SME

Posledným oneskorencom sa kráti čas

Takmer 75-tisíc zamestnancov, živnostníkov a firiem bude daňové priznanie podávať v neskoršom termíne.

BRATISLAVA. Kto v marci nestíhal vypracovať daňové priznanie alebo nemal peniaze na zaplatenie dane, napísal daňovému úradu list. Oznámil, že priznanie podá neskôr. O odklad nemusel žiadať a daňový úrad ho nemusel schváliť. Takto jednoducho si mohli svoje daňové povinnosti odložiť fyzické osoby po prvý raz.

Väčšina z nich tak dostala tri mesiace k dobru a daňové priznanie musí podať do konca júna. Na splnenie povinnosti im ostávajú len štyri dni.

Kto priznáva príjmy neskôr

„Najčastejšie si lehotu na podanie daňového priznania predlžovali tí, ktorí mali v daňovom priznaní vykázanú daň na úhradu, a tí, ktorí dosiahli zdaniteľné príjmy zo zahraničia,“ povedala Gabriela Dianová, hovorkyňa Daňového riaditeľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia a firmy so zahraničnými príjmami si mohli lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť až do konca septembra. Na vyplnenie daňového tlačiva tak majú ešte tri mesiace.

Odklad v marci oznámili aj oneskorenci, ktorí už na konci marca nezohnali voľného účtovníka alebo daňového poradcu, ktorý by im priznanie vypracoval. Niektorí nemajú podané priznanie stále.

„Áno, mám takých klientov, ale vo väčšine prípadov už finišujeme a uzávierka je v štádiu, že klient má dodať alebo dovysvetliť niektoré účtovné prípady, prípadne predložiť chýbajúce daňové doklady,“ potvrdila Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Uspel by daňovník, ktorý príde na poslednú chvíľu?

„Bohužiaľ už nie. Našťastie, už nie je ani záujem, všetci sa už tešia na dovolenku,“ hovorí Dana Tonkovičová z firmy Lucra team.

SkryťVypnúť reklamu

Lukačovičová upozorňuje, že v takejto časovej lehote je možné spracovať iba kompletné podklady jednoduchého účtovníctva, prípadne kombináciu príjmov zo zamestnania a z podnikania s paušálnymi výdavkami.

Posledná možnosť

Kto daňové priznanie nepodá ani v predĺženej lehote, ďalšiu šancu na odklad nedostane.

„Predĺženú lehotu na podanie daňového priznania už nie je možné ďalej predĺžiť,“ hovorí Dianová.

„V prípade, že daňovník nestíha podať daňové priznanie v tomto termíne, jediná možnosť je podať ho na základe údajov, ktoré má k dispozícii a v čo najkratšej lehote podať dodatočné daňové priznanie so správnymi údajmi a správne vypočítanou daňovou povinnosťou. Samozrejme, tu treba počítať s prípadnými sankčnými úrokmi z omeškania a pokutou,“ radí Lukačovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Ak daňové priznanie vyplniť stihnete, ale peniaze na zaplatenie stále nemáte, môžete sa skúsiť s daňovým úradom dohodnúť. „Správca dane môže na žiadosť daňového subjektu povoliť odklad platenia dane alebo jej platenie v splátkach,“ vysvetlila Dianová.

Chybám sa dá vyhnúť kontrolou na internete

Vyplniť priznania je zložité. Ak nemáte účtovníka, ľahko sa môžete pomýliť.

BRATISLAVA. Príjmy zo zahraničia, zdaňovanie pri predaji nehnuteľností, ale aj umorovanie straty či úpravy základu dane o výdavky po ukončení alebo prerušení podnikania. To sú oblasti, ktoré robia pri vypĺňaní daňového priznania najviac problémov.

Daňoví úradníci sa zhodujú, že veľa chýb je zbytočných. Okrem chýbajúceho podpisu či nesprávne vyplneného daňového identifikačného, prípadne rodného čísla, ide aj o sčítacie chyby a nesprávne zaokrúhľovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže kontrola

Takýmto chybám sa dá predísť, keď tlačivo vyplníte na internete.

Na stránke Daňového riaditeľstva v aplikácii eDane sa nachádza interaktívny formulár. Síce sa z neho nedozviete, ktoré príjmy sa ako zdaňujú, no program vás upozorní na vynechané políčko či chybu a mnohé položky dopočíta za vás. V marci túto možnosť využilo vyše 64–tisíc ľudí, ktorí podali priznanie na tlačive A, a takmer 100–tisíc ľudí na tlačive B.

„Túto pomôcku môžu využiť aj tí, ktorí podávajú priznanie v predĺženom termíne,“ potvrdila Gabriela Dianová, hovorkyňa Daňového riaditeľstva.

Vyplnené priznanie stačí vytlačiť, podpísať a zaslať daňovému úradu.

Ako zaplatiť

Daň je možné zaplatiť poštovou poukážkou alebo prevodom na účet daňového úradu. Musí to byť účet toho úradu, ktorému posielate vyplnené tlačivo, teda podľa miesta vášho trvalého bydliska.

SkryťVypnúť reklamu

„Konštantným symbolom pri dani z príjmov je 1644, variabilným symbolom je daňové identifikačné číslo, ak nie je pridelené, tak rodné číslo,“ vysvetlila Dianová.

Ako si možno znížiť dane

Každý chce zaplatiť na daniach čo najmenej. Čo všetko si možno odpočítať?

BRATISLAVA. Stovky eur si možno legálne odpočítať na seba, manželského partnera bez príjmu, na deti i za sporenie na dôchodok.

Odpočet pre všetkých

Najviac ľudí využíva odpočet – nezdaniteľnú časť na daňovníka. Majú naň nárok všetci – zamestnanci, živnostníci, študenti aj deti, ak podávajú daňové priznanie.

Majú naň nárok bez ohľadu na to, koľko mesiacov pracovali. Aj podnikatelia, ktorí sú v strate. Výnimkou sú len dôchodcovia, tí majú nárok na odpočet len za určitých podmienok.

Väčšina ľudí si z daňového základu môže odčítať 4025,70 eura. Tí, čo zarábajú viac, si z daní odpočítajú menej.

SkryťVypnúť reklamu

Partner bez príjmu

Na daniach zaplatí menej aj ten, kto má manžela či manželku bez príjmu – nezamestnaného či na rodičovskej dovolenke. Takisto si možno odpočítať sumu 4025,70 eura. Problém robí ľuďom najmä to, čo do vlastného príjmu partnera započítať a čo nie. Napríklad dávky v nezamestnanosti či rodičovský príspevok sa nerátajú, materské áno.

Sporenie na dôchodok

Daňový základ si môžu znížiť aj tí, ktorí majú doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie či účelové sporenie. Za minulý rok to môžu urobiť poslednýkrát. Bez ohľadu na to, koľko si sporíte, odpočítať si môžete najviac 398,33 eura, ak ste počas roka zaplatili menej, odpočítate si iba skutočne zaplatené poistné.

Odpočet za deti

Nie daňový základ, ale priamo vypočítanú daň si možno znížiť, ak vychovávate deti. Za každé si jeden z rodičov môže odpočítať 240,12 eura ročne. Podmienkou je, že vlani zarobil aspoň 1846,20 eura a pri podnikateľoch platí, že nesmú byť v strate.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na pokuty

Ak si nesplníte zákonnú povinnosť, sankcie od daňového úradu môžu presiahnuť aj desaťtisíc eur.

1. Priznanie nepodáte vôbec

Ak ste daňovému úradu oznámili, že budete priznanie podávať v neskoršom termíne ako do 31. marca, nesmiete na to zabudnúť.

Ak priznanie nepodáte ani v predĺženej lehote, od daňového úradu môžete dostať pokutu od 33,19 do 16 596,95 eura. Pri firmách sú pokuty podobné, pohybujú sa od 66,38 do 16 596,95 eura.

2. Priznanie podáte, ale daň nezaplatíte

Ak podávate daňové priznanie v predĺženej lehote, v tom istom termíne musíte zaplatiť aj daň. Ak to neurobíte, pokute sa nevyhnete.

Sankčný úrok sa vyrubí z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, ktorá platí v deň vzniku daňového nedoplatku. Vždy to však bude najmenej 15 percent z dlžnej sumy. „Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou,“ upozornila Gabriela Dianová, hovorkyňa Daňového riaditeľstva.

SkryťVypnúť reklamu

3. Kedy ide o trestný čin

Úmyselne nezaplatená daň, to už je podľa našich zákonov trestný čin. Podľa trestného zákona sa ho dopustí ten, kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň.

V preklade to znamená, že ak ste na daniach nezaplatili viac ako 2660 eur, správca dane na vás podá oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu nezaplatenia dane a môžete ísť do väzenia. Na ako dlho, závisí od rozsahu spáchanej škody, môže to však byť až na osem rokov .

Nie zo všetkého sa platí

Okrem toho, že si možno dane znížiť, sú aj príjmy, z ktorých dane neplatíte vôbec.

BRATISLAVA. Najväčšou skupinou príjmov, z ktorých netreba platiť dane, sú rôzne dávky. Napríklad alimenty, dôchodky, pomoc v hmotnej núdzi, ale aj dávky v nezamestnanosti sa do daňového priznania nezahŕňajú a daň sa z nich neplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Oslobodenie od zdanenia často využívajú aj tí, ktorí predajú nehnuteľnosť. Na oslobodenie však treba splniť podmienky – mať v nehnuteľnosti zapísaný trvalý pobyt aspoň dva roky pred predajom alebo ju vlastniť aspoň päť rokov.

Pri prenájme nehnuteľnosti zasa platí, že príjem z prenájmu sa nezdaňuje a nezahŕňa do daňového priznania, ak bol vlani nižší ako 925,95 eura. Ak bol vyšší, zdaňuje sa príjem nad túto sumu. Z príjmu pri prenájme si možno uplatniť výdavky vo výške 40 percent.

Príjmy za predaj paradajok či zemiakov ako prebytkov zo záhradky sa nezdaňujú do výšky 925,95 eura za rok. Ak ste zarobili viac, zdaníte len príjem navyše. Výdavky možno uplatniť vo výške 25 percent.

Ktoré čísla budete pri vypĺňaní tlačiva potrebovať

Dôležité sú najmä nezdaniteľné časti a rôzne odpočty. Ich výška sa mení každý rok.

SkryťVypnúť reklamu
  • 19 percent – sadzba dane z príjmov

  • 2012,85 eura – daňové priznanie podávate, ak príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu, presiahli za rok 2010 túto hranicu. Nepočítajú sa sem príjmy od dane oslobodené alebo také, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou.

Odpočet pre každého

  • najviac 4025,70 eura, ak je základ dane rovný alebo nižší ako 15 387,12 eura. Ak je vyšší, odpočíta sa menej.

Odpočet na partnera

  • najviac 4025,70 eura, ak zákonný manžel alebo manželka nemala žiadny vlastný príjem a ak je základ dane daňovníka rovný alebo nižší ako 31 489,92 eura.

Odpočet za poistenie

  • najviac 398,33 eura si možno odpočítať na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie. Ide o maximálny limit, odpočítať si možno len vlani zaplatené prostriedky.

Daňový bonus

SkryťVypnúť reklamu
  • 240,12 eura – si možno priamo z dane odpočítať za minulý rok za každé dieťa, za január až jún je to 20 eur mesačne, za júl až december 20,02 eura mesačne,

  • 1846,20 eura – takýto príjem musí mať daňovník, aby mal nárok na bonus, podnikateľ zároveň nesmie byť v strate.

Daň vyberaná zrážkou

  • 165,97 eura – mesačné príjmy zo závislej činnosti (napríklad dohody) sa do tejto výšky zdaňujú zrážkou, ak si daňovník neuplatnil nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus.

Oslobodené príjmy

  • 925,95 eura – do tejto výšky sú oslobodené príjmy z prenájmu a z príležitostných činností (napríklad predaj prebytkov zo záhradky či príležitostný prenájom auta).

Paušálne výdavky

  • 40 percent - si uplatní daňovník s príjmami z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a ten, kto prenajíma nehnuteľnosť,

  • 60 percent – si môže odpočítať remeselník,

  • 25 percent – si odpočíta ten, kto má príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Minimálna výška dane

  • 16,60 eura - daň sa nevyrubí a neplatí, ak za minulý rok nepresiahla túto sumu, alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka vlani nepresiahli 2012,85 eura, ak si neuplatňoval nárok na daňový bonus,

  • 3,32 eura – ak vám v daňovom priznaní vyjde takáto daň na úhradu a menšia, nemusíte ju uhradiť.

Daňové priznanie

Ilustračné foto.

Zmena má zjednodušiť aj sprehľadniť fakturáciu.


SITA 4
Oprava mosta na R1 pri Hronskej Breznici v roku 2021.

Zavádzanie nových daní má negatívny dopad na podnikanie.


SITA 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (2. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 743
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 669
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 696
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 683
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 216
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 205
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 15 328
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 215
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 489
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 126
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 628
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 183
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 604
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstup do Priemyselného parku Chemes.

Stroje už opäť začali nabiehať.


1
Ilustračná fotografia.

Nové vozidlo strednej triedy prispôsobené americkým zákazníkom by sa malo vyrábať v Tuscaloose.


TASR 1
Ilustračné foto

Pripravuje sa na možný vplyv ciel v USA.


TASR
Ryanair

Do úvahy prichádza čínsky výrobca lietadiel COMAC.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 205
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 15 328
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 215
  4. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 489
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 8 126
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 628
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 183
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 604
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu