BRATISLAVA. „Cena elektriny sa nebude zvyšovať. Práve naopak, predpokladám jej zníženie,“ povedal včera šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík. Ako presne sa to odrazí na faktúrach, je ešte podľa neho priskoro hovoriť.
„Pracujeme aj s variantom, že bude priestor na zlacnenie od 1. septembra, aj s druhým, že sa to premietne do výraznejšieho zníženia cien v budúcom roku,“ dodal.
Takmer päťpercentné zdraženie elektriny spôsobené najmä solárom, ktoré ľudia pocítili začiatkom tohto roka, by sa mohlo čiastočne zmazať.
Pripojili sa neskôr K zlacneniu má dôjsť napriek tomu, že sa pripojilo oveľa viac drahého soláru, než sa čakalo. „Solárne elektrárne sa neskoro dostavali a pripojili,“ odôvodnil to Holjenčík. V praxi to znamená, že za tento rok nebudú solárne elektrárne vyrábať elektrinu toľko hodín, ako sa pôvodne čakalo. Nevyrobia jej teda toľko, ako sa predpokladalo.
Čo stojí solár Jedna megawatthodina elektriny vyrobenej zo solárnej elektrárne: 382 až 387 eur. Trhová cena elektriny je asi sedemnásobne nižšia. Výkupnú cenu platí v konečných cenách spotrebiteľ. Od 1. júla sa vyššia výkupná cena vzťahuje iba na elektrárne s výkonom do 100 kilowattov. Musia byť umiestnené na strechách budov. Zdroj: ÚRSO
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan upozorňuje, že zlacňovanie v budúcom roku nemusí byť také isté. Vtedy už totiž všetky elektrárne budú vyrábať počas celého roku.
„Očakáva sa, že budúci rok bude potrebné dotovať vyšší objem výroby týchto elektrární. Na tento rok sa nepočítalo, že pobežia celý rok, ale že sa postupne budú pripájať v prvom polroku,“ povedal.
Očakávali menej Pôvodne pritom regulačný úrad predpokladal, že elektrina zlacnie z iných dôvodov. Pri výpočte tohtoročných cien totiž vychádzal z predpokladu, že do systému sa pripojí 428 megawattov soláru. Neskôr si myslel, že ich bude predsa len menej.
Dnes má však nahlásených 478 megawattov soláru. Z toho ešte môže pre podozrenia z podvodov ubudnúť asi 30 megawattov solárneho výkonu.