BRATISLAVA. Tento rok skončí na stredných a vysokých školách vyše 120-tisíc absolventov. Časť z nich si nájde prácu hneď, prípadne už pracujú počas školy, časť odíde do zahraničia a časť z nich skončí na úradoch práce.
„Výraznejší nárast absolventov evidujeme v máji a čiastočne aj v júni, vtedy prichádzajú absolventi vysokých škôl,“ hovorí Danica Lehocká, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Ich počty postupne v letných mesiacoch klesajú.
„Omnoho výraznejšie krivka smerom hore poskočí v septembri, keď po ukončení prázdnin prichádzajú do evidencie absolventi stredných odborných škôl a stredných odborných učilíšť,“ dodáva. Tento cyklus sa každý rok opakuje. Aktuálne je na úradoch práce takmer 25-tisíc absolventov.
Miest je viac V minulom roku neboli pracovné podmienky pre absolventov priaznivé. Tento rok je situácia o niečo lepšia. „Do karát im hrá oživujúci sa pracovný trh, pracovných pozícií oproti minulému roku pribúda,“ hovorí Ivana Brutenič z personálnej spoločnosti Exact Recruitment.
Ako uspieť Základom je prax počas štúdia vo svojom odbore, najneskôr v 3. ročníku. Užitočné sú aj dlhodobé brigády, študentské stáže, programy Erasmus. Dôležitá je aktívna znalosť cudzieho jazyka, v ktorom budú po nástupe do práce plynule komunikovať. Zdroj: Manpower
Absolventi, ktorí nezískali prácu už počas štúdia, by mali začať ihneď po jeho ukončení. Mnohí robia chybu, že si nechávajú niekoľko mesiacov oddych a prácu začínajú hľadať v septembri, či októbri.
„Najlepšie absolventské miesta sú už obsadené a prácu tak hľadajú výrazne dlhšie. Neoplatí sa otáľať,“ dodáva Brutenič. Možnosti majú najmä na takzvaných junior pozíciách, teda pozíciách určených na štart kariéry.
Pozície určené pre absolventov sú väčšinou označené už v inzeráte. Ide väčšinou o väčšie spoločnosti, ktoré majú vybudovaný systém zaškolenia a môžu sa novému zamestnancovi venovať niekoľko mesiacov.
Sú to najmä pozície asistentov, recepčných, junior pozície v rôznych odvetviach (účtovníctvo, IT, obchod, výroba a pod.) trainee programy a podobne. „Netreba sa zľaknúť po prvých neúspechoch, hľadanie môže trvať 2 až 3 mesiace,“ odporúča absolventom Brutenič.
Prax je takmer nutná Keďže absolventov je viac ako voľných miest pre nich, nároky sa zvýšili. Firmy napríklad žiadajú prax aj na miesto recepčnej či asistentky. Kým v minulosti šlo o výhodu, dnes už je požiadavka praxe bežným štandardom. Neráta sa však hocičo.
„Ideálne je, keď má uchádzač prax relevantnú k pozícii, o ktorú sa uchádza,“ hovorí Katarína Očenášová z personálnej agentúry Grafton Recruitment.
Čo však v prípade, že ste absolventom, chcete sa zamestnať v účtovníckej firme, máte na to zodpovedajúce vzdelanie, ale k skúsenostiam z praxe môžete spomenúť iba dlhodobú brigádu v cukrárni?
Vo všeobecnosti platí, že akákoľvek prax v životopise má svoje opodstatnenie. V tomto prípade dlhodobá brigáda naznačuje, že je kandidát lojálny a má pracovné návyky.
„V prípade, že by tento uchádzač mal popri škole aj relevantnejšiu skúsenosť, napríklad v administratíve, zamerali by sme sa v životopise skôr na ňu,“ hovorí Očenášová.
Priority sa menia V minulosti boli žiadaní absolventi humanitných a právnických odborov. „S posilňovaním pozícií firiem v automobilovom, elektrotechnickom priemysle a logistike narastá dopyt po absolventoch z odborných učilíšť a škôl so strojárskym a elektrotechnickým zameraním,“ hovorí Erik Hudák z personálnej agentúry Manpower.
Pozície ako zvárač, vodič vysokozdvižného vozíka, alebo manuálne zručný operátor sa obsadzujú ťažko a je po nich dopyt aj z okolitých zahraničných trhov, najmä Nemecka a Rakúska. Dopyt po IT pozíciách má aj naďalej rastúci trend.
„Naopak, pretlak je pri absolventoch z právnických fakúlt, filozofických, alebo z fakúlt so zameraním na sociálnu prácu či marketing,“ dodáva Hudák.
Neklamte a usmievajte sa, šanca na novú prácu bude vyššia
Vysokoškoláci práve končia školy, viacerí sa začnú uchádzať o svoje prvé zamestnanie hneď, iní si ešte užijú leto a o prácu sa začnú zaujímať v septembri. Ako na pracovnom pohovore uspieť?
1. Príďte včas
Nie je nič horšie, ako keď na pracovný pohovor prídete neskoro. S výhovorkami typu zaspal som alebo meškala MHD to ani neskúšajte. Negatívny dojem o vašej spoľahlivosti budete na pohovore doháňať len ťažko.
2. Vhodne sa oblečte
Oblečením dávate najavo, ako je pre vás ponúkané miesto dôležité. Nie na každý pohovor musíte ísť nutne v drahom obleku či kostýme. Oblečenie má zodpovedať charakteru firmy a ponúkanej pozícii. Ak ide o výrobnú firmu, či nemanažérsku pozíciu, kravatu ani sako nepotrebujete, ak by ste sa však uchádzali o prácu v banke, tam áno, hoci by šlo napríklad o pozíciu správcu počítačovej siete.
3. Uvoľnite sa
Ak celý pohovor presedíte v kŕčoch, dobrý dojem asi neurobíte. Skúste sa na začiatku uvoľniť. Buďte slušní, pozdravte, predstavte sa, usmievajte sa, nič tým nepokazíte. Na uvoľnenie atmosféry tiež môže pomôcť pár neformálnych viet s personalistom, ešte pred samotným pohovorom. Počas pohovoru potom seďte uvoľnene a vzpriamene, nekrčte sa.
4. Neklamte
Klamať sa neoplatí, ani v životopise, ani na pohovore. Veľké percento uchádzačov o prácu si však svoje štúdium, znalosť jazykov, či skúsenosti z praxe stále prikrášľuje. Agentúry sú na to pripravené, čo sa dá, to overujú, či preskúšajú. Nie je výnimočné, ak napríklad časť pohovoru prebieha v cudzom jazyku, prípadne dostanete jazykový test.
5. Pripravte sa
Nie je vôbec výnimočné, že absolventi, ktorí si intenzívne hľadajú prácu, chodia po pohovoroch v jednom kuse. Pohovory, aj otázky na nich sú podobné, často sa opakujú. Jednou z nich je otázka, prečo chcete pracovať práve pre túto firmu. S odpoveďou býva často problém, pretože občas ani nevedia, čím sa firma zaoberá. Na každý pohovor sa však treba pripraviť. Naštudujte si preto čo najviac informácií o firme, v ktorej chcete pracovať a porozmýšľajte nad tým, čo jej môžete ponúknuť.
6. Klaďte otázky
Pohovor nie je výsluch, nie ste tam na to, aby ste odpovedali na nekonečné množstvo otázok. Aktívni máte byť aj vy, občas by ste sa mali spýtať na veci okolo firmy, prípadne doplnkové informácie o ponúkanej pozícii. Ak by ste to nestihli počas pohovoru, čas na otázky nastáva väčšinou na záver a nevyznie to dobre, ak žiadnu otázku nemáte. Personalisti si to preložia tak, že nemáte záujem ani o prácu.
Koľko absolventov ročne zhruba prijímate? Žiadate od nich prax? Aké s nimi máte skúsenosti?
Valéria Hanzelová, oddelenie ľudských zdrojov, KPMG na Slovensku
Ročne prijímame asi 40 absolventov vysokých škôl najmä na pozíciu asistent audítora. Každý rok tiež hľadáme niekoľko šikovných uchádzačov na pozíciu asistent daňového poradcu a v menšej miere aj juniorov pre oblasť finančného poradenstva a poradenstva v oblasti riadenia rizík.
Prax nepožadujeme, keďže absolventi dostávajú rozsiahly a komplexný tréning priamo v spoločnosti. Vo všeobecnosti máme dostatok dobrých uchádzačov so silnou motiváciou, študenti by rozhodne mali viac pracovať na cudzích jazykoch.
Branislav Vargic, riaditeľ odboru ľudských zdrojov Tatra banka
Tatra banka príjme ročne vyše 100 absolventov s minimom pracovných skúseností. Najčastejšie sa uplatnia v pobočkovej sieti, ako zamestnanci kontaktného centra Dialog alebo v Spracovateľských centrách.
V prípade absolventov s bohatšími pracovnými skúsenosťami nadobudnutými v priebehu ich štúdia sú umiestňovaní aj na vybraných špecializovaných pozíciách v oblastiach produktového manažmentu, risk manažmentu a privátneho bankovníctva.
Výhodou pre absolventov je rozhodne ich predchádzajúca skúsenosť s pracovným prostredím, ktorú nadobudli počas štúdia. S absolventmi máme pozitívne skúsenosti, najmä čo sa týka ich záujmu učiť sa, sú dynamickí, flexibilní a komunikatívni.
Ondrej Šebesta, hovorca, SPP
SPPako zamestnávateľ získava mladých, ambicióznych študentov už počas vysokoškolského štúdia spoluprácou s vysokými školami a prostredníctvom rôznych stáží študentov. Pre absolventov máme Absolventský rozvojový program.
Je určený študentom posledného ročníka vysokých škôl a absolventom do 2 rokov od ukončenia štúdia, teda absolventom bez praxe alebo len s prvými pracovnými skúsenosťami, avšak s vysokým potenciálom a ambíciou ďalej sa rozvíjať.
Absolventi, sú v pracovnom pomere v spoločnosti, získavajú pracovné skúsenosti pod vedením skúsených manažérov – mentorov a už počas programu sa zúčastňujú na tréningoch, ktoré sú zamerané na rozvoj ich odborných vedomostí a zručností.
Nových zamestnancov prijímame priebežne podľa aktuálnej potreby spoločnosti. V súčasnosti obsadzujeme voľné pracovné miesta predovšetkým zamestnancami z interných zdrojov.