Agentúrnu správu sme o 14:00 nahradili autorským článkom.
Ak majú nárok na dorovnanie dôchodkov Česi, tak aj iní občania Európskej únie, tvrdí súd.
BRATISLAVA. Súdny spor dôchodkyne z Česka zrejme ovplyvní aj dôchodky na Slovensku. Marie Landtová za Československa pracovala na Slovensku. Preto dostala nižší slovenský dôchodok a chce, aby jej ho Česko dorovnalo.
Súd sa spýtal na názor Európskeho súdneho dvora. Ten skonštatoval, že na dorovnaní nič zlé nie je, ale malo by platiť nielen pre Čechov, ale aj pre ostatných obyvateľov únie, ktorí kedysi pracovali v Československu. Informovali o tom Lidové noviny.
Počet ľudí nie je známy Niektorí slovenskí dôchodcovia by si tak mohli nárokovať, aby sa im dôchodok za obdobie, keď pracovali v Československu, dorovnal s českým.
Ako je to s dôchodkami Rozdiel medzi priemerným slovenským a českým dôchodkom je asi 75 eur. Na Slovensku je celkovo 953 512 dôchodcov. V Česku sa dorovnáva penzia asi 4tisíc dôchodcom, ktorí dostávajú slovenský dôchodok, pretože za Československa mal ich zamestnávateľ sídlo tu. Žiadosti o ne mohli podávať len do vstupu do únie. Zdroj: Lidové noviny, Sociálna poisťovňa, internet
Rozhodujúce pre to, či sa za čas práce vo federácii vypláca slovenský, alebo český dôchodok je, v ktorom štáte k dátumu rozpadu Českovelovenska sídlil zamestnávateľ, tvrdí hovorkyňa českého ministerstva práce Viktorie Plívová.
Štát sa rozdelil v posledný deň roku 1992. Penzie by sa podľa Plívovej mohli dorovnávať tým, ktorí získali slovenský dôchodok, ale pracovali za federácie aj pre českú firmu.
„Keď niekto v novembri zmenil zamestnávateľa a pracoval pre Slovákov, hoci celý čas pracoval pre českú firmu, automaticky dostal slovenský dôchodok. Práve tých dôchodcov by sa to malo týkať,“ odpovedala Plívová na otázku, ktorí dôchodcovia by sa mohli tešiť na dorovnávanie s Čechmi.
Koľko by to mohlo byť ľudí, sa zatiaľ nevie. Možnosťou je však aj to, že sa zrušia aj doterajšie dorovnania pre Čechov.
Dorovnanie pre všetkých? Správa o možnom dorovnávaní slovenských dôchodcov potešila, nároky však majú vyššie. „Privítali by sme, keby v tom nastala spravodlivosť . Bola to jedna republika, ak už by sa robili zmeny, malo by sa dorovnávať pre všetkých,“ hovorí Kamil Vajnorský z Jednoty dôchodcov.
Táto správa vyvolá nároky všetkých dôchodcov, súhlasí Peter Paška z Proact People. „Ak sa Česká republika považuje za nástupnícky štát, tak do tejto skupiny dôchodcov rozhodne nebudú patriť len baníci z OKD alebo zamestnanci firmy so sídlom v českej časti federácie,“ dodal.
Dôchodcov, ktorých by sa dorovnávanie mohlo týkať, určite nebude veľa, myslí si Pavel Kantořík z Úradu českého ombudsmana. Pri súbehu českého a slovenského dôchodku sa už totiž objavujú prípady, keď sa slovenským dôchodcom neoplatí mať českú časť dôchodku.
„Posledný takýto prípad prišiel od doktorky z Bratislavy. Tá takto tratí 200 eur mesačne,“ tvrdí Kantořík. Navyše, dorovnávanie zrejme platí len pre tých, ktorí išli do dôchodku až po vstupe do únie.
Nikomu nič neuznali Naše ministerstvo práce nás odkázalo na Česko. Tam tvrdia, že na detaily je priskoro. „Bude záležať na ministerstve, aký bude ďalší postup, prípadne aj na Ústavnom súde, ako medzinárodný verdikt zladí s českými zákonmi,“ tvrdí Pavel Gejdoš, hovorca Českej správy sociálního zabezpečení.
Prípad má v rukách Najvyšší správny súd v Česku. Ten totiž rieši spor Landtovej a v tej súvislosti sa spýtal aj na názor Európskeho súdneho dvora, ktorý otvoril otázku zmeny v dôchodkoch.
„Je predbežné hovoriť o tom, koľko a v akej výške bude Česká republika vyplácať. Doteraz sa od vstupu do únie napriek nálezom Ústavného súdu nikomu nič nepriznalo,“ odkázali z Najvyššieho správneho súdu.