Kolkové známky sú podľa vlády zastarané a znamenajú pre ľudí len byrokraciu. Od roku 2013 majú byť minulosťou.
BRATISLAVA. Pred týždňom si Mária z Trebišova vybavovala občiansky preukaz. Nevedela, aké kolky potrebuje. Úradníčka na polícii jej teda vysvetlila, v akej hodnote musí kolky mať.
V budove polície však kolky nepredávajú. Nezostávalo jej teda nič iné, len ísť na poš〜tu, ktorá je na druhom konci mesta. „Vrátila som sa, vystála opäť rad a stratila som ďalšiu hodinu,“ posťažovala sa.
Novinky uľahčia život Aký je návrh kolky sa prestanú predávať od 1. januára 2013, nahradí ich platba v hotovosti, SMS správou a platobnou kartou, ak poplatok prevýši 100 eur, platba poštovým poukazom a prevodom z účtu v banke zostanú zachované, počas roka 2013 bude pošta kolky odkupovať, ľudia, ktorí kolky kúpili pred rokom 2013, ich môžu do 30. septembra 2013 používať.
Takéto problémy už nemusia o rok a pol ľudí trápiť. Od januára 2013 chce totiž ministerstvo financií kolkové známky zrušiť. Nahradiť by ich mala platba v hotovosti.
Po zrušení kolkov by sa mali dať zaplatiť poplatky na úradoch aj platobnou kartou, ak je ich hodnota vyššia ako 100 eur. Do budúcnosti sa navrhuje aj platba formou SMS správy, ak to bude technicky možné.
Ministerstvo počíta s tým, že sa budú dať kolky aj po 1. januári 2013 použiť. „Bude to možné za predpokladu, že ich poplatník kúpil ešte pred týmto termínom. Po januári 2013 sa už nebudú predávať,“ tvrdí hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.
Slovenská pošta by mala počas celého roka 2013 kolky od ľudí odkupovať. „Prispôsobíme prevádzkové postupy tak, aby sme boli pripravení od 1. januára 2013 ich rok odkupovať od občanov,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.
So zrušením kolkov počítala vláda aj v programovom vyhlásení. Podľa nej kolky strácajú v praxi svoj pôvodný význam a dnes predstavujú pre ľudí skôr byrokraciu.
„Ide o proklientsky prístup, ktorý znamená krok vpred,“ povedal o ich zrušení Anton Marcinčin z KDH.
Podporu môže zrušenie kolkov nájsť aj v opozícii. Podľa Petra Kažimíra zo Smeru sú kolky pozostatkom Rakúsko Uhorska. „Nevidíme v tom problém. Zákonom, ktorý kolky zruší, sa zvýši dostupnosť služby pre ľudí.“
Rezort financií chce návrhom ušetriť 4,8 milióna eur. Tie každoročne vynakladá na výrobu kolkov, ale aj na ochranné známky, aby sa predchádzalo ich falšovaniu.
„Problémom sú aj provízie za predaj. Je to zbytočne nákladné,“ povedal Jozef Kollár zo strany SaS. Nový systém považuje za výhodnejší napriek tomu, že pri platbe kartou bude klient platiť banke poplatok. „Ide o pár centov, čo je zanedbateľné,“ tvrdí. S návrhom na zrušenie kolkov súhlasí aj Ivan Švejna zo strany MostHíd. Upozorňuje však na možné predraženie nového systému.
Neberte im kolky, píše v komentári Konštantín Čikovský.
Viac peňazí na terminály Vysokých nákladov spojených so zavedením nového systému sa obávajú aj Generálna prokuratúra či ministerstvo vnútra. S návrhom na zrušenie kolkov nesúhlasia.
Rezortu financií vyčítali, že nový systém bude nákladný a vyžiada si v úradoch zriadenie platobných terminálov. Tvrdia, že bude treba prijať ľudí, ktorí budú oprávnení nakladať s hotovosťou.
Rezort vnútra bude žiadať zo štátneho rozpočtu viac peňazí. „Došlo k dohode. Budeme si náklady uplatňovať v rámci návrhu štátneho rozpočtu,“ potvrdila Natália Hattalová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.