Zoznamy oddelení, ktoré zdravotné poisťovne nezazmluvnia , budú aj na ich webových stránkach.
BRATISLAVA. Aj keď sa hovorí, že po zrušení vyše tritisíc postelí v nemocniciach bude mať zdravotná starostlivosť menšiu dostupnosť, nie je to celkom tak. Iba pacienti sú zvyknutí, že v každej nemocnici sa lieči všetko.
„Zrušenie oddelenia neznamená automaticky to, že pacienti budú musieť pre liečbu cestovať,“ ubezpečuje Monika Laciková z poisťovne Dôvera.
Mnoho vyšetrení a zákrokov sa podľa nej bude naďalej poskytovať v tom istom meste, dokonca možno v tej istej budove. Len inou formou – ambulantne, jednodňovo, v podobe stacionára či na inom oddelení.
„Ak sa zruší oddelenie, neznamená to, že sa v tej istej nemocnici neposkytuje napríklad ambulantná starostlivosť. V prípade akútneho stavu pacienta ošetrí aj nezmluvný poskytovateľ,“ povedala Laciková.
Redukcia krčných a očných oddelení Len málokto donedávna tušil, že v malých nemocniciach fungujú oddelenia bez materiálno-technického a personálneho zabezpečenia, že existujú oddelenia, kde sú lôžka využité na menej ako päťdesiat percent.
Nedostatočné počty kvalifikovaných lekárov spôsobujú, že v poobedňajších a nočných hodinách slúžia na oddeleniach lekári bez príslušnej odbornosti, napríklad na očnom oddelení gynekológ a podobne.
Iné oddelenia zase poskytujú liečbu, ktorú je možné poskytnúť jednorazovou zdravotníckou starostlivosťou bez toho, aby pacient ležal v nemocnici.
Aj tieto dôvody zavážili v rozhodnutí Všeobecnej zdravotnej poisťovne nezazmluvniť 156 oddelení v nemocniciach, čo predstavuje 15 percent z celkového počtu oddelení. Obe súkromné zdravotné poisťovne Union aj Dôvera sa s jej rozhodnutím stotožnili.
Najväčšia redukcia sa bude týkať krčných a očných oddelení. „Vyše 75 percent týchto výkonov sa dá totiž urobiť efektívnejšie jednodňovou starostlivosťou,“ potvrdil šéf Všeobecnej Marian Faktor. Racionalizácia postihne aj niektoré kliniky, napríklad v Košiciach sa tri kliniky vnútorného lekárstva zlúčia do dvoch.
Kedy bude treba cestovať Cestovať by mali pacienti v prípade, že pôjde o medicínsky náročné zákroky.
„Tie je lepšie sústrediť tam, kde sú skúsení operatéri, teda do medicínskych centier, ktoré už aj teraz pacienti vo vlastnom záujme vyhľadávajú,“ povedala Laciková.
Budú v rukách odborníkov, ktorí riešia dané problémy oveľa frekventovanejšie, ako ich mali možnosť riešiť lekári v regionálnych nemocniciach.
Kde sa bude liečiť
Jednodňová starostlivosť Jednodňová chirurgia je lacnejšia a pacientom zaberie menej času.
Ide o chirurgické zákroky, ktoré si nevyžadujú, aby bol pacient na lôžku dlhšie ako 24 hodín. Dostane, čo jeho zdravotný stav potrebuje, a do 24 hodín po zákroku ho prepustia do domáceho ošetrenia.
Najčastejšie výkony operácie sivého zákalu diagnostická a operačná hysteroskopia artroskopické výkony v kolennom zhybe gynekologické vyšetrenie v narkóze prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov diagnostická laparoskopia Zdroj: Dôvera
Náklady sú omnoho nižšie, ako keby bol pred operáciou a po nej nutný pobyt v nemocnici. Niektoré poisťovne tvrdia, že jednodňová starostlivosť je lacnejšia aj o polovicu.
Konkrétny zákrok odporúča lekár – špecialista. Mal by vám odporučiť aj zariadenia, ktoré ho vykonávajú.
Jednodňové zákroky určuje ministerstvo zdravotníctva. Ide o rôzne zákroky v odboroch chirurgia, ortopédia, úrazová chirurgia a plastická chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, oftalmológia, otorinolaryngológia, urológia, certifikovaná pracovná činnosť zubného lekárstva, gastroenterologická chirurgia a gastroenterológia.
Presun do centier a ambulancií Niektoré nemocnice nemajú dosť lekárov a sestier, centralizovaním by sa to mohlo vyriešiť.
Vyšetrenia sa budú robiť v odborných ambulanciách. Operácie by sa mali presunúť do špecializovaných centier. Ide o nemocnice či ústavy. Zámerom Všeobecnej zdravotnej poisťovne je, aby sa náročnejšie prípady centralizovali vo väčších nemocniciach. Poisťovňa vychádza z predpokladu, že ak bude mať nemocnica väčšie skúsenosti, bude menej komplikácií a operácie budú bezpečnejšie.
Ak sa bude špecializovaná a drahá zdravotná starostlivosť centralizovať, môžu sa tu sústrediť aj odborníci. Tí dnes vo viacerých nemocniciach chýbajú.
Všeobecná poisťovňa hovorí, že okolo tridsať oddelení v nemocniciach nespĺňa personálne a technické normy. Nemajú napríklad dosť lekárov a sestier. Pre pacienta z menšieho mesta to však bude znamenať, že musí cestovať ďalej.
Ambulantný stacionár Po krokoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne by sa mali rozšíriť aj ambulantné stacionáre.
Aké sú stacionáre dermatovenerologický stacionár, algeziologický stacionár, psychiatrický stacionár, detský stacionár v odbore klinická imunológia a alergológia, detský stacionár v odbore neurológia, detský stacionár v špecializačnom odbore oftalmológia, detský stacionár v špecializačnom odbore pneumológia a ftizeológia, detský stacionár v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, dialyzačné stredisko.
Ide o zariadenie, kde pacient cez deň podstúpi viaceré vyšetrenia. Nemusí teda chodiť po viacerých ambulanciách.
Stacionár by mal poskytovať viacero služieb na jednom mieste. Podobne, ako je to v prípade, keď je pacient v nemocnici.
V stacionári sa vyšetrenia robia len cez deň. Aj preto je finančne výhodnejší, ako keď si pacient, ktorého stav si vyžaduje rovnaké vyšetrenia, musí poležať na oddelení v nemocnici.
Aj v rámci hospitalizácie by vyšetrenia absolvoval cez deň. Nemocnica by mu však musela poskytovať nepretržitú starostlivosť.
Veronika Folentpvá