SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Radičová po samite: Je to čiastočne riadený bankrot

Lídri členských krajín eurozóny sa dohodli na novej pomoci pre Grécko a o tom, ako s ňou pomôže súkromný sektor.

(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

Súhrn najdôležitejších udalostí zo štvrtkového samitu nájdete tu - Eurozóna dohodla čiastočný bankrot Grécka

_______________________________________________________________

21:56 Euroval by mal Grékom požičať na 15 až 30 rokov, pričom prvých desať rokov by Gréci splácali len úroky, ktorý by mali byť zrejme 3,5 %.

21: 53 Investori si budú môcť vybrať zo štyroch možností, ako sa zapoja do pomoci Grécku. "Áno, je to čiastočne riadený bankrot," povedala po samite premiérka Radičová.

21:46 Účasť privátneho sektora na pomoci Grécku by mala do roku 2019 dosiahnuť sumu 106 miliárd eur.

21: 40 Viacerí lídri, medzi nimi prezident EU Herman van Rompuy, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, predseda komisie Emanuel Barroso či grécky predseda vlády potvrdili dohodu o novej pomoci pre Grécko.

Opakovali, že nová pomoc by mala zahŕňať aj účasť súkromného sektora, podrobnosti nezverejnili.

"Potrebovali sme dôveryhodný balíček. Máme ho, je taký, že uspokojí aj potreby trhov aj záujmy občanov," povedal Barroso.

Detaily plánu majú zverejniť v piatok.

Gréci dostanú od eurozóny lacnejšiu pôžičku ako Íri či Portugalci.

20:45 Rokovania sa pravdepodobne dostali do záveru. Prichádza záverečná debata medzi lídrami.

20:39 Rokovania lídrov pokračujú aj naďalej, zatiaľ nie je jasné, kedy sa summit skončí.

19:58 Podľa kuloárnych informácií sa lídri o pomoci Grécku už dohodli.

19:10 Nejasná budúcnosť eurozóny odradila Bulharov od členstva v eurozóne. Podľa denníka Guardian mali začať rokovania už na jeseň. "Rokovania sú odložené, kým nebude výhlad pre eurozónu jasnejší. Potrebujeme vedieť, aké príležitosti a akú záťaž so sebou prináša," povedal bulharský minister financií Simon Djankov

18:59 Rokovania sa zrejme tak skoro neskončia. Otvárajú večernú reštauráciu.

18:56 Debaty politických lídrov štátov eurozóny sú ťažšie než sa očakávalo. Povedal to nemenovaný zdroj z prostredia diplomatov, ktorí sledujú dnešné dianie na mimoriadnom summite EÚ v Bruseli. Plánovaná tlačová beseda o 18.00 h sa presunula na neurčito.

18:38 "Počas dlhovej krízy tu bolo množstvo falošných nádejí, ktoré povzbudili finančné trhy. Možno sa teda zdá trocha ambiciózne očakávať, že nadšenie bude pokračovať aj v piatok. Dúfam, že zo summitu prídu ešte pozitívne správy, ktoré by povzbudili trhy, aby v raste pokračovali aj budúci týždeň," povedal pre denník The Guardian David Jones zo spoločnosti IG Index's.

Šéf euroskupiny Juncker (FOTO - SITA/AP)

18:29 "Zdá sa, že politici majú riešenie dlhového problému, ktoré je lepšie ako kopanie plechovky po ceste," povedal pre agentúru Reuters analytik Larry Milstein z R.W. Pressprich & Co v New York.

18:20 Záchranný mechanizmus eurozóny Európsky finančný stabilizačný nástroj by mal poskytovať Grécku, Írsku a Portugalsku úvery s nižšou úrokovou sadzbou, pričom ich splatnosť by sa mala predĺžiť. Vyplýva to z návrhu záverečného stanoviska mimoriadneho summitu eurozóny, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters. Splatnosť úverov od EFSF by sa mala predĺžiť z terajších 7,5 roka na najmenej 15 rokov. V prípade Grécka a Portugalska by mala úroková sadzba klesnúť na približne 3,5 %.

18:09 Grécky prezident Károlos Papoúlias vo štvrtok varoval, že Európa je v nebezpečenstve. Vyjadril sa tak počas návštevy Malty. Grécka hlava štátu, ktorá zostáva v tieni premiéra, vyjadrila vieru, že "Európania pochopia", že nemôžu "potlačiť historickú pozíciu Európy a príjmu rozhodnutie, ktoré pomôže najslabšiemu". Osemdesiatdvaročný Papoúlias dodal, že "osudy nás všetkých sú prepojené".

17:57 Europské trhy ukončujú svoj obchodný deň optimisticky a počas dňa si pripísali zisky: Stoxx 600: +1,1 %, FTSE 100: +0,9 %, CAC 40: +1,7 % a DAX: +1,0 %

17:50 Podľa Jána Beňáka z Trim Broker (cikomodity.com) boli trhy zo začiatku vystrašené vyjadreniami šéfa Euroskupiny Jean-Claude Junckera, že default Grécka je možný. Okrem toho euru nepriali aj slabý index manažérov sektora služieb ako aj výroby z Nemecka a za celú Eurozónu. Prudký obrat ale nastal potom, čo sa objavili neoficiálne vyjadrenia z dnešného summitu.

Podľa tých totiž nebude schválená daň pre banky, ale grécke dlhopisy bude nakupovať Euroval. Spolu s nimi aj ostatné dlhopisy krajín PIIGS, na čo reagovali spredy silným poklesom. Participácia súkromného sektora zatiaľ nebola konkretizovaná, no reštrukturalizácia nie je v hre, čo tiež pomohlo euru v atakovaní hladiny 1,44.... EUR/USD +1,12%, GBP/USD +0,97%, EUR/CHF +0,96%.

17:36 Svetové ceny ropy dnes opäť rastú. Ľahká ropa WTI sa vrátila na hranicu 100 dolárov za barel. Rástla aj cena ropy Brent, ktorý sai polepšil o 60 centov a dosiahol hodnoty nad 118 dolárov za barel. Ropný trh podporujú nádeje, že riešenie dlhovej krízy je reálne. Rast podporil aj slabý dolár a správy, že Medzinárodná agentúra pre energiu ďalšie uvoľňovanie ropných zásob zatiaľ nechystá. Dlhová kríza má na dopyt po rope priamy vplyv.

17:14 Inšpiráciu na vyriešenie dlhovej krízy ponúka ekonóm Nouriel Roubini podľa serveru patria.cz. Podľa neho odpoveď je možné nájsť v podobných príkladoch z minulosti. V Uruguayi, Pakistane a na Ukrajine mala výmena starých dlhov za nové tri podoby: nominálna hodnota ostala zachovaná, doba splatnosti sa predĺžila na 20 až 30 rokov a úročenie bolo na predkrízovej úrovni. Grécku by to pomohlo - už len predĺženie splatnosti by vyriešilo tak refinancovanie, ako aj samotnú cenu dlhu, ktorá by pre infláciu reálne klesla.

Toto riešenie by prospelo aj bankám. Vďaka stopercentnej nominálnej hodnote by nemuseli preceňovať portfólio, takže by nehrozila finančná nákaza. Ratingové agentúry by síce krátkodobo znížili svoje hodnotenia, ale dva až tri týždne dočasného poklesu ratingu by ECB i veriteľské krajiny prežili. Proti takejto výmene by namietal len málokto. Podľa doterajších skúseností by väčšina investorov, ktorí držia obligácie až do splatnosti, nahradné dlhopisy prijala.

16:53 "Politici v USA a Európe tancujú ako opilci na hrane defaultu. Obe ekonomiky sa tak pohybujú na pokraji eurogeddonu a dollargeddonu," píše ekonóm Timothy Garton Ash vo svojom článku pre britský denník The Guardian.

16:46 Prenikli informácie, že sa v auguste chystá ďalší mimoriadny summit eurozóny. Zatiaľ sú však nepotvrdené.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy (FOTO - SITA/AP)

16:37 Lídri eurozóny začali s poldruhahodinovým oneskorením rokovanie. Obed im trval od jednej do pol piatej.

16:25 Euro sa vyšplhalo na dvojtýždnené maximum voči doláru. Investori sú optimistickí a očakávajú kroky, ktoré by riešilo dlhovú krízu v eurozóne. Euro posilnilo voči doláru o 0,6 percenta na 1,43040 dolára za euro.

15:50 Pracovný obed lídrov eurozóny, ktorý začal o 13.00 sa predĺžil. Pracovné zasadnutie, pôvodne plánovené na tretiu hodinu, sa zatiaľ nezačalo.

15:34 Euroval, môže zmierniť podmienky záchranných úverov pre Grécko, Írsko a Portugalsko, a to tak, že im zníži úroky a predĺži termín splatnosti. Vyplýva to z návrhu riešenia dlhovej krízy eurozóny, ktorý sa podarilo získať agentúre Reuters.

V dokumente sa navrhuje, aby sa splatnosť pôžičiek od EFSF predlžila zo 7,5 roka na 15 rokov a úroky sa znížili zo súčasných približne 4,5 % v prípade Grécka a Portugalska zhruba na 3,5 %. Okrem toho sa uvažuje o tom, že EFSF bude môcť poskytovať aj preventívne úvery štátom eurozóny, ktoré nie sú zahrnuté do záchranného programu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

14:57 Európske dlhové problémy podľa americkej televíznej stanice MSNBC robia vrásky na čele investorom, bankám i vládnym činiteľom, pre amerických majiteľov domov sú ale prínosom. Trhy vsádzajú na dolárové investície, pretože cenné papiere založené na eure im pripadajú riskantnejšie. Dlhodobé hypotekárne sadzby v Spojených štátoch vďaka tomu klesli na najnižšiu tohtoročnú hodnoty a vyvolali novú vlnu záujmu o refinancovanie hypoték.

14:43 Inštitút pre medzinárodné financie, ktorý združuje banky, poisťovne a ďalšie finančné inštitúcie navrhol výmenu gréckych dlhopisov splatných do roku 2019 za 30-ročné cenné papiere, čo by malo priniesť čistý zisk vo výške 17 miliárd eur pre súkromný sektor. Cituje to agentúra Reuters z dokumentu, ktorý sa jej podarilo získať počas dnešného krízového summitu lídrov eurozóny.

14:05 Európska centrálna banka pripúšťa možnosť selektívnej platobnej neschopnosti Grécka ako súčasť širšieho riešenia problémov zadlženej krajiny. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na nešpecifikované zdroje z nemeckej vlády a finančného sektora.

Selektívny bankrot by nastal napríklad v prípade, keby súčasný záchranný mechanizmus eurozóny financoval spätné nákupy gréckych dlhopisov, uviedli zdroje citované agentúrou.

Premiérka odpovedá na otázky novinárov na palube vládneho špeciálu. (FOTO - SITA)

13:34 Španielsko muselo pri dnešnom predaji dlhopisov ponúknuť najvyššie výnosy od vzniku eurozóny. Španielske ministerstvo financií získalo 1,8 miliardy eur z predaja 10-ročných dlhopisov a 814 miliónov eur z predaja 15-ročných dlhopisov. Ministerstvo celkovo z aukcií získalo 2,61 miliardy eur, čo je na hornej strane cieľového rozpätia 1,75 miliardy až 2,75 miliardy eur.

12:54 Premiérka Iveta Radičová povedala pred stretnutím, že sa zatiaľ nie je nič dohodnuté, možnosť zdvojnásobnenia kapacity eurovalu označila za zlý vtip.

12:14 Jean-Claude Juncker, predseda skupiny ministrov financií členských krajín podľa agentúry Reuters povedal, že je nepravdepodobné, že by na dnešnom summite došlo k dohode na novej dani pre banky. "Verím v dobrý výsledok. Dohoda ohľadom bankovej dane je nepravdepodobná. Euro nie je v ohrození," povedal.

Kancelárka Merkelová. (FOTO - TASR/AP)

11:54 "Súčasná stratégia, ako sa vysporiadať s dlhovými problémami Grécka, nefunguje. trh vyniesol verdikt.Špekulanti dostali príležitosť a tú využili. Isté je len toto: Doterajšie reakcie Európy len zvýšili neistotu okolo budúcnosti eura," povedal v komentári pre The Financial Times ekonóm Joseph Stiglitz.

Podľa neho, to čo urobil za posledných 18 mesiacov premiér Jorgos Papandreu je niečo impozantného. "Človek by len ťažko mohol čakať niečo naviac." Osud eurozóny je tak v rukách Európskej centrálnej banky (ECB). Tá predurčí, či bude aj naďalej akceptovať grécke dlhopisy.

Na summit prišla aj šéfka MMF Christine Lagardeová. (FOTO - TASR/AP)

11:20 Zavedenie dane pre bankový sektor nebude súčasťou druhého záchranného balíka pre Grécko. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z Európskej únie, ktorý nechcel byť menovaný. "Mali by ste vychádzať z predpokladu, že žiadna banková daň nebude," vyhlásil zdroj a dodal, že s týmto postojom súhlasí aj prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, ktorý sa tiež stretol s Merkelovou a Sarkozym.

10:33 Eurozóna zrejme umožní spätný odkup gréckych dlhopisov prostredníctvom súčasného záchranného fondu. Pre ČTK to potvrdili dôveryhodné zdroje.

9:36 Stretnutiu Merkelovej a Sarkozyho predchádzal spoločný telefonát, v ktorom sa štátnici pohádali. "Jedinými, komu totálne chýba akákoľvek solidarita, sú Nemci. Nemecký egoizmus je zločinný a zosilňuje kríze," povedal Sarkozy Merkelovej. Tá zvažovala, že na schôdzku ani nepríde, píšu české Lidovky.

Grécky minister financií Evangelos Venizelos. (FOTO - TASR/AP)

9:16 Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pred nadchádzajúcim krízovým summitom eurozóny dosiahli zhodu v otázke ďalšej pomoci Grécku. Spoločná pozícia, o ktorej informovala francúzska delegácia, počíta s účasťou bankového sektora, uviedla bez ďalších podrobností agentúra Reuters.

Lídri chcú zastaviť rozširovanie dlhovej krízy, aké majú možnosti?
 • Grécku hrozil bankrot už pred rokom, vtedy ho zachránila pôžička od MMF a krajín eurozóny do roka museli o pomoc z eurovalu požiadať Írsko aj Portugalsko, pretože neboli schopné financovať svoj dlh prostredníctvom štandardných pôžičiek
 • ohrozené je aj Taliansko, krajina s tretím najväčším objemom dlhopisov na svete. Jeho krach by pravdepodobne mohol definitívne pochovať aj Európsku úniu.
 • dlh sa predražuje aj štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny, Španielsku
 • Jedným z východisk je umožniť Grékom napríklad odkúpiť späť svoje dlhopisy za trhovú cenu, ktoré sú dnes na polovičnej úrovni. Výsledkom tejto dohody by bolo zníženie dlhu. Na to, aby si mohli Gréci odkúpiť svoje dlhopisy, by im mohol požičiať euroval.
 • Uvažuje sa preto o zdvojnásobení súčasného eurovalu na 440 miliárd eur.
 • Nemecko a Holandsko však odmieta, aby finančnú záťaž na záchranu Grécka niesli opäť daňoví poplatníci.
 • Navrhovaná banková daň, ktorá by mala priniesť na záchranu dlhových krajín 10 miliárd eur, sa dnes pravdepodobne neotvorí.
Jozef Tvardzík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 9. 2022)
USD 0.971
AUD 1.498
CZK 24.687
JPY 140.460
CAD 1.329
GBP 0.895
HUF 421.930
PLN 4.857
CHF 0.954
SEK 10.958

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 6. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 015
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 842
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 813
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 913
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 749
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 709
 7. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 3 276
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 485

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 2. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 3. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 4. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 5. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 6. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 7. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 8. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 965
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 9 898
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 9 557
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 546
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 647
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 676
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 556
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 397
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí regrúti v náborovom centre v Batajsku v Rostovskej oblasti.

Analytik opisuje, aká bude zima na bojisku a čo zmenia pseudoreferendá.


15 h
Majiteľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík st. so svojim synom.

Ako reagovali údajní záujemcovia o futbalový Slovan?


13 h
Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina).

Peniaze nie sú limit, budú na 40-tisíc nájomných bytov, tvrdí vicepremiér.


16 h
Kráter na mieste útoku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Zľava nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, cez videohovor kancelár Olaf Scholz a vpravo minister financií Christian Lindner.

Nemecko neočakáva ďalšie dodávky plynu z Ruska.


TASR 19 h
Štefan Czucz

Podnikateľ bol považovaný za mecenáša SMK, neskôr za vplyvného muža v pozadí strany Most-Híd.


27. sep
Logo podcastu Index

Problémom je vysoká zadlženosť, ale aj podliehanie spotrebným trendom.


a 1 ďalší 29. sep
Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 28. sep

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 2. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 3. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 4. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 5. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 6. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 7. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 8. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 965
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 9 898
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 9 557
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 546
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 647
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 676
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 556
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 397
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu