BRATISLAVA. Podľa komisie sa výhody navýšenia odrazia v znížených nákladoch na zdravotnú starostlivosť, zvýšení energetickej bezpečnosti a tvorbe nových pracovných ponúk.
Navýšenie cieľa redukcie emisií skleníkových plynov do roku 2020 sa snaží presadiť organizácia Greenpeace. "Požadujeme, aby Slovensko a zároveň aj EÚ prešli na cieľ 30-% redukcie emisií do roku 2020 v porovnaní s rokom 1990. Posun z 20 %, ktorý vyplynul z klimatického a energetického balíčka z roku 2008, by mal byť prvým krokom k tomu, aby EÚ bola schopná podniknúť kroky na až 40-% zníženie emisií v budúcnosti," skonštatoval pre TASR koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.
Na základe tejto snahy vypracoval Eko Inštitút a Inštitút pre európsku environmentálnu politiku (IEPP) pre organizácie CAN-Europe, Greenpeace a Svetový fond na ochranu prírody (WWF) správu Sharing the costs and benefits of green technology in Europe. Úlohou správy je do hĺbky preskúmať rôzne možnosti členských štátov EÚ o podieľaní sa na 30-% uhlíkovom cieli.
Inštitúty boli tiež oslovené, aby posúdili využitie rôznych finančných mechanizmov na ďalšie investície v členských štátoch EÚ a pomohli rovnako deliť náklady a výhody vyšších ambícií. Správa IEPP ukazuje, že potenciál pre navýšenie redukcie emisií na 30 % nie je medzi členskými štátmi EÚ rovnomerne rozdelený. Zdôrazňuje, že ďalšia redukcia emisií bude od strednej a východnej Európy (SVE) vyžadovať viac aktivity, pretože tento región má veľký potenciál pre nízkonákladové možnosti redukcie emisií do roku 2020. Zahŕňajú napríklad modernizáciu domov, kancelárií a infraštruktúry.
Vlády a podniky v SVE však majú ťažší prístup ku kapitálu ako bohatšie členské štáty únie. "Dôležité je, aby firmy, ktoré dostali emisné povolenky, použili tieto finančné prostriedky na rekonštrukciu svojich výrobných odvetví. Skoro žiadne firmy neinvestovali peniaze do reálneho znižovania emisií, to znamená do výmeny palivovej základne, prechodu z uhlia na plyn, obnoviteľné zdroje a na výmeny kotlov, ktoré majú vyššiu účinnosť," upozornil Široký.
EÚ by preto mala na základe svojich finančných mechanizmov podporiť investovanie do SVE s cieľom dosiahnuť efektívnu redukciu uhlíka. "Štát musí podporovať biznis, ktorý má nízke emisie," dodal Široký. To je podľa neho víťazné riešenie, ktoré zmaximalizuje výhody spoločného boja EÚ proti zmene klímy. Náklady na redukciu emisií sa znížia, nižšie účty za energiu prilákajú investorov a vytvoria nové pracovné miesta v strednej a východnej Európe.