BRATISLAVA. Prepracované znenie smernice Európskej komisie (EK) totiž kladie väčší dôraz na informovanosť verejnosti. "Výška prevádzkových nákladov budov sa v konečnom dôsledku môže premietnuť do ceny nehnuteľnosti," uviedla pre TASR vedúca odboru stavebníctva na rezorte dopravy Alena Ohradzanská.
Vlastník budovy je už teraz podľa zákona povinný zabezpečiť energetický certifikát budovy nielen pri dokončení novej budovy alebo jej obnovy, ale aj pri predaji a prenájme nehnuteľnosti. Do komerčného inzerátu tak bude musieť uviesť ukazovateľ energetickej hospodárnosti, ktorý vyplýva z energetického certifikátu. "Údaj o potrebe energie má význam najmä z hľadiska informovanosti budúceho majiteľa alebo nájomcu o výške prevádzkových nákladov pri užívaní budovy," vysvetlila Ohradzanská.
Príslušný článok európskej smernice o energetickej hospodárnosti musí byť zakomponovaný do slovenských právnych predpisov tak, aby začal platiť najneskôr 9. januára 2013. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR však chce článok preniesť do praxe o niečo skôr. "Plánujeme pripraviť novelu o energetickej hospodárnosti a zabezpečiť jej schválenie do júla 2012," avizovala Ohradzanská.