Rádiá Najhranejšie piesne
Adele – Someone like you Snoop Dogg - Sweat Katy Perry – E.T. Rihanna – S&M Swedish House Mafia – Save the world I.M.T.Smile – Veľa lásky Bruno Mars – The Lazy Song LMFAO – Party Rock Anthem Alex. Stan – Mr.Saxobeat
Speváčka Adele. FOTO: TASR/AP
BRATISLAVA. Viete, kto je LMFAO, alebo Swedish House Mafia? Ide o dvoch z najhranejších hudobných interpretov v komerčných rádiách. Nielen u nás.
Niekoľkokrát denne ich hrajú rádiá Expres, Europa 2 či Fun Radio.
Chýbajú vám slovenské hity? Výber SME nájdete tu.
Medzi najvysielanejšími pesničkami je minimum slovenských. Nezmenia to ani prázdniny. Letné a špeciálne slovenské letné hity vlastne zmizli. Rádiá v lete program ani hudbu nemenia.
„Playlist zostáva konzistentný počas celého roku, bez ohľadu na ročné obdobie či na sezónu,“ povedal Ivan Antala, programový riaditeľ rádia Expres.
Momentálne hrajú Adele, Snoop Doga či Alexandru Stan a budú aj cez leto. Najpočúvanejšie rádio v top päťke nič domáce nemá, podobne aj konkurencia.
„Slovenská hudba našej cieľovej skupine už dlhšie nechutí,“ hovorí Juraj Volentics z Europy 2, piateho najpočúvanejšieho rádia. Vysielajú tiež Adele či Black Eyed Peas.
Momentálne najpopulárnejšou slovenskou piesňou je podľa prieskumov Expresu Veľa lásky od IMT Smile. Počas leta ju plánuje veľa hrať aj rádio Jemné melódie, ďalšie top piesne sú zahraničné.
Najviac slovenských interpretov majú v lete v pláne vysielať verejnoprávne Rádio FM a cirkevné rádio Lumen. Žánrovo sú obe výrazne odlišné od komerčných lídrov.
Veľa domácej hudby vysiela aj trhová dvojka, Rádio Slovensko. Sezónne muziku tiež nemení a napríklad Rihannu vysiela podobne ako Expres či Europa 2. Má však výrazne viac hovoreného slova.
Pesničky určí prieskum Expres zostavuje playlist, teda zoznam piesní do vysielania, vždy deň vopred.
„Vzniká na základe parametrov, ktoré zadáva hudobný dramaturg, a testovania na cieľovej skupine,“ hovorí Antala. Výber je porovnateľný so zahraničnými rádiami.
V Europe 2 bude cez prázdniny viac tanečnej hudby. „Vychádzame z hudobných testov a potom už záleží len na dramaturgovi,“ povedal Volentics.
„Playlist tvorí hudobný dramaturg s konzultantmi z Anglicka a zo Švédska. Inšpirujú nás aj rádiá rovnakého formátu v zahraničí,“ povedala Andrea Urbanovská, programová riaditeľka Jemných melódií. Ich formát Soft AC znamená väčšinou slaďáky.
„Slovenským rádiám sa neoplatí skúšať veci, ktoré vymyslí nejaký lokálny programový riaditeľ. Je výhodnejšie siahnuť po zahraničných koncepciách,“ povedal Július Švoňavský z webu radia.sk.
Rádiá si platia drahé telefonické či skupinové prieskumy trhu. Zvyčajne raz do roka.
„Hrajú presne to, čo chce trh.“ Preto sa aj podobajú. Najhranejšou letnou pesničkou histórie sa stal vlaňajší hit Katy Perry California Gurls. Hrali ju rádiá po celom svete.
Iná hudba, iná počúvanosť „Náš playlist nie je výsledkom testingu, ale intuície a knowhow hudobného dramaturga aj poradných hlasov autorov večerných špeciálov,“ povedal hovorca RTVS Richard Šümeghy o Rádiu FM.
Hrá aj veľa našich interpretov ako Noisecut a The Uniques, každý týždeň 10 až 25 noviniek. Počúva ich okolo 2,2 percenta ľudí, Expres 20.
V Lumene rozhoduje aj „zameranie jednotlivých období liturgického roku,“ hovorí jeho programová riaditeľka Zuzana Szakácsová.
Novinky idú na internet
Producent MARIÁN KACHÚT spolupracoval s Mishou, Tinou či so Zuzanou Smatanovou.
Prečo medzi najhranejšími pesničkami v rádiách nie sú domáce?
„Rádiá majú nejaký odhad či prieskum, čo sa páči ľuďom, a to hrajú. Neviem, ako prieskumy fungujú, ale sú to súkromné firmy, majú na to právo.“
Znamená to, že poslucháči nechcú domácich interpretov?
„Nedovolil by som si to tvrdiť, stačí sa ísť pozrieť na letné festivaly, kde sa veľké množstvo ľudí baví na slovenských kapelách.“
Často sú to staršie kapely a pesničky. Nie sú novinky?
„Možno to súvisí práve s tým, že hity robia rádiá. Keď nejaké spraví nový domáci hit, tak o ňom ľudia vedia. Keď sa niekto tri roky nedostane do rádia, jeho hity sú staršie. Medzičasom má nové pesničky, ale tie komunikuje inak. Cez malé festivaly, internet. Rádiá už nemajú taký význam.“
Novinku od Horkýže Slíže o lehátku rádiá nehrajú. Na You Tube má jeden milión pozretí. Nie je škoda, že ju pre vulgarizmus nikto nehrá?
„Netuším, nevlastním rádio. Ak by som ho vlastnil, možno by som sa správal rovnako. Hrajú to, čo chce väčšina.“
Ako sa potom stane hit z piesne Horehronie od neznámej Kristíny?
„Asi je to o sledovanej vzorke. Robia to podľa kľúča, ktorý nepoznám.“
Ako teda urobiť hit?
„Mám pocit, že v rádiách prevláda tanečná hudba, takže by to asi malo byť tanečné. A potom asi veselé, aj text by mal byť ľahší. To je asi všetko, už sa len treba trafiť do vkusu väčšiny.“
Michal Trško
Vlastné správy z našich rádií miznú už roky
Poslucháči si dlhodobo viac ako spravodajstvo žiadajú muziku.
BRATISLAVA. V televíziách správ pribúda, v rádiách je ich stále menej.
Už len minimálne spravodajstvo vysielajú Fun rádio a Europa 2, výraznú časť vlastných reportérov prepúšťa Expres.
Majiteľov k tomu tlačia aj poslucháči. „Z prieskumov vyplýva, že ľudia chcú počuť viac muziky ako hovoreného slova,“ povedal Július Švoňavský z webu radia.sk. Ak napríklad počas leta ohlásia viac hudby, ľudia sa tešia.
V skutočnosti tak rádiá šetria na moderátoroch a reportéroch. „Vo svete je možné vidieť úspešné formáty vysielania rádií aj televízií bez spravodajstva, prípadne je zúžené len na špecifickú oblasť, napríklad na hudobný svet,“ povedal Peter Kunder, mediálny analytik Aliancie Fair-play.
Verejnoprávny Slovenský rozhlas tak zostane v budúcnosti zrejme jediným slovenským rádiom s vlastným širokým reportérskym tímom.
„Podiel spravodajstva vo vysielaní Rádia Slovensko výrazne neovplyvní ani letná štruktúra,“ povedal Richard Šümeghy, hovorca RTVS. Redaktori pripravujú niekoľko hodín spravodajstva denne.
Napriek prepúšťaniu so spravodajstvom nekončí ani Expres. „Zostávame jediným komerčným rádiom, ktoré má vlastných reportérov,“ povedala šéfka Expresu Eva Babitzová. V minulosti ich malo takmer každé rádio.
„V našom rádiu má spravodajstvo svoje pevné miesto. Spravodajské bloky sú každú hodinu, v rannom vysielaní ešte doplnené,“ povedal Peter Hurajt z rádia Viva. Ich reportér sa však medzi novinármi objavuje stále menej.
Hovorené slovo nechcú rušiť v cirkevnom rádiu Lumen. „Vo vysielaní patrí spravodajským žánrom vyše deväť percent z vysielacieho času, publicistike takmer 12,“ povedala Zuzana Szakácsová, programová riaditeľka rádia.
Časť tém je cirkevných. „Spravodajstvo by sme chceli skôr rozšíriť, najmä o dianie v regiónoch.“
(trš, md)