BRATISLAVA. Slovenskí dôchodcovia sa už zaujímajú o možnosť, že by k svojej penzii dostávali z Českej republiky peniaze navyše.
Európsky súdny dvor totiž rozhodol, že ak Česi dorovnávajú slovenské dôchodky svojim občanom, ktorí ich získali, lebo pracovali ku koncu federácie pre firmu registrovanú na Slovensku, mali by dorovnávať penzie aj ostatným.
„Keď budem vedieť, o čo ide podrobne, zrejme o dorovnanie požiadam,“ tvrdí Ján Šteuček zo Seniorklubu Martin.
Na novú možnosť prilepšenia si k penzii sa dôchodcovia pýtajú aj Sociálnej poisťovne. „Dôchodcovia sa s otázkou o dorovnanie penzie ozvali telefonicky, ale v malom počte. V elektronickej komunikácii sme zaevidovali niekoľko e-mailov,“ povedal Marián Škotka zo Sociálnej poisťovne.
Odpracovať 25 rokov Sociálna poisťovňa odkazuje záujemcov o dorovnanie penzie na Českú správu sociálního zabezpečení. Tá ich zasa odporúča na české ministerstvo práce.
Čo sa stalo Česi dorovnávajú dôchodky 4000 Čechom, ktorí robili pri rozpade ČSFR pre firmu so sídlom na Slovensku. Inak by dostali iba slovenskú penziu. Európsky súdny dvor tvrdí, že dorovnávanie je v poriadku, ale nepatrí len Čechom. Na názor sa ho pýtal Najvyšší správny súd pre rozhodnutie v inej veci. Čaká sa na verdikt správneho súdu, ale aj na štát. Rozdiel medzi naším a českým priemerným dôchodkom je 75 eur. Zdroj: LN, internet
„Je naozaj predčasné podávať akúkoľvek žiadosť, pretože ešte nepadlo rozhodnutie, komu a či by mal patriť príspevok,“ povedala hovorkyňa českého ministerstva práce Viktorie Plívová.
Česi sa domnievajú, že dôchodky by sa mali dorovnať tým, ktorí za ČSFR pracovali aj v Česku alebo pre českú firmu. Pri zániku federácie sa totiž určilo, že české dôchodky získa ten, kto pri rozpade spoločného štátu pracoval pre firmu so sídlom v Česku.
Slovenský dôchodok zasa platil pre ľudí, ktorí pracovali pre firmy so sídlom na Slovensku. Reálne pritom mohlo ísť o prácu v pobočke slovenskej firmy v Česku.
Podľa oslovených právnikov sa Česi mýlia a platiť majú aj ďalším.
„V prvom rade to môžu byť tí, ktorí už ku koncu roku 1992 získali obdobie poistenia vyžadované Českou republikou ako jednu z podmienok vzniku nároku na starobný dôchodok,“ tvrdí právnik Radovan Pala.
Druhou skupinou sú tí, ktorí dostali slovenský dôchodok za prácu vo federácii, ktorá bola aj kratšia než 25 rokov. Po rozpade však pracovali v Česku.
„Tieto skupiny slovenských občanov by mohli mať právo na vyplatenie vyrovnávacej sumy za rovnakých podmienok, ako je to u českých občanov, ktorí pred rokom 1993 pracovali pre zamestnávateľov so sídlom na Slovensku,“ dodal Pala.
Nárok na dorovnanie penzie z Česka by tak mohli mať ľudia, ktorí sa narodili najneskôr v roku 1949, v osemnástich rokoch išli pracovať, 25 rokov odpracovali v Československu a zvyšok inde. Majú najmenej 62 rokov, teda dôchodkový vek.
V praxi by napríklad Šteuček mal nárok na dorovnanie dôchodku, keďže v ČSFR – aj keď na Slovensku – odpracoval 31 rokov a vznikol mu za ten čas nárok na dôchodok.
Nízke sú aj české penzie Koľko môže byť takýchto dôchodcov na Slovensku? „Počet vyplácaných starobných dôchodkov podľa roku priznania do konca roka 1992 odhadujeme na 322 773,“ povedal Škotko. Aktuálne údaje však môžu byť mierne iné.
Otázkou je, či by dorovnanie naše penzie dvihlo. Dôchodca Imrich Solík sa už totiž štvrtý rok súdi o to, aby dostával slovenský dôchodok. Pri rozpade spoločného štátu necelý rok pracoval pre firmu registrovanú v Česku.
„Pri takom krátkom čase by som podľa zmluvy medzi Českom a Slovenskom nemal mať český dôchodok, hovorí. „Česi majú dvojzložkový dôchodok – odpracované roky a hlavne posledných 20 rokov,“ hovorí. Tie neodpracoval v Česku. Mesačne teda prichádza o 150 eur.
Čaká sa na analýzu a verdikt českého súdu
Na oficiálne žiadosti o dorovnanie penzií je priskoro.
PRAHA. Českej správe sociálního zabezpečení (ČSSZ) sa ozvali desiatky slovenských dôchodcov, ktorí majú záujem o príspevok k penzii. Potvrdil to jej hovorca Pavel Gejdoš.
Oficiálnu žiadosť však zatiaľ nikto nepodal. „Žiadosti sa prijímajú len v písomnej podobe a zatiaľ nič nedorazilo,“ dodal. Informácie o dorovnávaní však boli zverejnené len predvčerom.
ČSSZ záujemcom odporúča, aby počkali na analýzu ministerstva práce a sociálnych vecí, podľa ktorej sa chce úrad riadiť. „Optimistický variant je, že analýzu dokončíme za týždeň, pesimistický, že nám to bude trvať zhruba dva týždne,“ tvrdí hovorkyňa českého rezortu práce Viktorie Plívová.
Ministerstvo podľa nej teraz rieši najmä otázku, koľko slovenských dôchodcov by mohlo mať na príspevok nárok a ako vypočítať jeho výšku. „Je tu niekoľko premenných, medzi inými otázka, koho by sa to malo týkať,“ povedala.
Podľa odhadu ministerstva by Česko mohlo slovenským žiadateľom platiť až desiatky miliárd českých korún ročne.
Ani dokončenie analýzy ešte nemusí znamenať, že by ČSSZ mala začať žiadosti okamžite a kladne vybavovať. Jaroslav Vlašín z Najvyššieho správneho súdu mieni, že slovenské nároky budú oprávnené, až keď jeho senát prizná príspevok Marii Landtovej.
Práve prípad tejto Češky poberajúcej slovenský dôchodok otázku dorovnávania penzií otvoril. Verdikt má padnúť v auguste.
Advokát Landtovej Vlastibor Vejvoda sa k prípadu nechce vyjadrovať. „Moja klientka o publicitu nestojí a nemám povolenie sa k prípadu vyjadrovať. Môžem len konštatovať, že keby niekdajší minister práce a dnešný premiér Petr Nečas žiadosti klientky vyhovel, nemuselo to dôjsť tak ďaleko,“ dodal.
Václav Drchal, Lidové noviny, (dak)
Nebol priateľom rozdelenia štátu. Teraz si chce prilepšiť
PRAHA, BRATISLAVA. Takmer celý život pracoval ekonóm Juraj Horváth len pre československé podniky. „Začínal som ako delegát v Chemapole, neskôr som robil aj pre federálne Cukrovary,“ spomína osemdesiatjedenročný penzista z Bratislavy.
Do penzie odišiel v roku 1995. Slovenská republika mu na dôchodku vymerala len o niečo vyššiu sumu, než je priemer – teda necelých 9000 korún.
Teraz si chce Horváth vymôcť, aby mu Česká republika dorovnala dôchodok na „československú úroveň“.
„Nikdy som nebol priateľom rozdelenia republiky. Ak to zostane právne možné, chcel by som si trochu prilepšiť,“ priznáva penzista.
So žiadosťou sa chce obrátiť na Českú správu sociálního zabezpečení aj na slovenskú Sociálnu poisťovňu, ktoré majú výplaty penzií na starosti.⋌Vladimír Křivka,
Václav Drchal, Lidové noviny