Agentúrnu správu sme o 19:00 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Slovenským dôchodcom nebude Česko dorovnávať ich penzie na české. Také má byť rozhodnutie českého ministerstva práce. Zdroje z rezortu ho potvrdili denníku MF Dnes.
Dorovnávanie dôchodkov by Česko vyšlo na 100 miliárd korún, čiže zhruba 4,1 miliardy eur. Píše sa to v analýze, na ktorej rezort práce pracoval.
Český minister práce po svojej hovorkyni Viktorii Plívovej odkázal, že to nebude potvrdzovať ani vyvracať. „Musím vás odkázať na tlačovú správu,“ povedala. Správa má verdikt o dorovnávaní penzií ozrejmiť už dnes.
Môžu prísť o doplatky MF Dnes naznačila, že Česko radšej prestane priznávať vyrovnávacie príspevky na dôchodky nárokované z federácie. Nimi dorovnáva penzie na českú úroveň dôchodcom z Česka, ktorí poberajú slovenskú penziu. Asi 4000 dôchodcov tak asi príde o doplatky.
Dôchodky Priemerná česká penzia je oproti slovenskej vyššia o 75 eur. V Česku poberá dorovnávací príspevok 4000 ľudí. Pri delení ČeskoSlovenska pracovali pre firmu so sídlom na Slovensku. Dostali preto slovenský dôchodok. Európsky súd rozhodol, že ak majú na príspevok nárok Česi, má ho mať každý. Asi 322-tisíc slovenských dôchodcov by si mohlo nárokovať dorovnanie. Česi radšej zrušia príspevky Čechom, než by by dorovnali slovenské penzie.
Slovenský dôchodok dostali preto, že pri rozpade ČeskoSlovenska pracovali pre firmu so sídlom na Slovensku. Ide o Čechov, ktorí odpracovali 25 rokov v spoločnom štáte, majú v Česku trvalý pobyt a do penzie išli pred vstupom krajiny do Európskej únie.
Nároky si už nebudú môcť robiť ani Slováci, ktorí v spoločnom štáte odpracovali minimálne 25 rokov, ale celá penzia sa im počíta podľa slovenských pravidiel.
Všetci alebo nikto Nádej, že by si aj naši dôchodcovia so slovenskou penziou mohli nárokovať dorovnávacie príspevky, vyvolalo rozhodnutie Európskeho súdneho dvora. Skonštatoval, že sa má penzia dorovnávať každému alebo nikomu, a nie podľa národnosti a bydliska.
Na názor Európskeho súdu sa pýtal Najvyšší správny súd pri riešení prípadu Češky Marie Landtovej.
Dostala za čas odpracovaný v spoločnom štáte slovenskú penziu. Chce ju dorovnať aj napriek tomu, že do penzie išla až po vstupe do Európskej únie.