Matovičovci už vraj nebudú podporovať návrhy KDH a SDKÚ.
BRATISLAVA. Prepustený zamestnanec nebude mať pri odchode zo zamestnania nárok na odstupné aj výpovednú lehotu. Skončí sa aj éra zlatých padákov v štátnych firmách, aké dostala dnešná šéfka RTVS Miloslava Zemková alebo šéfovia teplární.
Ide o dve zo zmien, ktoré sú súčasťou novely Zákonníka práce, ktorú schválil parlament. Minister práce Jozef Mihál (SaS) je so zákonom spokojný. „Vytvoril priestor na vytvorenie nových pracovných miest.“
Nespokojní sú odborári a opozícia. „Priniesť takýto návrh je protiľudové a cynické,“ povedal predseda Smeru Robert Fico. Zákonu vyčíta nižšiu ochranu zamestnancov.
Štyri hlasy Po troch dňoch, čo sa o novele poslanci zhovárali, nebolo do poslednej chvíle jasné, či bude mať koalícia dosť hlasov na jej schválenie a či bude parlament uznášaniaschopný. O jej prijatí rozhodli štyri hlasy.
Čo si myslia o Zákonníku práce? Expremiér Fico: Novela zhorší ochranu ľudí
Minister Mihál: Žiadne negatíva nevidím
Odborár Gazdík: Obrátime sa na Ústavný súd
Špirko z Penty: Nenaplnil naše očakávania
Predkladateľ novely, minister práce Jozef Mihál z SaS, síce nazval schvaľovací proces telenovelou, ale s konečným znením je spokojný.
Matovič novele pomohol Novelu ohrozili poslanci KDH a SDKÚ, ktorí v utorok nepodporili návrhy Igora Matoviča, aby sa presúvali sviatky na začiatok alebo koniec týždňa a aby sa ľudia mohli rozhodnúť pre gastrolístky alebo finančný príspevok na stravu. Tým Matovič podmieňoval podporu Zákonníka.
Mohol rozhodnúť o jej neschválení. Ak by spolu s tromi Obyčajnými ľuďmi ostali v sále, koalícia by nemala dosť hlasov. Na hlasovaní totiž chýbali Dušan Švantner z SNS a Igor Sidor z Mostu-Híd.
Pri 148 poslancoch by koalícia potrebovala najmenej 75 poslancov na odsúhlasenie novely. Koalícia však bez Obyčajných ľudí mala len 74 poslancov.
Matovič v sále neostal a spolu s Obyčajnými ľuďmi odišiel. Koalícii tak stačilo už len 73 hlasov. Mali ich 74. „Koalícia sa potichu dohodla so Smerom a SNS, aby nevytiahli karty,“ povedal Matovič po schválení novely.
Ak by karty, ktorými sa prezentujú, opoziční poslanci vybrali, nebol by parlament uznášaniaschopný. O novele by musel hlasovať znova. Matovič povedal, že poslanci Smeru chceli odísť, ak by Obyčajní ľudia v sále neostali.
Tvorba novely 31. januára 2011 - pol roka po nástupe na ministerstvo práce predstavil Jozef Mihál tézy novely Zákonnika práce. 28. aprila - vláda schválila novelu Zákonníka práce. 18. mája - parlament začal o novele rokovať v prvom čítaní. 13. júla - parlament schválil novelu zákonníka práce, musí ju ešte podpísať prezident. 1. septembra 2011 – mala by nadobudnúť účinnosť novela Zákonníka práce.
Predseda Smeru Robert Fico tvrdí opak. Matovičovci sa podľa neho dohodli s koalíciou, aby zo sály odišli a mali tak dosť hlasov. „Obyčajní ľudia si tými skutočnými obyčajnými ľuďmi vytreli zadok,“ povedal Fico.
Inak by podľa neho sedeli v sále a hlasovali by proti Zákonníku. Matovičove reči o dohode s koalíciou označil Smer za klamstvá a nazval ho psychopatom.
Dohodu s koalíciou vylučuje aj SNS. „Nedohodli sme sa s koalíciou. Nemalo zmysel vyberať hlasovacie karty,“ povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Prišli o podporu Matovič chce SDKÚ a KDH vrátiť to, že jeho návrhy nepodporili. Pri predkladaní svojich návrhov už nemôžu rátať s podporou štyroch poslancov za hnutie Obyčajní ľudia, tvrdí.
„Vzhľadom na farizejský prístup KDH a SDKÚ nebudeme hlasovať za žiadny návrh od ich poslancov,“ povedal Matovič. Očakáva, že obe strany svoju chybu napravia, keď sa do parlamentu vráti od prezidenta Zákonník práce.
Matovič žiada dohodu s koalíciou o dodržiavaní záväzkov. „Bude sa tým zaoberať vedenie strán,“ povedal o novej situácii šéf klubu SDKÚ Jozef Mikuš. Obyčajní ľudia by mali podľa neho povedať, ako chcú ďalej fungovať v koalícii.
Pre šéfa klubu KDH Pavla Hrušovského nestojí Matovič ani za komentár.
Čaká sa na prezidenta Novela Zákonníka práce nemusí od septembra platiť, ak ju nepodpíše prezident Ivan Gašparovič. Odborári ho o vrátenie novely požiadajú.
Či novelu vráti, sa uvidí až v polovici prázdnin. „Prezident si počká na doručenie novely. Potom mu začne plynúť 15-dňová lehota. Rozhodnuť by tak mal na prelome júla a augusta,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač.
S tým, že novelu nepodpíše, počíta podpredseda klubu KDH Július Brocka. „Očakávam, že prezident vráti Zákonník do parlamentu a na jeho opätovné schválenie hlasy nebudú stačiť.“
Ak by novelu prezident vrátil, koalícia už potrebuje najmenej 76 hlasov, a to bez ohľadu na to, koľko poslancov bude v sále. Bez podpory Obyčajných ľudí by tak museli hľadať spojencov v opozícii.
Mihál nepovedal, kde by hľadal hlasy na opätovné schválenie Zákonníka. Považuje to za hypotetické.
Kliknite - obrázok zváčšite.
Čo vás najviac potešilo a čo najviac sklamalo na novom Zákonníku práce?
Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka portálu Profesia.sk
Pozitívum vidím v dlhšej skúšobnej lehote pri vedúcich pozíciách. Podobne vnímam možnosť predĺženia lehoty, keďže v nestabilnej ekonomickej situácii nevieme predvídať stálosť miest. Oceňujem nárok na päť týždňov dovolenky po dovŕšení 33. roku a zmeny vo výpovedných lehotách. V praxi si neviem predstaviť realizáciu deleného pracovného miesta. Neschvaľujem výber na strane zamestnanca, či bude chcieť odstupné alebo výpovednú lehotu.
Erika Burianová, riaditeľka Ľudských zdrojov Slovnaft
Najviac potešilo, že skúšobná lehota sa u vedúcich zamestnancov môže predĺžiť na 6 mesiacov. Ruší sa aj súbeh výpovednej lehoty a odstupného, čo spôsobovalo výrazne nižší výkon zamestnanca vo výpovednej lehote. Sklamalo, že dôchodok nie je dôvodom na rozviazanie pomeru.
Luboš Sirota, riaditeľ spoločnosti Trenkwalder
Zákonník práce je sklamaním. Novela síce ruší nezmyselné pravidlá ako súbeh výpovednej lehoty a odstupného, zavádza vyššiu flexibilitu nadčasov, to však na výrazné oživenie trhu práce nestačí. Zostali škodlivé ustanovenia, ktoré brzdia tvorbu pracovných príležitostí, ako sú zákaz obnovy zrušeného miesta či viaceré minimálne mzdové tarify.
Pavol Jandzík, riaditeľ Doxx-Stravné lístky
Potešilo zavedenie výšky dovolenky päť týždňov pre starších ako 33 rokov. Sklamalo odstupňovanie výpovednej lehoty a zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Potešilo, že neprešiel návrh poslanca Matoviča.
Mária Lévyová, prezidentka komory sestier a pôrodných asistentiek
Potešilo nás, že zdravotnícki pracovníci budú mať nárok na päť dní pracovného voľna na vzdelávanie, pretože máme zákonom stanovenú povinnosť vzdelania. Bola to požiadavka našej petície. Ustanovenie o sestrách po päťdesiatke, ktoré môžu odmietnuť nočnú službu, berieme ako kompenzáciu za nesplnenú požiadavku, že sestry by mohli ísť skôr do dôchodku. Určite sa obávame skrátených lehôt na prepúšťanie a bez udania dôvodu.
Soňa Holíková, Únia materských centier
Určite privítame, ak sa do praxe dostane možnosť deliť pracovné miesto, teda že na jednom mieste môžu pracovať viacerí zamestnanci. Možnosť práce na skrátený pracovný úväzok pomôže väčšine žien s malými deťmi pri ladení pracovného a rodinného života. Čo nás nepotešilo, je pracovný pomer na určitý čas, ktorý sa môže predĺžiť až trikrát za tri roky. Matky s malými deťmi sú ohrozenou skupinou na pracovnom trhu a tento druh pracovného pomeru im neprináša pocit stabilnejšieho pracovného miesta.
Anton Paulini, rušňovodič
Aj keď Igora Matoviča nemám rád, nápad zrušiť gastrolístky bol dobrý. My si musíme gastrolístky kupovať, tretinu priplácať, pričom je za tým biznis. Nebolo by logickejšie dostávať peniaze alebo lístok iba v hodnote príspevku od zamestnávateľa? Zbytočne preplácame lístky každý mesiac. Je za tým lobbing. Privítal som ľahšie čerpanie nahradného voľňa.