BRATISLAVA. Lekár z Bratislavy požiadal poisťovňu Dôvera o schválenie očkovacej látky pre dieťa. Dieťa však zomrelo tri mesiace pred zaslaním žiadosti, v ktorej lekár hodnotil jeho zdravotný stav.
Tento prípad nie je výnimočný. Zdravotné poisťovne riešia prípady lekárov, ktorí predpisujú lieky či zdravotné výkony podivným spôsobom.
Len Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vlani odmietla preplatiť výkony, lieky a zdravotnícke pomôcky takmer za štyri milióny eur.
Drahšia liečba
Sú lekári, ktorí predpisujú lieky bez potrebných vyšetrení a nálezov alebo pacientom predpíšu viac liekov ako ich kolegovia. V niektorých prípadoch môže ísť o omyl, v iných môžu za svoju aktivitu niečo získať.
Ministerstvo zdravotníctva sa snaží takéto benefity obmedziť. „Lekári nesmú mať žiadne výhody za to, že predpisujú konkrétne lieky od konkrétnych firiem pacientom,“ tvrdí minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH.
Štátna poisťovňa riešila urológa, ktorý vlani za mesiac predpísal takmer 57-tisíc balení liekov. Stáli takmer 600tisíc eur.
„Za mesiac tak predpísal lieky, ktoré v takomto objeme predpíše väčšina urológov za celý rok,“ povedala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.
Podobný prípad mala aj poisťovňa Dôvera. U psychiatra z Kremnice dosiahli priemerné náklady na pacienta so schizofréniou 1933 eur. Priemer jeho kolegov je pritom podľa Dôvery 840 eur.
Najmenšia zdravotná poisťovňa Union nechcela uviesť konkrétne prípady, keď lekári nepostupovali štandardne. „Sú v štádiu šetrenia a nie je potvrdené, že k takémuto konaniu došlo,“ povedala hovorkyňa Judita Smatanová.
Šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula takéto správanie nevylučuje. Tvrdí, že komora s tým nemôže nič urobiť.
„Môžeme skúmať len prípady, na ktoré dostaneme podnet. Ani jeden podnet od poisťovní sme nedostali, preto sme nemali čo skúmať,“ povedal.
Dragula vraví, že na lekárov nemajú dosah, komora je totiž dobrovoľná organizácia. Ak by aj chceli lekára potrestať, stačí, ak sa vyčiarkne a nebudú mať na neho dosah. „Komora nemôže sankcionovať nečlenov,“ povedal.
Nie každý stratí zmluvu
Lekárom, u ktorých sa potvrdí, že predpisovali lieky v rozpore s tým, ako by mali, hrozí pokuta či zrušenie zmluvy. Nie vždy však poisťovňa môže ukončiť s nimi spoluprácu.
Neurologička z Gelnice napríklad žiadala, aby jej poisťovňa Dôvera preplatila lieky, ktoré jej pacientka nikdy nebrala.
„Lekárka dostala pokutu, ale keďže je jediná v regióne, nemohli sme ju odzmluvniť z dôvodu minimálnej siete,“ povedala Zuzana Horníková, hovorkyňa poisťovne.
Ministerstvo zdravotníctva chce riešiť neštandardné predpisovanie liekov protikorupčnými opatreniami.
V navrhovanom zákone o lieku, ktorý by mal v septembri prerokovať parlament, lekárom zakazuje, aby ich zástupcovia farmaceutických firiem navštevovali počas ordinačných hodín. Zakazuje aj príjem peňažných darov alebo vecných výhod od farmaceutických firiem.
„Absolútne neprípustné je, aby lekári za predpisovanie konkrétnych liekov dostávali od zástupcov farmaceutických spoločností peniaze alebo iné výhody,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.
Hrozí pokuta aj výpoveď zmluvy
Vedúca zdravotného a revízneho odboru VšZP BEATA HAVELKOVÁ hovorí, ako kontrolujú lekárov.
Ovplyvňujú firmy lekárov, aby predpisovali ich lieky?
„Máme informácie o neštandardnom správaní sa niektorých lekárov.“
Ako prebieha revízia?
„Na mesačnej, štvrťročnej až ročnej báze sa vyhodnocuje predpisovanie konkrétneho lekára v porovnaní so slovenským priemerom a aj na regionálnej úrovni v konkrétnych odbornostiach.“
Aké postihy mu hrozia?
„V prípade závažnejších zistení hrozí finančný postih. V prípadoch fiktívne vykázaných výkonov, keď pacient nebol ošetrený alebo pri závažnom porušení zákonov, môže byť kontrola ukončená až trestným oznámením. Ak nedodržia zákon alebo zmluvné podmienky, môže poisťovňa ukončiť zmluvu.“