BRATISLAVA. Podľa posledných odhadov Spojeným štátom ostáva ešte viac ako týždeň navyše, 2. august majú trhy a aj ratingové agentúry zafixovaný ako deadline, dokedy by sa zákonodarcovia mali dohodnúť.
Zatiaľ je dohoda v nedohľadne a averzia k riziku pokračuje, včera ukončil obchodovanie širší americký index S&P 500 so stratou 0,51 % a paneurópsky index EuroStoxx 50 so stratou 0,04 %.
A prekvapivo nejednotní sú aj samotní republikáni, a predseda Snemovne reprezentantov Boehner napokon musel v nočných hodinách stiahnuť svoj návrh z hlasovania, pretože viacerí členovia republikánov hlásiaci sa k „Tea Party“ považujú úsporné opatrenia za nedostatočné a ohrozujú tak jeho schválenie.
Nič zásadné sa ale v našich očiach nestalo, pretože Boehnerov plán bol v tejto podobe nepriechodný demokratmi kontrolovaným senátom, ktorí odmietajú dvojfázové zvyšovanie dlhového stropu, ktoré by mohlo prezidentovi Obamovi pred voľbami poškodiť.
Aj napriek tomu na republikánsku nedohodu zareagovali investori negatívne a európske akcie dnes ráno otvorili hlboko v červených číslach, podobne sú na tom futures kontrakty na americké indexy.
Rating Španieska môže klesnúť
Nervozita neutícha ani na európskych dlhopisových trhoch a výnosy z talianskych a španielskych dlhopisov naďalej rastú. Taliansko včera predalo desaťročný dlh za 5,77 %, pričom pri poslednej obdobnej aukcii pred mesiacom za neho zaplatilo 4,94 %.
Navyše v nočných hodinách priliala olej do ohňa agentúra Moody's, ktorá oznámila, že preveruje španielsky Aa2 rating pre prípadné zníženie. Dnes v ranných hodinách sa tak výnosy z talianskych dlhopisov pohybujú nad úrovňou 5,9 % a zo španielskych nad úrovňou 6,1 %.
Pod tlakom sa tak znovu ocitá spoločná európska mena, ktorá sa na páre s dolárom, na ktorý negatívne dopadá neistota ohľadom dlhového stropu, dnes ráno o 9:30 obchodovala za 1,4264 dolára za euro.
Zverejnia údaj o HDP USA
Hoci trhy tomu v súčasnosti nevenujú pozornosť, tak včerajšie obchodovanie prinieslo zo Spojených štátov pozitívne dáta. Prekvapili predovšetkým nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré klesli na 398 tis. a po šestnástich týždňoch sa vrátili pod hranicu 400 tis.
Júnové uzatvorené kontrakty na kúpu nového domu vzrástli o 2,4 %, čo bol lepší údaj než prognózovaný pokles o 1,5 %. Aj napriek týmto svetlým momentom ale naďalej očakávame spomaľovanie americkej ekonomiky.
Aj posledný obchodný deň v týždni bude predovšetkým v znamení dlhového stropu, uskutočniť by sa v Snemovni reprezentantov malo na druhý pokus hlasovanie o Boehnerovom návrhu. Zároveň však Spojené štáty zverejnia aj dlho očakávanú anualizovanú zmenu HDP v druhom kvartáli (14:30).
Tej sa prognózuje rast o 1,7 %, vzhľadom na slabé ekonomické dáta z posledných mesiacov však existuje nemalé riziko podstrelenia trhového konsenzu, čo by mohlo averziu k riziku ešte viac prehĺbiť.
Zároveň sa dočkáme aj PMI indexu výrobnej dôvery v regióne Chicaga (15:45), ktorý sa v porovnaní s ostatnými regionálnymi indexmi stále drží vysoko. Prognózy hovoria o miernom poklese zo 61,1b. na 60,1b., hranica medzi rastom a poklesom v sektore je pritom 50b.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers