BRATISLAVA. Manžel pani Oľgy sa možno dočká invalidného dôchodku po smrti. Oľga pokračuje v súdnom spore, ktorý za života viedol proti Sociálnej poisťovni.
Pred rokmi mu totiž podľa posudkových lekárov klesla schopnosť pracovať o rovných 40 percent, čo je hranica nároku na invalidný dôchodok. „Stačilo tam slovné spojenie o viac ako 40 percent,“ hovorí Oľga.
Teraz musí dokladovať, že sa jej manželovi zdravotný stav zhoršil, aj keď už nežije. Zomrel na infarkt, práve v deň, keď prišla výzva od súdu. Dokladovať zhoršenie stavu treba preto, že nežiadal o invalidný dôchodok pre problémy so srdcom.
So Sociálnou poisťovňou sa sporí aj Zdenek Štefanský. Najprv mu invalidný dôchodok nepriznali vôbec. Teraz sa súdi, že je príliš nízky. Dostáva 220 eur. Koľko by chcel dostávať? „Aspoň tých 280 eur s ohľadom na dnešnú dražobu,“ hovorí.
Je za tým aj neznalosť Takýchto prípadov sú tisíce. „Sociálna poisťovňa vydá ročne asi 250tisíc rozhodnutí o nároku na dôchodkovú dávku. Iba dve percentá rozhodnutí sa stávajú predmetom skúmania súdov,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.
u Súdy o penzie Vlani súdy riešili 8515 podaní na Sociálnu poisťovňu. Je to o 1000 menej ako rok predtým. Za prvý polrok 2011 je v konaní asi 4800 sporov. Úspešnosť poisťovne:
Na krajských súdoch: 61 %. Na Najvyššom súde v odvolacom konaní: 67 %. V dovolacom konaní: 100 %. Zdroj: Sociálna poisťovňa
Vlani sa súdy zaoberali 8515 podaniami medzi poisťovňou a poberateľmi dôchodkov. V nich sú však už zahrnuté aj spory prenášané z minulosti. Najviac podaní je o priznanie alebo výšku invalidných dôchodkov.
Za množstvom žalôb je aj neznalosť problematiky, hovorí právnik Marián Sikora. „Asi zo 70 percent sú spôsobené neporozumením. Možno 30 percent ľudí má pravdu,“ povedal.
Klientom, ktorí nemajú šancu na výhru, radí radšej sa nepúšťať do sporov. Mnohí si to však nenechajú vyhovoriť a idú sa súdiť aj bez právnika.
„Stáva sa to hlavne 80-ročným pánom inžinierom, čo za bývalého režimu pôsobili vo vyššej funkcii. Teraz majú dojem, že rozumejú úplne všetkému,“ hovorí Sikora.
Spory fungujú aj opačne Súd s poisťovňou pritom nemusí byť lacná záležitosť. Ak chcete napríklad dokazovať nižšiu spôsobilosť na prácu cez znalca, môže to stáť minimálne 150 eur, hovorí právnik. Nemáte istotu, že pochodíte. Poisťovňa je napríklad na krajských súdoch úspešná na 61 percent.
Súdne spory však iniciuje aj poisťovňa, smerom k dôchodcom. Vymáha neprávom vyplatené sumy dôchodkových dávok.
„Ide napríklad o situáciu, keď prevezmú dôchodok za zomretého alebo sa vykoná zrážka z dôchodku po zániku nároku na dôchodok,“ hovorí Ďuriačová.