Agentúrny servis sme o 19:55 nahradili autorským článkom.
Ani koaličná rada nepresvedčila SaS, aby hlasovala za naše vyššie záruky v eurovale 1 a za trvalý euroval. Proti bol aj minister vnútra.
BRATISLAVA. Radičovej vláda sa dohodla na zvýšení záruk Slovenska v dočasnom eurovale, ktorý už požičal peniaze Írom aj Portugalcom. Naše záruky za pôžičky sa majú zvýšiť zo 4,4 na 7,7 miliardy eur.
Vláda tiež súhlasí so vznikom trvalého eurovalu, ktorý má ten terajší nahradiť od polovice roku 2013. Slovensko má doň okrem záruk prispieť aj hotovosťou v objeme zhruba 659 miliónov eur.
Prerušené rokovanie Oba dokumenty, ktoré v pondelok posunul narýchlo do vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), však nezískali súhlas všetkých ministrov. Proti boli štyria ministri z SaS a minister vnútra Lipšic z KDH.
Euroval Súčasný euroval:
Akciová spoločnosť, peniaze od nej získali Íri aj Portugalci. Úverová kapacita je 255 miliárd eur, má sa zvýšiť na 440 miliárd. Na to treba zvýšenie záruk krajín, ktoré nemajú najvyšší rating, naše majú ísť zo 4,4 na 7,7 miliardy eur. Trvalý euroval (od júla 2013):
Okrem záruk sa ráta aj s hotovostným vkladom členov. My máme vložiť 659 miliónov eur za 5 rokov. Ráta sa s účasťou súkromného sektora.
„Odchádzam do Bruselu s jasným mandátom a budem ho formulovať veľmi presne – je to schválené vládou, ale nemôžem zaručiť jeho ratifikáciu v Národnej rade,“ povedala premiérka Iveta Radičová.
Dnes a zajtra budú v Bruseli rokovať aj o eurovale predsedovia vlád krajín EÚ.
Vláda prerušila rokovanie. K tejto téme zasadla koaličná rada. „Požiadali sme premiérku, aby tento bod z vlády dala na koaličnú radu,“ povedal šéf SaS Richard Sulík.
Nepozdáva sa mu, že Mikloš posunul materiály narýchlo. „Keď si predstavíme, o koľko miliárd ide, je to až nedobre rýchly postup,“ povedal Sulík.
SaS už skôr deklarovala, že ani jeden z týchto bodov nepodporí. Podľa Sulíka pôjde len o vyhodené peniaze.
Za zvýšením záruk vidí zámer, aby peniaze z neho dostalo nielen Grécko, ale aj grécke banky. Tvrdí však, že nikde nie je presne povedané, prečo sa majú zvýšiť záruky. „EÚ informuje veľmi biedne,“ dodal Sulík.
Proti bol aj minister Lipšic z KDH. „Naši občania sa musia v čase krízy uskromňovať. Žiadať od nich, aby svoje peniaze dali Grékom, ktorí nie sú zodpovední, považujem za nespravodlivé,“ povedal.
Premiérka s ministrom financií aj v stredu hovorila o zdedenom záväzku po bývalej vláde. Záruky sa vraj zvyšujú len preto, aby sa zvýšila úverová kapacita eurovalu na 440 miliárd eur, čo bol pôvodný zámer. Mikloš tvrdí, že primárnym dôvodom vyšších záruk nie je potenciálne nová pôžička Grécku.
„Teraz existujúca úverová kapacita aurovalu je 255 miliárd eur a doteraz vyčerpaná suma na pomoc Portugalsku a Írsku je 43,7 miliardy eur,“ povedal Mikloš.
„Ide o potenciálny objem záruk. Aj keď istá miera rizika, že dôjde k uplatneniu záruk, vždy existuje,“ dodal.
SaS či opozícia? Mikloš tento týždeň povedal, že je pripravený rokovať aj so Smerom. Podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu tadiaľ cesta nevedie. „Cesta vedie k tomu, aby sme sa vzájomne čo najhlbšie porozprávali v rámci vládnej koalície.“
Predseda Smeru Robert Fico zopakoval, že zvýšenie záruk podporia len vtedy, ak tak urobí aj vládna SaS.
„Dúfam, že predseda Smeru dodrží výnimočne slovo a tiež nebude za to hlasovať,“ povedal Sulík.