Oznámili to dnes v Bratislave predstavitelia spoločnosti a zástupcovia minoritných akcionárov Kovohút, ktorí dnes podpísali kúpno-predajnú zmluvu. Cenu za dvojtretinový akciový balík až do ukončenia transakcie zatiaľ odmietli konkretizovať.
Majoritu rakúska firma, ktorej história siaha až do 15. storočia, získa od luxemburskej spoločnosti Capitalue S.A. Tá podľa predsedu predstavenstva minoritného akcionára - Sitno Holding, a. s., Ľudovíta Černáka navýšila vlani v rámci reštrukturalizácie Kovohút základné imanie spoločnosti z 30 na 90 miliónov Sk a stala sa tak vlastníkom dvojtretinového podielu.
Predaj krompašského výrobcu predpätých medených drôtov rakúskej firme podlieha ešte schváleniu slovenského i rakúskeho protimonopolného úradu. Ukončenie celej transakcie (closing) možno podľa Viktora Levkaniča zo Slávie Capital, ktorá je organizátorom výberu strategického investora, očakávať najneskôr do troch mesiacov.
Firma Montanwerke Brixlegg vyrába podľa predsedu predstavenstva Petra Müllera 55 tisíc ton katód ročne, jej nová zlievareň má kapacitu 120 tisíc ton rôznych formátov a zaoberá sa tiež spracovaním ušľachtilých kovov, ako striebro, zlato, paládium a platina. "Sme presvedčení, že synergia vo výrobe medi môže priniesť výhody pre obe strany," uviedol P. Müller.
Firma sa zameriava prevažne na spracovanie sekundárnej suroviny, teda šrotu. To pri výbere partnera zavážilo podľa Ľ. Černáka nielen z ekologického hľadiska, ale tiež z hľadiska nákladov, ktoré sú pri spracovaní koncentrátu pri jeho dovoze z ázijských alebo juhoamerických štátov podstatne vyššie. Brixlegg má navyše podľa P. Müllera asi ako jediná európska firma uzavretú zmluvu s Ruskom o vývoze druhotných surovín, a to aj napriek ruským reštrikčným opatreniam voči vývozu šrotu. "Na druhej strane však musíme do Ruska priviezť polotovary, čo otvára možnosť vývozu medeného drôtu z Krompách okrem iných trhov aj na ruský," doplnil P. Müller.
Kovohuty Krompachy v súčasnosti zamestnávajú 443 pracovníkov. Celková kapacita hút asi 33 tisíc ton medeného drôtu ročne sa podľa Ľ. Černáka využíva pri súčasných finančných možnostiach asi na 60 %. Tento rok pritom majú Kovohuty v pláne vyrobiť 22 tisíc ton drôtu, budúci rok by to malo byť viac ako 30 tisíc. Pri zlepšení financovania je podľa neho možné zvýšiť kapacitu hút až na 44 tisíc ton.
Minoritnými akcionármi Kovohút sú okrem Sitno Holdingu, ktorý vlastní šestinový podiel (necelých 17 %), firma Hubertus, s.r.o., ovládaná bývalým šéfom VSŽ Zoltánom Berghauerom, a Kobal Trade Olomouc, ktoré vlastnia zhodne po takmer 8,5 %. Všetky tri firmy získali Kovohuty Krompachy v konkurze v roku 2000. Začiatkom roku 2001 rozbehli výrobu a začali hľadať finančného investora. Tým sa stala už spomínaná luxemburská firma Capitalue S.A., ktorá 2-násobne navýšila základné imanie. Posledným krokom v reštrukturalizácii krompašských hút bolo nájdenie strategického invesotra.