BRATISLAVA. Budúci rok má byť posledným, keď sa starobné, invalidné či vdovské dôchodky zvýšia na základe rastu cien a miezd v krajine. Minister práce Jozef Mihál (SaS) navrhuje, aby sa od roku 2013 valorizovali o „dôchodcovskú infláciu“.
„Zobral by sa do úvahy rast cien tovaru a služieb, ktoré nakupujú domácnosti dôchodcov. To znamená hlavne potravín, liekov, energií, bývania,“ povedal minister. N
aopak, nebude záležať na vývoji cien elektroniky, áut či dovoleniek. V dnešných časoch by to dôchodcovia uvítali. Za prvých päť mesiacov tohto roka sa index cien zisťovaný v ich domácnostiach zvýšil o 3,9 percenta.
V budúcnosti by to však malo byť nižšie percento ako to, ktoré by priniesol dnešný model valorizácie, keby ostal v platnosti.
Cieľom je úspora „Je, samozrejme, otázkou výkonnosti našej ekonomiky, ako pôjdu hore mzdy, ale dá sa predpokladať, že súčasný stav je prechodný,“ hovorí Mihál.
Zmena spôsobu valorizácie má byť súčasťou niekoľkých opatrení, ktoré majú za cieľ znížiť výdavky Sociálnej poisťovne, a tak zabezpečiť penzie aj o 40 rokov. K návrhu zákona, ktorý ministerstvo predstavilo minulý týždeň, pravdepodobne budú stovky pripomienok.
Jednota dôchodcov na Slovensku organizuje petíciu za zachovanie takzvaného švajčiarskeho modelu.
„Tým sa zabezpečuje udržiavanie reálnej úrovne dôchodkov a čiastočne aj ich úroveň vo vzťahu k mzdám,“ píše sa v petícii.
Minister má pripravenú obhajobu dôchodcovskej inflácie. „Samozrejme, dá sa predpokladať, že takáto valorizácia bude pre dôchodcov o niečo menej výhodná, ale mala by zabezpečovať kvalitu ich života na nezmenenej úrovni.“
Aby jeho návrh prešiel, musí presvedčiť koaličných partnerov. Zmeniť valorizačný mechanizmus navrhol aj vlani. Parlament už rokoval o návrhu, aby sa v roku 2012 dôchodky začali zvyšovať o pevnú sumu, keď sa SDKÚ postavila proti.
„V návrhu zákona nepredpokladáme zvyšovanie o pevnú sumu. Hlavný dôvod je ten, že to, čo sme sa pokúsili navrhnúť vlani, sa nestretlo s porozumením v parlamente. Preto si myslím, že dvakrát vstupovať do tej istej rieky by sa nemalo,“ povedal minister.
Štatistika nevidí všetko Dôchodcovská inflácia zohľadňuje iba vývoj životných nákladov seniorov. Vzhľadom na rast cien energií a potravín, ktoré pohltia väčšinu výdavkov tejto skupiny ľudí, je vyššia ako celková inflácia. Sociologička Zuzana Kusá napriek tomu tvrdí, že závislosť valorizácie od vývoja miezd je dôležitá poistka.
Kusá hovorí, že údaje o výdavkoch nedokážu odhaliť možnosť, že dôchodcovia sa nestravujú zdravo, že sa nezúčastňujú na spoločenskom živote, či poriadne nevykurujú byt.
„Valorizovanie naviazané na rast výdavkov dôchodcovských domácností by len konzervovalo takéto potreby.“
Neuspokojené potreby ľudí s najnižšími dôchodkami by mal čiastočne kompenzovať vianočný príspevok.
Parlament čoskoro rozhodne o návrhu zákona, podľa ktorého by najvyšší príspevok - 66,39 eura - bol určený iba poberateľom penzie do výšky životného minima. Ostatným by sa znižoval priamočiaro, teda bez skokov pri prechode z jedného pásma do druhého.
Väčšinu zhltne bývanie a strava
Niektoré položky v spotrebnom koši dôchodcov majú oveľa väčšiu váhu ako u iných ľudí a naopak.
BRATISLAVA. Štatistický úrad meria infláciu v troch typoch domácností - zamestnancov, dôchodcov a ľudí s nízkymi príjmami. Zloženie spotrebného koša je pre každú domácnosť rovnaké, ale váhy jednotlivých tovarov a služieb sa odlišujú.
Čo u seniorov zaváži najviac a najmenej Najväčší význam
kurča porciované, pivo fľaškové desina, čisté náklady na bývanie v rodinnom dome, elektrina, zemný plyn, teplo, lieky na predpis, ambulantná kúpeľná starostlivosť hradená pacientom. Najmenší význam
stolová minerálna voda, cigarety, benzín, nafta, vzdelávanie, kompletný obed v závodnom stravovaní. Zdroj: Štatistický úrad
U dôchodcov majú oveľa väčšiu váhu také veci ako kurča, pivo desiatka, náklady na bývanie v rodinnom dome, energie, lieky na predpis. Naopak, podstatne menej v štatistike takýchto domácností zaváži minerálka, cigarety či pohonné látky.
Štatistici sa opierajú o výsledky tradičného zisťovania príjmov a výdavkov domácností. Jedným z výstupov je, že starobný dôchodca vynakladá podstatne väčšiu časť svojho rozpočtu na bývanie (najmä energie) a potraviny ako ostatní.
V roku 2009, z ktorého pochádzajú posledné údaje, šlo až o 53 percent. U zamestnanca alebo u živnostníka to je „iba“ okolo 37 percent.
Na druhej strane sú zjavné rozdiely v kategórii „ostatné čisté výdavky“, čo sú najmä dane, odvody, prípadne rôzne splátky, a tiež vo výdavkoch na dopravu. U pracujúceho majú dvojnásobne vyšší podiel ako v domácnosti dôchodcu.
Spotrebný kôš zahŕňa 711 druhov tovaru a služieb. Štatistici sa zaujímajú približne o 90-tisíc vzoriek z 13 400 maloobchodných predajní.
Ceny rastú viac ako mzdy
Ešte nedávno bolo všetko inak. Valorizáciu penzií ťahalo nahor zvyšovanie miezd.
BRATISLAVA. Dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa zvyšujú na základe rastu cien a rastu priemernej mzdy za prvú polovicu predchádzajúceho roka. Do tohtoročnej valorizácie bolo pravidlom, že ceny stúpajú pomalšie.
V prvej polovici minulého roka vzrástli o 0,8 percenta, zatiaľ čo mzdy o 2,8 percenta. Výsledkom priemeru týchto hodnôt bolo zvýšenie dôchodkov o 1,8 percenta.
Údaje za prvých šesť mesiacov tohto roka ešte nemôžu byť známe. Z údajov za časť tohto obdobia je však zrejmé, že situácia sa zmenila.
Kým inflácia dosahuje v priemere 3,5 percenta, mzdy sa dosiaľ zvýšili iba o 2,9 percenta. Ak tieto čísla nevykolíšu z určitého rozpätia, budúci rok sa dôchodky budú valorizovať približne o 3,2 percenta.
Štatistický úrad má k dispozícii údaje o inflácii za prvých päť mesiacov tohto roka. Najviac vzrástli ceny potravín – o 6,7 percenta. Nasledujú náklady na dopravu, vzdelávanie a bývanie. Vo všetkých prípadoch ide o viac ako štyri percentá.
Vianočný príspevok prestane mať pásma
V decembri sa vo väčšine prípadov zmení výška vianočnej pozornosti. Bude sa znižovať priamočiaro.
BRATISLAVA. Vianočný príspevok bude mať opäť novú podobu, a to už v tomto roku. Na rozdiel od minulosti ho väčšina dôchodcov bude mať iný.
Do minulého roka bola výška tejto štátnej dávky odstupňovaná do niekoľkých pásiem – naposledy do ôsmich. To znamenalo, že ten, kto má penziu napríklad 223,50 eura, dostal o 3,74 eura nižší príspevok ako poberateľ dôchodku do 223,40 eura.
Stačilo desať centov Ministerstvo práce navrhuje paušálny príspevok iba pri penzii nepresahujúcej životné minimum. Ostatné príspevky by sa lineárne znižovali, a to na základe jednoduchého vzorca.
„Predíde sa situáciám, pri ktorých dôchodok z dôvodu malého prekročenia prechádzal do iného pásma, v ktorom sa vianočný príspevok poskytol v nižšej sume,“ oznámil minister práce Jozef Mihál.
Parlament už prerokúva predmetný návrh zákona. Rozhodne o ňom v najbližších dňoch.
Čo sa nezmení Najvyšší príspevok bude mať aj po zmene zákona hodnotu 66,39 eura. Aj hornou hranicou nároku ostane 60 percent priemernej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok. Teraz to bude 461,40 eura.
Nezmení sa ani okruh ľudí s nárokom na príspevok. Ide o poberateľov dôchodkov zo Sociálnej poisťovne i poberateľov výsluhových dôchodkov.
Vypočítajte si, čo dostanete
Výšku vianočného príspevku si môže vypočítať každý.
BRATISLAVA. Vianočný príspevok sa vypláca v decembri. Aký vysoký bude ten váš?
Z návrhu zákona, o ktorom by parlament mal rozhodnúť už tento týždeň, je to zrejmé.
Záleží na výške penzie Ak dôchodok alebo dôchodky neprevyšujú životné minimum jedného dospelého, vianočný príspevok bude 66,39 eura.
Od 1. júla je životné minimum 189,83 eura mesačne. V prípade vyššej penzie sa príspevok určí podľa vzorca: 66,39 mínus 0,10 krát (výška dôchodku mínus životné minimum).
Číslo 0,10 má zaistiť približne rovnaké výdavky na vianočné príspevky v jednotlivých rokoch.
Základná matematika Napríklad priemerný starobný dôchodok je 360,30 eura. Jeho poberateľ najprv vypočíta rozdiel v zátvorke: 360,30 mínus 189,83 sa rovná 170,47. Potom túto sumu vynásobí číslom 0,10 a to, čo mu vyšlo, odčíta od 66,39 eura.
Zaokrúhľuje sa na cent nahor Výsledok je 49,343 eura. Táto suma sa však bude zaokrúhľovať, a to na najbližší cent nahor.
Vianočný príspevok poberateľa priemerného dôchodku bude 49,35 eura.
Valorizácia zrovná vojakov s policajtmi
Spôsob zvyšovania výsluhových dôchodkov sa zmenil len nedávno. Všetky sa budú valorizovať o rovnaké percento. Vylúčené nie sú ani ďalšie zmeny.
BRATISLAVA. Ministerstvá vnútra a obrany pripravujú množstvo zmien v sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Zvyšovanie výsluhových dôchodkov neriešia, ale prechod na dôchodcovskú infláciu v civilnom sektore ich môže podnietiť k tomu, aby prehodnotili svoj postoj.
Čo sa zmenilo Do minulého roka sa dôchodky vojakov vo výslužbe zvyšovali podľa rastu priemerného platu v armáde. Od júla 2011 záleží na raste cien a miezd v krajine.
„Ak sa zmení systém valorizácie vo všeobecnom systéme, budeme na to reagovať,“ hovorí Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Úplne rovnako odpovedal hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.
V tomto rezorte sa spôsob zvyšovania výsluhových dôchodkov zmenil len nedávno. Od januára platí, že bývalým vojakom sa valorizujú rovnako ako policajtom, hasičom či colníkom – v závislosti od rastu cien a priemernej mzdy za celý minulý rok. Prvý raz sa to prejaví práve teraz v júli.
Vlani ceny stúpli o jedno percento a priemerná mzda o 3,2 percenta. Priemer týchto hodnôt predstavuje 2,10 percenta.
V rezorte vnútra sa to týka 17-tisíc osôb, v rezorte obrany takmer rovnakého počtu ľudí.
Výsluhové, invalidné výsluhové, vdovské, vdovecké a sirotské výsluhové dôchodky vyplácané do 30. júna sa zvýšia od 1. júla.
Dávky priznané od 1. júla do 31. decembra budú už automaticky vyššie.