BRUSEL, BRATISLAVA. Obavy, že stredomorský raj turistov s takmer 800tisíc obyvateľmi bude štvrtou krajinou, ktorá požiada o pomoc z eurovalu, rastú každým dňom.
Na Cyprus už podľa denníka The Financial Times odletela delegácia Európskej únie. Má rokovať o vyriešení problému finančného sektora na ostrove.
Vláda tlak nevydržala
Krajinu do nelichotivej situácie dostala najmä explózia muničného skladu, ktorý vážne poškodil cyperskú elektráreň Vasilikos.
Došlo k odstaveniu polovice produkcie elektriny a ekonomické škody sa šplhajú k miliarde eur. Tlak verejnosti nakoniec nevydržal vládny kabinet, ktorý včera na naliehanie cyperského prezidenta Dimitrisa Christofiasa podal demisiu.
Vládu kritizoval aj za politické hádky s opozíciou. Tie stopli plány na nevyhnutné škrty a ekonomické reformy v krajine. Agentúra Moody`s krajine v stredu znížila rating o dva stupne na Baa1.
Na negatívne správy okamžite reagoval aj trh. Výnosy z desaťročných dlhopisov poskočili o percento na 10,18 percenta. To je dokonca vyššie číslo, ako mali Portugalsko a Írsko, keď žiadali o finančnú pomoc z eurovalu. Krajine sa tak výrazne predražuje financovanie dlhu.
Pár miliónov z kasy
Ak by sa Brusel dohodol s Nikóziou na finančnej injekcii z eurovalu, bola by len zlomkom pomoci Grécku, Írsku či Portugalsku.
„Nemala presiahnuť pár stoviek miliónov eur,“ tvrdí Boris Tomčiak zo spoločnosti Colosseum. Odôvodňuje to tým, že Cyprus je malá ekonomika a na výkone eurozóny sa podieľa len pätinou percenta.
Hrozbou pre krajinu je aj bankový sektor. Ten je totiž úzko prepojený so zadlženým Gréckom. Dve cyperské banky dokonca patria medzi európskych lídrov vo vlastníctve gréckych dlhopisov.
Prvou je Marfin Popular Bank, ktorá má podľa stresových testov v portfóliu grécke dlhopisy v hodnote 3,4 miliardy eur. V Grécku má pôvod takmer polovica pohľadávok.
Druhou najviac ohrozenou bankou je Bank of Cyprus s gréckymi dlhopismi v hodnote 2,4 miliardy eur. To predstavuje tretinu dlžníkov z Grécka.
Guvernér centrálnej banky Atanasios Orphanides povedal, že krajina je v stave núdze. Podľa neho ide o najväčšiu krízu od roku 1974, keď došlo k invázii Turkov.