BRATISLAVA. Podlízavosť voči ústrednej štátnej správe aj nedbanlivosť vidí Občianska konzervatívna strana (OKS) v nedávno zverejnenom výskume Štatistického úradu (ŠÚ) SR venovanom tzv. nanúteným živnostiam. Podľa slov predsedu OKS Petra Zajaca týmto počinom vstúpil úrad do politického zápasu o výslednú podobu odvodovo-daňového systému v SR.
Zajac nechcel dnes pred novinármi v Bratislave špekulovať o tom, či náhodou nešlo o objednaný výskum zo strany ministerstva financií. Zhoda náhod je tu však príliš nápadná, poznamenal. Odborný poradca OKS Ján Králik sa tiež domnieva, že by bolo neseriózne prezentovať takéto dohady.
Podstata výskumu, ktorého výsledky OKS kritizuje, spočíva v tom, že ŠÚ označil skupinu asi 100.000 živnostníkov "živnostníkmi z donútenia". Občianski konzervatívci upozorňujú na to, že tento pojem navádza na negatívne hodnotenie danej skupiny a zároveň je neprípustný.
Zajac nechápe, ako mohla toto spojenie použiť normálna výskumná inštitúcia, keď s nútenou prácou sa spájajú pobyty v koncentračných táboroch, gulagoch či prácou afrických otrokov.
Poukázal aj na to, že počet 100.000 ľudí je zavádzajúci, pretože vychádza z falošných kritérií. Vysvetlil, že existuje osem zákonom rešpektovaných kritérií, ktoré musia platiť všetky spolu, aby bolo možno kvalifikovať istý typ pracovného vzťahu ako závislú prácu. Pri danom výskume to však ŠÚ nedodržal.
Predseda OKS zdôraznil, že úrad nie je nezávislou agentúrou, ale štátnou inštitúciou, avšak napriek tomu sa správa neprimerane. Veľmi surovým a brutálnym spôsobom poškodzuje skupiny obyvateľov pracujúcich v slobodných povolaniach, vyhlásil.
Podľa jeho tvrdenia ŠÚ nie je schopný rešpektovať ani kritiku na vlastnú adresu. OKS zaslala predsedníčke úradu list so svojimi pripomienkami, doteraz naň nedostala odpoveď. "Výsledky Vášho výskumu sú manipuláciou, sú nepravdivé a založené na porušení výskumnej etiky," uvádza sa v liste.
Štatistici začali túto kategóriu živnostníkov sledovať vlani v rámci výberového zisťovania pracovných síl. To Štatistický úrad SR realizuje v domácnostiach na vzorke asi 23 tisíc osôb.
"Vzhľadom na to, že nás začala zaujímať aj táto otázka, tento nový fenomén, ktorý sa tu za posledné roky objavil, tak sme sa ich začali pýtať, ale nepriamou metódou, lebo je to citlivá otázka, na to, či charakter práce živnostníkov vykazuje charakter práce závislej činnosti zamestnanca," uviedol pred dvomi týždňami na tlačovej besede riaditeľ odboru štatistiky práce a miezd ŠÚ SR Ivan Chrappa.
Údaje o počte podnikateľov z donútenia sú tak prvé, ktoré štatistici zverejnili.
Podnikateľmi z donútenia sú podľa štatistikov tí živnostníci, ktorých pracovná činnosť má formu závislej práce zamestnanca. Živnostníci tak napríklad nerozhodujú o svojom pracovnom čase, o jeho organizácii, či o tom, či môžu ísť na dovolenku.
"Skrátka všetky tie znaky, ktoré podnikateľ alebo živnostník si môže riadiť sám, ale zamestnanec v podstate je závislý od toho, aby spolupracoval v tejto oblasti so svojim zamestnávateľom," dodáva Ivan Chrappa. Číslo o počte podnikateľov z donútenia však podľa jeho slov nie je presné, predstavuje len kvalifikovaný odhad.