BRATISLAVA. Poslanci tak posunuli do druhého čítania už 21. novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení od vzniku tejto legislatívy. Hlasmi koaličných poslancov zároveň odmietli návrh novely toho istého zákona z dielne opozičného Smeru-SD.
OKS plánuje zmeniť Mihálovu novelu o 2.pilieri
Štyria poslanci OKS, ktorí sú členmi klubu Most-Híd, plánujú v druhom čítaní zmeniť novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministra práce Jozefa Mihála (SaS). Majú totiž trochu inú predstavu o zmenách v 2. pilieri ako on. V prvom čítanú jeho novelu podporia. V parlamente to dnes uviedol poslanec a súčasne šéf OKS Peter Zajac.
Svoje výhrady prezentovala štvorica poslancov aj začiatkom júna. Nesúhlasia napríklad s tým, že vďaka Mihálovým zmenám by sa väčšina sporiteľov v budúcnosti automaticky ocitla v negarantovaných dôchodkových fondoch. Ešte predchádzajúca vláda zaviedla vo všetkých troch fondoch 2. piliera garanciu vloženej istiny, podľa aktuálneho návrhu by mala takáto garancia zostať len v jednom, najkonzervatívnejšom fonde.
Ak by Mihálova novela zákona prešla v dnes navrhovanej podobe, prinesie viac fondov, menej garancií či automatický vstup pre mladých ľudí do tohto systému sporenia. Po novom by mali vzniknúť štyri fondy, dlhopisový nahradí konzervatívny, zmiešaný namiesto vyváženého, akciový nahradí rastový a zároveň vznikne úplne nový indexový fond. Ten by mal byť naviazaný na vybrané akciové indexy.
"DSSka bude musieť dopredu zverejniť, aké indexy bude kopírovať," vysvetlil v júni v tejto súvislosti šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS). Fond by mal byť zložený z ľubovoľného počtu indexov a na ich základe budú DSS nakupovať cenné papiere. Keďže pôjde o pasívnu stratégiu investovania, poplatok pre DSS bude najnižší spomedzi všetkých fondov, 0,2 % ročne. V prípade garancií - tie by mali zostať už iba v jednom, dlhopisovom fonde.
Zmena zákona tiež počíta s automatickým zaradením ľudí do druhého piliera, a to pri vstupe na pracovný trh. Obdobie na rozhodnutie na výstup je zatiaľ v novele nastavené na dva roky.
Od zaradenia mladých pracujúcich do druhého piliera Sociálnou poisťovňou (SP) budú mať šesťmesačné obdobie na výber DSS. Ak si však nevyberú, zaradí ich samotná SP, a to do spoločnosti na základe abecedného princípu, teda každá DSS dostane rovnaký počet sporiteľov.
Mihál: DSSky zhltli na poplatkoch viac ako polovicu z výnosu
Sporitelia majú na svojich účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) už viac ako 4 miliardy eur. V minulom roku pritom nominálny výnos z odkladanej čiastky od takmer 1,5 milióna ľudí predstavoval 38 miliónov eur.
Ako však dnes upozornil šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS), z minuloročného výnosu získali DSS až 19,5 milióna eur. "Viac ako polovicu zhltli poplatky správcovských spoločností," podotkol v NR SR na záver rozpravy k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení minister.
Mihál sa zároveň dotkol aj opozičného návrhu novely druhého piliera z dielne Smeru-SD. "Poslanecký a vládny návrh sú v mnohom zhodné, mnohé časti sú odkopírované z vládneho návrhu," uviedol s potešením.
Najviac ocenil, že opozičná strana nenavrhuje v novele zníženie sadzieb príspevkov do druhého piliera, ktorý však dlhodobo kritizovala. "Súčasné 9-% nastavenie je dobré nastavenie, s ktorým nemá problém ani Smer-SD, respektíve jeho pragmatickejšie krídlo," dodal.
Muňko chce analýzu NBS
Vládna koalícia by mala počkať s prijatím novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministra práce Jozefa Mihála (SaS). Poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-SD Dušan Muňko chce pred prijatím právnej normy serióznu analýzu k 2. pilieru od Národnej banky Slovenska (NBS) a tiež stanovisko Medzinárodného menového fondu (MMF) k dôchodkovým systémom v Európe.
"A potom by vláda mala vytvoriť serióznu komisiu na spracovanie návrhu, ktorý nebude viesť k rozvracaniu verejných financií," vyhlásil Muňko v dnešnej zlúčenej rozprave k novelám zákona o starobnom dôchodkovom sporení od ministra Mihála a opozičného Smeru-SD.
Najsilnejšia parlamentná strana kritizuje dôchodkový systém, ktorý zaviedla druhá Dzurindova vláda. Podľa nich ho nastavila zle. "Keď je systém zle nastavený, čo stále opakujete, hoci na to nemáte dôkaz, tak prečo Česi teraz kopírujú to, čo my už sme s úspechom zaviedli?" reagoval poslanec a niekdajší minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).
Smer ak bude vo vláde, zákon zmení
Opozičná strana Smer-SD je nespokojná s odmietnutím nimi navrhovanej legislatívnej zmeny v druhom pilieri v parlamente. Na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda strany Peter Kažimír kritizoval prijatý vládny návrh a avizoval jeho zmenu, ak sa Smer-SD dostane opäť do koalície.
"Upozorňujeme, že nič netrvá večne, a ak dostaneme tú možnosť sa podieľať na koaličnej vláde v budúcnosti, tak my sa k týmto témam určite vrátime," uviedol. Smer-SD bude chcieť najmä vyriešiť dnes navrhovaný automatický vstup mladých ľudí do tohto systému sporenia na starobu.
Kažimír tiež prejavil sklamanie nad hlasovaním štvorice poslancov z OKS, ktorí počas rozpravy vyzývali ku zmenám vo vládnej novele starobného dôchodkového sporenia. "Nakoniec zobchodovali ten svoj odpor za teplé miesto v koaličnej rade, o tom som presvedčený a o tom svedčí aj dnešné hlasovanie, keď nepodporili náš návrh," podotkol.
Odmietnutie opozičného návrhu novely svedčí podľa poslanca Jána Počiatka (Smer-SD) o "doslova chladnokrvnej vypočítavosti" súčasnej vládnej koalície. "Tá poznajúc profil sporiteľov, ich vedomostí a znalostí, ktoré sú preukázané z prieskumov, je absolútne evidentné, že ignoruje realitu," uzavrel.