PRAHA. Zároveň dodal, že preferuje, aby účasť súkromného sektora na reštrukturalizácií dlhov Atén bola skôr povinná ako dobrovoľná.
"Som presvedčený, že skôr či neskôr k reštrukturalizácii alebo reprofilácii gréckeho dlhu príde. Je to ekonomicky nevyhnutné," povedal Nečas pred summitom lídrov EÚ v Bruseli, ktorý ja na pláne 23. až 24. júna.
"Otázkou je iba, koľko peňazí zmizne, aká namáhavá operácia to bude a aké politické a ekonomické náklady s tým budú spojené," povedal. Podľa Nečasa je zapojenie súkromných veriteľov gréckeho dlhu do hocijakej formy reštrukturalizácie najlepším opatrením proti morálnemu hazardu.
Grécki poslanci vyslovili v noci na stredu dôveru novej, pozmenenej vláde premiéra Georgíosa Papandréoua. Ukončili tým trojdňovú debatu o úsporných opatreniach vysoko zadlženej krajiny a vláde umožnili presadzovať potrebné opatrenia a reformy. Za vyslovenie dôvery sa vyslovilo 155 poslancov, proti bolo 143. Papandréouvi socialisti majú v 300-člennom parlamente tesnú väčšinu 5 poslancov.
Ministri financií eurozóny dali Grécku dva týždne na to, aby schválilo ďalšie škrty vo výdavkoch a zvýšenie daní výmenou za novú tranžu vo výške 12 mld. eur v rámci núdzových úverov.
Ministri po dvoch dňoch krízových rokovaní fakticky dali Aténam ultimátum a uviedli, že grécka vláda, parlament a širšia spoločnosť majú čas do 3. júla na schválenie nových úsporných opatrení s cieľom dostať ďalšie peniaze od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF). Poslanci by mali na budúci týždeň hlasovať o novom úspornom balíčku v objeme 28 mld. eur.