BRATISLAVA. Nekvalitné či nebezpečné hračky by sa mali vytratiť z európskeho trhu. Podľa novej smernice sa musí každá hračka prísne preskúšať a má sa dať dohľadať, cez koho putovala do obchodu.
Musí tiež obsahovať varovania o nebezpečenstvách pri používaní, ak sa predáva u nás, majú byť v slovenčine.
Nové pravidlá výrobca musí zabezpečiť sledovateľnosť hračky uvedením mena, adresy a čísla, musí tiež vypracovať analýzu rizík, teda posúdenie chemických, fyzikálnych, mechanických, elektrických rizík, horľavosti, hygieny či rádioaktivity, dovozca zabezpečí návod na použitie v slovenskom jazyku a preskúšanie hračky. Ak ju uvádza pod svojím obchodným menom, prejdú naňho povinnosti výrobcu za bezpečnosť a analýzu rizík, distribútor si musí overiť, či hračka spĺňa označenie CE, má návod a dokumentáciu v slovenčine. výsledky analýz a preskúšania hračiek má výrobca a dovozca uchovávať 10 rokov od uvedenia hračky na trh. Zdroj: nariadenie vlády, ministerstvo hospodárstva, zastúpenie EK v SR
Smernicou, ktorá zakotvila viac povinností pre výrobcov, dovozcov a distribútorov, sa má zvýšiť bezpečnosť hračiek a ochrana spotrebiteľa.
„Jednoznačne sa určí, kto zodpovedá za konkrétne hľadisko bezpečnosti hračky,“ vraví Imrich Csiba z ministerstva hospodárstva.
Po novom musia byť vo vlastnom obale aj hračky, ktoré sa dávajú ako pozornosť k jedlu či potravine. Také ponúka napríklad McDonald's v detskom menu, tie už však majú svoj obal, pribalený návod a varovné upozornenia.
Nové pravidlá však môžu skončiť éru lízaniek spojených s píšťalkami či ventilátormi. Hračky dostupné až po zjedení sladkosti, s ktorou sú pevne spojené, totiž smernica zakazuje úplne.
Prekvapenia pre deti v čokoládových vajíčkach pred zákazom zachráni plastový obal a ľahká možnosť oddelenia od čokolády, s ktorou nie sú pevne spojené.
Nové pravidlá môžu zatlačiť na tých, čo predávajú nekvalitné hračky. Podľa Juraja Kuchtu z firmy Matador toys, ktorá je výhradným dovozcom drevených stavebníc Matador, sú to hlavne výrobky z plastu, ktoré obsahujú ftaláty.
Pridávajú sa do PVC na zmäkčenie a ľahšiu tvarovateľnosť a majú vážne zdravotné riziká. Niektoré hračky obsahujú dve tretiny týchto látok.
Hoci rezort hospodárstva tvrdí, že nové pravidlá podnikateľov nezaťažia, majiteľka obchodu Kidsworld.sk Annalies Mišura priznáva, že pre ne má dodatočné náklady.
„Nepôjde však o veľké sumy. Podrobné návody už máme a upravujeme ich podľa aktuálnych noriem pravidelne,“ povedala.
Istia sa vekom
BRATISLAVA. Lucia z Bratislavy sprísnenie pravidiel víta. Predajcovia však podľa nej označia, že sú hračky od troch rokov, aby sa niektorým povinnostiam vyhli. Na hračky pre najmenšie deti platia totiž najprísnejšie kritériá.
To podľa Zuzany z Rajca robia niektorí už teraz. Dcére kúpila plastové odrážadlo. Podľa návodu je pre deti do 36 mesiacov, no obchod ho predával ako hračku nevhodnú do troch rokov.
Podobnú skúsenosť má aj s hojdacím koníkom. Hoci bol vyrobený z jedného kusa plastu, mal pribalené varovanie pred malými časťami.
Takáto opatrnosť je podľa nej zbytočná. „Jediné, čo ma zaujíma, sú nebezpečné látky, ako sú ftaláty. Ostatné som schopná selektovať sama,“ tvrdí.