BRATISLAVA. Televíznu reláciu novinára Štefana Hríba Pod Lampou na Dvojke STV prešetrí Rada pre vysielanie a retransmisiu. „Doteraz evidujeme jednu sťažnosť na vysielanie programu Pod lampou zo dňa 23. 6.,“ informovala rada SME.
Do spomenutej relácie pozval Hríb mužov, ktorí boli právoplatne odsúdení z vraždy študentky medicíny Ľudmily Cervanovej. Všetci však tvrdia, že proces v období socializmu vykonštruovala štátna moc. V relácia zazneli viaceré dôkazy a tvrdenia, ktoré svedčia v ich prospech.
Sudcovia neprišli
Hríb do relácie pozval aj prokurátorov, vyšetrovateľa a sudcov. Nik z nich neprišiel a tak nemal kto oponovať. Časopis .týždeň, ktorého je Hríb šéfredaktorom vinu všetkých štyroch mužov spochybňuje dlhodobo.
„Generálna prokuratúra proti tomuto vysielaniu ostro protestuje a odmieta tú skutočnosť, že STV, ako verejnoprávne médium, vo svojom hlavnom vysielacom čase umožnila, aby na jej druhom okruhu bol daný značný časový priestor - takmer 4 hodiny vysielacieho času osobám, ktoré boli právoplatne odsúdené za obzvlášť závažné úmyselné trestné činy a aby tieto osoby verejne dehonestovali a znižovali postavenie justičných a policajných orgánov, ktoré boli v ich trestnej veci činné, napísala v svojom stanovisku generálna prokuratúra," píše podľa mediálne.sk vo svojom stanovisku GP.
Ide vraj o otvorenú dehonestáciu justície ako celku. "Tá je dnes až výnimočne výdatne živená niektorými médiami, predovšetkým veľmi intenzívne aj časopisom „Týždeň", ktorého šéfredaktorom je moderátor relácie a súčasne za znižovanie vážnosti a postavenia justície v očiach diváckeho publika a s tým súvisiaceho nihilizovania právneho vedomia a úcty k dodržiavaniu zákonov u občanov," píše podľa mediálne.sk generálna prokuratúra.
RTVS i šéf Rady RTVS Miroslav Kollár sa Hríba a jeho relácie zastali.
„Verejnoprávna televízia je podľa mňa práve na podobné kauzy a na to, aby sa v nej riešilo všetko čo túto spoločnosť trápi, rozdeľuje alebo zneisťuje. Kauza Cervanová je podľa mňa jednoznačne vec, ktorá patrí na obrazovku verejnoprávnej televízie,“ povedal Štefan Hríb.
Bolo by podľa neho čudné ak by odsúdení vystupovali bežne v televízii. „Táto kauza však nie je bežná kauza jasných vrahov, ktorí sú prichytení pri čine,“ dodal Hríb.
Všetkým zainteresovaným v kauze, teda aj oponentom dal ponuku nielen prísť do štúdia, ale i nahrať ich vyjadrenie s tým, že by ho v relácii odvysielali. „Ani jeden z nich nenašiel podľa mňa odvahu,“ dodal Hríb.
Diskusiu vraj treba
„Mám pocit, že je úlohou verejnoprávnych médií takéto kauzy jednoducho otvárať, venovať im priestor. Priestor oponentom ponúknutý bol, na druhej strane chápem tomu prečo tam nešli,“ povedal šéf Rady RTVS Miroslav Kollár.
„Rozhlas a televízia Slovenska je presvedčená o tom, že v prípade tak polarizujúcej a široko medializovanej kauzy, akou je kauza Cervanová, je namieste, ak sa jej venuje aj verejnoprávne médium,“ uvádza v reakcii na stanovisko Generálnej prokuratúry hovorca RTVS Richard Šümeghy.
Ani rozhodnutia súdov a orgánov činných v trestnom konaní nie sú podľa neho imúnne voči spoločenskej diskusii, vrátane vznášania legitímnych otázok.
„Dôležitou súčasťou práva na informácie a slobodu prejavu je aj to, ak i rozhodnutia mocenských autorít, najmä v tak citlivých kauzách, sú predmetom verejnej diskusie. RTVS v tejto veci nezaujala stanovisko, ale prejavila záujem a podnikla také kroky, aby sa na diskusii mohli zúčastniť aj osoby reprezentujúce štátnu autoritu - teda sudcovia, vyšetrovatelia a prokurátori,“ povedal Šümeghy.
Skutočnosť, že tieto osoby odmietli účasť v relácii, nie je podľa neho možné pripisovať ako vinu RTVS a rovnako neúčasť týchto osôb nemôže byť prekážkou vysielania relácie, venovanej tejto téme.
Diskusná relácia sa spomínala aj v parlamente, opozícia sa pýtala či teda budú v televízii aj mafiáni.
Poslanci sa nezhodli
Poslanec Smer Martin Glváča povedal, že Andrašik, Beďač, Čerman a Kocúr ako odsúdení majú z právneho hľadiska rovnaký status vrahov, ako mafiáni Kromka či Adamčo. "Aj tí tvrdia, že boli odsúdení nezákonne, a že dôkazy proti nim boli zmanipulované. Aj tí budú vystupovať vo verejnoprávnej televízii a nadávať sudcom?" pýtal sa minulý týždeň v parlamente podľa agentúry TASR Glváč. Relácia by podľa neho ešte mala mať dohru.
Predseda OKS Peter Zajac, ktorého stranícky kolega František Šebej sa relácie zúčastnil, Glváčovi odkázal, že ani jeden zo súdov, ktorý sa zaoberal kauzou Cervanová po roku 1989, neurobil to, čo bolo jeho povinnosťou, teda pripustiť pôvodné dôkazy, ktoré boli pred rokom '89 utajené v policajnom archíve v Levoči, uviedla TASR.
Poslanci OKS sú zástancovia štyroch mužov spoločne s časopisom, ktorý Hríb vedie.
Videá relácie nájdete na webe týždňa.