SME

Solárny škandál ďalej rastie

Rimavská Sobota, Komárno, Michalovce či Trebišov. Tam všade sú podozrivé solárne elektrárne.

Solárna elektráreň v Brezne, uprostred snímky, nebola uprostred júla dostavaná. Dnes jej už žiadne panely nechýbajú. Takých elektrární je zrejme viac.Solárna elektráreň v Brezne, uprostred snímky, nebola uprostred júla dostavaná. Dnes jej už žiadne panely nechýbajú. Takých elektrární je zrejme viac. (Zdroj: Pre SME - Peter Buran)

BRATISLAVA. Výstavba asi desatiny solárnych elektrární u nás môže byť spojená s podvodom. Vyplýva to z predbežných výsledkov kontrol Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Tieto elektrárne majú spolu výkon asi 30 megawattov. To je asi šesť percent celkového výkonu soláru na celom Slovensku.

„Pochybenia sa našli v okresoch Michalovce, Trebišov, Komárno či Rimavská Sobota,“ tvrdí šéf ÚRSO Jozef Holjenčík. Detaily odmietol uviesť s tým, že prešetrovanie nie je ukončené.

Niektoré elektrárne mali všetky doklady, ale včas nemali osadené všetky solárne panely či rovno konštrukcie. Iné mali nezrovnalosti v písomných podkladoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikateľov na podvody motivovala vysoká výkupná cena elektriny zo slnka. Týkala sa len elektrární, ktoré boli dostavané do konca júna.

Stavebné úrady tápu Kolaudačné rozhodnutia elektrárňam vydávajú stavebné úrady. Pracovníčka Stavebného úradu v Komárne včera uviedla, že kompetentná osoba má dovolenku.

Ako prebiehali kontroly Regulačný úrad dosiaľ urobil 372 kontrol. Nezrovnalosti zistil v 10 percentách kontrolovaných elektrární. Spolu je u nás 813 solárnych zdrojov s výkonom 478 megawattov. ÚRSO kontroluje len veľké zdroje. Zdroj: ÚRSO

Potvrdila, že spis týkajúci sa výstavby elektrární je na kontrole ÚRSO. Podľa zoznamu rezortu hospodárstva sú v okrese Komárno dve solárne elektrárne po 1 megawatte.

Oveľa viac, asi 10 megawattov soláru je pripojených v Rimavskej Sobote. Počas telefonátu so SME prednosta Mestského úradu Štefan Szántó čakal na zástupcu jedného z investorov – firmy Esentia.

SkryťVypnúť reklamu

V okrese má elektráreň s viac ako jednomegawattovým výkonom. „Mali kontrolu z ÚRSO, vyžiadal som si z nej zápisnicu, a tam som zistil nejaké veci,“ povedal.

V tomto prípade však mesto kolaudačné rozhodnutie investorovi nevydalo, odôvodnilo to podozrivými podkladmi v žiadosti.

Chýbajú kontrolóri Je pravdepodobné, že regulátor neodhalí všetky podozrivé elektrárne. „Nemáme na to kapacity,“ tvrdí Holjenčík.

Kontroly robí 26 ľudí s tým, že asi 200 elektrární sa nahlásilo na konci júna. Veľa elektrární sa tak mohlo dostavať, kým k nim kontrola dorazí.

Pre podvody spojené s výstavbou solárnych elektrární už regulátor spolupracuje s Odborom boja proti korupcii. Rezort hospodárstva podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Generálna prokuratúra potvrdila, že zaevidovala jedno podanie v tejto veci.

SkryťVypnúť reklamu

„Trestný zákon stanovuje trest za finančné podvody až do 15 rokov, závisí od výšky škody pri konkrétnom podvode, “ tvrdí právnik Juraj Bizoň.

Dodal, že spolupáchatelia sú všetci, ktorí sa na tom podieľali, teda podnikateľ, ktorý predkladal fiktívne dokumenty, a tí, ktorí potvrdzovali papierovú dostavanosť. Pracovníci stavebných úradov mohli podľa Bizoňa aj zneužiť právomoc verejných činiteľov.

Polícia skúma, či zneužili slnko

Slnečná elektráreň v Rohoznej pri Brezne je hotová a funguje. Či bola skutočne kompletná aj v termíne, ktorý je rozhodujúci pre výšku dotácií, rozhodnú inšpektori a polícia.

BREZNO. Stavebný úrad v Brezne aj Stredoslovenská energetika tvrdia, že potrebné rozhodnutia o slnečnej elektrárni v Brezne - Rohoznej vydali zákonne. Napriek tomu slnečná elektráreň v Rohoznej patrí medzi podozrivé, ktoré preveruje Štátna energetická inšpekcia a po podaní trestného oznámenia ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom už aj polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Minister podozrieva viacerých investorov, že chceli obísť obmedzenia pri prideľovaní dotácií, ktoré začali platiť od 1. júla tohto roku a získali povolenia skôr, ako boli elektrárne dokončené. Predávať energiu za zvýhodnené vyššie ceny mohli totiž len tí, ktorí mali kolaudačné rozhodnutia a funkčné skúšky elektrárne hotové do konca júna.

Solárne panely v slnečnej elektrárni v Rohoznej sú dnes na konštrukciách a dodávajú elektrickú energiu do siete. Ľudia, ktorí bývajú blízko elektrárne, ale tvrdia, že ich montovali na jednej strane ešte v júli.

„Panely osádzali už niekedy v máji. Neviem to úplne presne, ale v júni bola hotová ľavá strana a na začiatku júla sa začala rysovať pravá,“ spomína si muž s elektrárňou pod oknami.

Ďalší miestny hovorí to isté a potvrdzuje to aj fotografia denníku Pravda z druhej polovice júla. Vidno, že v elektrárni ešte nie sú všetky solárne panely na nosníkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy bola elektráreň kompletne hotová, sme nezistili ani od vedenia FV Brezno. Na banskobystrickej adrese firmy bola len pracovníčka, ktorá preberá poštu. Kompetentní sú údajne na dovolenke a nedá sa s nimi spojiť.

Stavebné stroje ešte aj teraz upravujú v Rohoznej prístupové cesty. Do objektu strážna služba nepúšťa, ale z kopca nad elektrárňou sa zdá, že je dokončená. Muži, ktorí evidentne patrili k elektrárni, tvrdili, že sa dokáže pravda.

„Všetko bolo a je v poriadku. Solárne panely boli osadené. Už v júni elektráreň dodávala energiu do siete. Ministra sa treba opýtať, prečo zmenili pravidlá uprostred hry, keď podnikatelia už investovali veľké peniaze,“ hovorí jeden z nich.

Potrebné kolaudačné rozhodnutie a funkčné skúšky slnečnej elektrárne v Brezne - Rohoznej majú májový dátum. Alena Pohorelská, poverená vedením stavebného úradu v Brezne, hovorí, že kolaudačné rozhodnutie vydali 20. mája. V elektrárni priamo nebola, ale o mesiac išla okolo. Z cesty údajne videla trafostanice a namontované solárne panely.

SkryťVypnúť reklamu

„Videla som to z diaľky, bolo to dokončené. Pri vydávaní stavebného povolenia som nebola, ale videla som protokol. Boli tam nosníky, panely aj trafostanica. Celá stavba bola úplne v poriadku podľa projektovej dokumentácie. Bola už aj revízna správa elektroinštalácie. Znamená to, že elektráreň je napojená a funguje,“ dodala.

Dokončiť bolo treba už len terénne úpravy, čo podľa nej nebránilo užívaniu stavby a vydaniu stavebného povolenia.

„Pri miestnom zisťovaní bola stavba dokončená a užívania schopná, čo preukázali aj revízne správy a vyjadrenia dotknutých orgánov.“

Vedúca kancelárie primátora Brezna Dana Kmeťová tvrdí, že mesto vydalo kolaudačné rozhodnutie v súlade s platnou legislatívou. Magistrát aj napriek podozreniam z vlastnej iniciatívy nekontroluje správnosť vydaného stavebného rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

„Minister nemusí hovoriť o Rohoznej. Sú to uzávery, ktoré nemusia byť pravdivé. Isté je, že stavebný úrad vydal kolaudačné rozhodnutie v súlade s legislatívou,“ reagovala na otázku, prečo je Rohozná medzi podozrivými, ak je všetko v poriadku.

Stredoslovenská energetika zodpovedá za proces zapájania elektrární. Hovorkyňa Jana Bolibruchová, tvrdí, že v čase májových funkčných skúšok boli solárne panely na konštrukciách. Jasne nepovedala, či všetky.

„V čase funkčných skúšok boli osadené panely na konštrukciách,“ konštatovala neurčito. Potvrdila však, že Rohozná dodávala energiu už v júni. Dva mesiace po kolaudácii 111 megawatov za hodinu.

Stredoslovenská energetika tvrdí, že oni chybu neurobili. To isté hovorí stavebný úrad. Solárnu elektráreň v Rohoznej skolaudovali 20. mája. Prvé funkčné skúšky urobila SSE v ten istý deň a druhé o osem dní neskôr. Bolibruchová zdôrazňuje, že stavebný úrad vydáva stavebné povolenie až po úspešnom vykonaní funkčných skúšok. Stavebný úrad naopak hovorí, že ich nepotreboval.

SkryťVypnúť reklamu

„Funkčná skúška má preukázať, či je možné na distribučnú sieť bezpečne pripojiť vedenie, ktorým bude po kolaudácii do siete prenášaná vyrobená elektrina. Kolaudačné rozhodnutie má preukázať, že príslušný zdroj bol postavený podľa projektovej dokumentácie, že má zhodný počet panelov, ako aj technológiu uvedenú v projektovej dokumentácii,“ konštatuje hovorkyňa.

Šéfka breznianskeho stavebného úradu oponuje: „Rozhodnutie o funkčných skúškach sme nepotrebovali. Všetky potrebné doklady na vydanie rozhodnutia sme mali. To, čo nasleduje po kolaudačnom konaní, funkčné skúšky, to už neviem. Po kolaudačné konanie, za ktoré zodpovedáme, je všetko v poriadku.“

Daniel Vražda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.757
CZK 24.915
JPY 161.130
CAD 1.563
GBP 0.838
HUF 403.550
PLN 4.260
CHF 0.930
SEK 10.835

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 007
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 612
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 835
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 655
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 289
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 882
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 331
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 131
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 212
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 952
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 370
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 881
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 777
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 569
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


Ilustračné foto

Piatkové oslabenie prispelo k týždenným stratám trhu.


TASR

Akcie U.S. Steel v reakcii vyskočili.


TASR
Ilustračné foto

Za väčšie riziká považujú podniky hospodársko-politické rámcové podmienky a slabý dopyt.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 212
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 952
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 370
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 286
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 881
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 777
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 569
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu