Agentúrnu správu sme o 19:57 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Po ratingovej agentúre Fitch už aj Moody's znížila Grécku známku na úroveň, ktorá znamená takmer istý bankrot.
Moody's si počká na výmenu gréckych dlhopisov za nové s dlhšou splatnosťou a potom rating prehodnotí. Tvrdí však, že nateraz sa podarilo potlačiť riziko dlhovej nákazy.
Sulík je nespokojný
Grécko má dostať od Medzinárodného menového fondu a z eurovalu pôžičku v objeme 109 miliárd eur. Koľko z tejto sumy dostane od koho, sa má ešte dohodnúť.
Účasť bánk
- Banky vymenia grécke bondy splatné v rokoch 2011 až 2020 v objeme asi 135 miliárd eur za nové so splatnosťou 30 rokov a úrokom 4,5 až 6,5 %.
- Strata držiteľov dlhopisov má v prepočte na čistú súčasnú hodnotu dosiahnuť 21 percent.
Banky, poisťovne a iní investori majú do roku 2014 prispieť 37 miliardami eur. Od roku 2011 do roku 2020 v čistom prispejú sumou 93 miliárd, hovoria dokumenty.
Šéf SaS Richard Sulík tvrdí, že dohoda z Bruselu v skutočnosti nerieši grécky problém, iba ho odďaľuje.
Vyčíta, že o privatizácii, gréckej zálohe či dohode gréckych politických strán sa v štvorstranovom dokumente nehovorí vôbec alebo iba málo. „To, čo bolo schválené, vnímam ako podvod na európskych daňových poplatníkov,“ povedal.
Ak by bol príspevok menového fondu taký ako pri prvej gréckej pomoci, teda necelých 30 miliárd eur, Slovensko by za grécku pôžičku ručilo sumou 840 miliónov eur.
Je to podľa Sulíka podstatne vyššia suma, než o akej hovoril minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) začiatkom júla v parlamente.
„To, čo Mikloš vyrokoval je v príkrom rozpore s tým, čo sľúbil. Budeme sa o tom baviť a budeme žiadať vysvetlenie,“ povedal Sulík.
Rezort financií tvrdí, že suma pôžičky z eurovalu ešte nie je dohodnutá. Nie je tak známa ani výška záruk.
Účasť bánk
Sulík spochybňuje aj príspevok bánk. „Celá účasť bánk zníži grécky dlh približne o 13,75 miliardy eur, teda asi o štyri percentá. Toto číslo mám priamo z ponuky, ktorú banky odovzdali na rokovanie,“ povedal.
Hovorca ministerstva financií Martin Jaroš povedal, že šéf SaS sa na spoluúčasť pozerá len cez okamžité odpísanie dlhu.
„Splatnosť gréckych vládnych dlhopisov sa má predĺžiť o viac ako sedem rokov. Vďaka tomu sa Grécko bude môcť vrátiť na finančné trhy,“ povedal Jaroš.
Podľa agentúry Moody's program pomoci a dohodnutá výmena dlhopisov za nové s dlhšou splatnosťou naznačujú, že súkromní veritelia pocítia výrazné straty.
Spoluúčasť sa má týkať investorov, ktorí vlastnia asi 135 miliárd eur gréckych bondov. V sume nie sú zarátané úroky, ktoré si nárokujú.
Finančné inštitúcie by podľa oficiálnych dokumentov mali prísť v priemere o 21 percent zo svojich pohľadávok v prepočte na čistú súčasnú hodnotu.
Splnomocnenec vlády Martin Bruncko, ktorý je aj zástupcom Slovenska v eurovale, tvrdí, že skutočný podvod na európskych a aj slovenských daňových poplatníkoch by bolo nechať nezodpovedne skrachovať Grécko.
„Znamenalo by to rozpad eura a návrat finančnej krízy a teda reálny dosah na slovenských občanov v podobe vyššej nezamestnanosti a nižšej životnej úrovne,“ dodal Bruncko.