Vyše polovica drahej elektriny zo slnka sa má vyrobiť na strednom Slovensku. Slnko tam pritom nesvieti viac než na západe. Minister hospodárstva naznačil, že pri pripájaní solárnych elektrární sa mohli robiť podvody.
BRATISLAVA. Odhady, že elektrina v lete zlacnie, nemusia vyjsť. Môže za to väčší rozmach slnečných elektrární, než sa čakalo.
Rezort hospodárstva a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví predpokladali, že do konca júna pribudne menej solárnych elektrární, než bral do úvahy regulátor, keď určoval ceny na tento rok. Stanovil ich asi na 420 megawattov.
„Podľa údajov je celkový inštalovaný výkon pripojený do siete 480 megawatov,“ povedal včera minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).
Každá megawatthodina slnečnej elektriny z elektrárne, ktorá pribudla do konca júna, sa povinne vykupuje za približne 380 eur. To je sedemkrát viac, než je cena elektriny na trhu.
Regulátor: zlacnie to
V praxi by mali drahú solárnu elektrinu zaplatiť všetci spotrebitelia. Už začiatkom roka sa im najmä pre slnko ceny zdvihli o 4,82 percenta.
Či a o koľko by mohla cena elektriny stúpnuť teraz, keďže solárnej elektriny bude viac, než sa čakalo, Miškov nechcel hodnotiť. Povedal, že je to otázka na regulátora.
Ten si stojí za tým, že ceny by mali klesať. „To predpokladáme stále,“ povedal šéf regulačnej rady Jozef Holjenčík (nominant Smeru).
Zatiaľ nevie presne o koľko, pretože v poslednom júnovom týždni podnikatelia hromadne prihlasovali elektrárne. Len tie, čo boli hotové do konca júna, majú totiž nárok na štedré výkupné ceny.
Od júla sú už určené len pre malé elektrárne do 100 kilowattov, ktoré sú na strechách budov. Regulátorovi sa preto v poslednej chvíli ohlásilo 150 elektrární a tie musí najprv skontrolovať.
Keby sa potvrdili dáta Miškova a regulátor by zmenil názor v tom, že ceny by mali klesať, spotrebitelia by nemali pocítiť zdraženie o viac než 0,2 percenta, myslí si poslanec SaS Ľudovít Jurčík. Čísla, ktoré prezentoval Miškov, sa mu zdajú skôr nadhodnotené.
Miškov sa netají tým, že vyššie čísla zaskočili aj jeho. „V tomto čase Štátna energetická inšpekcia robí kontrolu,“ povedal.
Inšpekcia preveruje, či sú elektrárne naozaj postavené a pripojené, alebo či podnikatelia a distribučné spoločnosti podvádzali. Miškov pripomenul, že podvody sa robili aj v Česku, keď vláda brzdila rozmach soláru.
Stred Slovenska dominuje
Zaujímavé je, že vyše polovica nových solárnych elektrární pribudla na strednom Slovensku. „Neviem o tom, že by slnko na strednom Slovensku svietilo viac ako na západnom,“ upozornil Miškov.
Martin Toman zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu tvrdí, že dôvody, pre ktoré je viac elektrární na strednom Slovensku, môžu byť rôzne. Nepoprel ani možnosť, že niektorí podnikatelia podvádzali. „Na sto percent sa nič nedá vylúčiť,“ povedal.
Podľa neoficiálnych zdrojov, ktoré má asociácia k dispozícii, však na strednom Slovensku zainvestovala do fotovoltiky priamo Stredoslovenská energetika.
"Priestor na podvody je výrazne limitovaný, keďže z každej skúšky funkčnosti existujú protokoly. Podpisovanie takýchto protokolov podlieha viacstupňovej kontrole," zareagovala Stredoslovenská energetika.
Množstvo solárnych projektov, ktoré sú evidované práve na strednom Slovensku si firma vysvetľuje dostupnosťou geograficky vhodných lokalít či hodnotou pozemkov.
"V žiadnom prípade sa spoločnosť na žiadnych údajných podvodoch sama, či v spolupráci s investormi nepodieľala a ani podieľať nebude. Práve naopak, vlastnými kontrolami sme zistili v niektorých prípadoch nezrovnalosti, na základe ktorých bolo pre uvedené zdroje pripojenie do siete v požadovanom termíne zamietnuté," píše ďalej firma.
Minister Miškov a šéf regulačného úradu Holjenčík sa navzájom obviňujú, kto môže za solárny boom na Slovensku.
Fotovoltický „klondajk“ majú podľa Miškova na svedomí bývalá vláda a Holjenčík preto, že jeho úrad stanovuje výkupné ceny zelených energií. Tie potom predražujú elektrinu spotrebiteľom.
„Pán minister tára a nevie o čom hovorí,“ reagoval Holjenčík. Nástroje na zastavenie prívalu solárnej elektriny má podľa neho v rukách Miškov.