BRATISLAVA. Nálada v slovenskej ekonomike sa v júli zhoršila. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, indikátor ekonomického sentimentu klesol oproti júnu o 1,6 bodu na 93,9 bodu. Dôvodom boli nepriaznivejšie hodnotenia takmer všetkých zložiek vstupujúcich do výpočtu, výnimkou boli spotrebitelia.
Názory respondentov boli medziročne optimistickejšie, a to o 1,4 bodu, i keď aktuálny údaj v porovnaní s dlhodobým priemerom naďalej zaostáva o štyri body.
Indikátor dôvery v priemysle sa v júli znížil o 3,7 percentuálneho bodu na mínus deväť bodov. Pokles ovplyvnili podľa úradu predovšetkým zníženie úrovne celkového dopytu a rast zásob. Indikátor dôvery v stavebníctve oproti júnu opäť klesol o 1,5 bodu na mínus 45,5.
Dôvodom bolo ďalšie zvýšenie pesimizmu pri hodnotení úrovne súčasného dopytu, pričom indikátor za hodnotou dlhodobého priemeru zaostal o 21,5 bodu.
Indikátor dôvery v obchode sa podľa úradu stabilizoval. Jeho hodnota sa zmenila len nepatrne, keď poklesol o 0,3 bodu. Pri nezmenenej úrovni zásob bol pokles salda súčasnej podnikateľskej situácie vyvážený rastom salda očakávanej podnikateľskej situácie.
Indikátor dôvery v službách v júli klesol o 8,7 percentuálneho bodu a jeho hodnota, 25 bodov, po dvojmesačnom období opäť klesla pod úroveň dlhodobého priemeru.
Spotrebiteľská atmosféra sa po júnovej stagnácii v júli opäť zlepšila. Oproti predchádzajúcemu mesiacu indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 2,8 bodu na mínus 21,9.
Dôvodom bol výraznejší pokles obáv pri očakávanej nezamestnanosti. Obyvatelia boli medziročne pesimistickejší o 4,1 bodu a optimistickejší v porovnaní s dlhodobým priemerom o 2,1 bodu.