny, nápoje a tabakové výrobky sa zväčšili o 5,9 %. Medzimesačne predaj áut a dielcov vzrástol o 4,9 %, predaj palív oproti aprílu posilnil o 2 %, ale tržby za potraviny, nápoje a tabakové výrobky medzimesačne o 7,3 % klesli.
"Pri pohľade na štruktúru tržieb nepozorujem nijaké znepokojujúce trendy. Stále sme svedkami silného dopytu zo strany domácností," povedal Arkadiusz Krzesniak, analytik Deutsche Bank. Pre centrálnu banku sú podľa jeho názoru údaje o tržbách neutrálne. "Údaje o nezamestnanosti poukazujú na silné sezónne vplyvy, takže Rada pre menovú politiku centrálnej banky by ich tiež mala považovať za neutrálne," dodal analytik.