BERLÍN. lémov.
Zároveň je reálne, že ratingové agentúry by vnímali negatívne aj miernejšie riešenia, akým je napríklad predlženie splatnosti dlhopisov.
"Dobrovoľná účasť súkromných veriteľov má v Európe iba veľmi málo prívržencov. Je to Holandsko, do určitej miery Fínsko a veľkým víťazstvom bolo, že sa pripojilo Francúzsko," povedala Merkelová na pôde výboru pre európske záležitosti dolnej komory nemeckého parlamentu.
"To, čo sa nám doma zdá byť úplne samozrejmé, je teda v Európe úplne inak a získať väčšinu pre toto riešenie nebude ľahké," povedala Merkelová.
Nemecko pôvodne naliehalo na európskych partnerov, aby súhlasili s predĺžením splatnosti gréckych dlhopisov o sedem rokov. Vláda v Berlíne však od tohto riešenia upustila a nemecká kancelárka minulý týždeň v zhode s Francúzskom podporila účasť súkromných veriteľov na pomoci Grécku výlučne na dobrovoľnej báze.
Radikálnejší prístup v podobe zníženia nominálnej hodnoty gréckeho dlhu, čo by výrazne zaťažilo banky, podporujú v nemeckom parlamente niektoré strany na čele s opozičnými sociálnymi demokratmi.
Takéto riešenie by však podľa Merkelovej mohlo viesť k tomu, že o pomoc v rámci záchranného mechanizmu eurozóny by museli požiadať aj krajiny, ktoré dokážu riešiť svoje problémy vlastnými silami.
"Viedlo by to k situácii, v ktorej by iné krajiny, ale nie Nemecko, nedokázali rekapitalizovať svoje banky bez toho, aby sa stali terčom trhov. A tým by sme v Európe vyvolali rozšírenie nákazy, za čo ja nechcem byť zodpovedná," povedala Merkelová.