ATÉNY, BRATISLAVA. Trhy si vydýchli, no Gréci nie.
Parlament v Aténach dnes schválil druhú časť tvrdých úsporných opatrení, ktoré zadlženej krajine majú zabezpečiť pomoc Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v sume 12 miliárd eur.
„Gréci sú nahnevaní. Toto hlasovanie je veľmi krátkodobé riešenie,“ hovorí pre SME ekonomický analytik Kostas Kalloniatis.
„Vyhli sme sa bankrotu, ale problém sa len odložil, úsporné opatrenia ho neriešia. Je potrebné celoeurópske riešenie,“ dodal.
Tvrdé a neefektívne
Magazín Economist si myslí, že úsporné opatrenia „sú odsúdené na neúspech“.
„Robia málo pre to, aby zabránili míňaniu napríklad v štátnych železniciach. A dopadnú príliš tvrdo na obyčajných Grékov s novými daňami, úsporami a uponáhľanou privatizáciou. Takmer isto odsúdia Grécko na recesiu a konečný bankrot,“ hodnotí britský týždenník.
Nižšia životná úroveň
„Tragédiou je, že vláda sa nezaujíma o to, čo chcú ľudia, bez ohľadu na to, koľko nás príde,“ povedala SME mladá grécka aktivistka Christina Laskaritis. Nové úsporné opatrenia ľuďom podľa nej výrazne znížia životnú úroveň, „ešte viac ich nahnevajú a viac ich pôjde protestovať“.
Úsporné opatrenia doteraz neznížili grécky dlh na úrovni 150 percent HDP. „Krajina si nedokáže požičať na trhoch a bude potrebovať aj ďalšiu pôžičku asi v hodnote 110 miliárd eur,“ napísala agentúra Reuters.