BRATISLAVA. Nervózne trhy a neistota na oboch brehoch Atlantiku vyvolávajú čoraz väčšie obavy o investície. Preteky o nájdenie bezpečného prístavu sa odštartovali.
Investície do zlata či švajčiarskeho franku sú nezmyselné, tvrdí analytik Richard Bove zo spoločnosti Rochdale pre server FT Alphaville. Investori ich pritom dlhodobo považujú za istotu v turbulentných časoch.
Zlato podľa Boveho nemôže byť bezpečným prístavom, pretože nie je dostatočne likvidné a je ho nedostatok.
Mnohí investori preto preferujú pohodlnejšiu cestu nákupu cenných papierov krytých zlatom cez investičné fondy (ETF), ktoré kopírujú výkon a výnos zlata.
Frank je s rizikami
Uchrániť investíciu sa dá aj výmenou eura za švajčiarsky frank. Láme rekordy, len v tomto mesiaci sa oproti euru posilnil o tri percentá, od začiatku roka o vyše sedem percent.
Bove však tvrdí, že frank prinesie v budúcnosti aj riziká. Švajčiarska vláda musí podľa neho zastaviť prílev kapitálu, aby tak ochránila svoju ekonomiku.
Centrálna banka, ktorá sa snaží menu udržať na uzde, musela pre intervencie zvýšiť devízové rezervy o 78 miliárd na 230 miliárd frankov, teda 45 percent švajčiarskeho HDP.
Kandidátom na investíciu nie je euro – pre dlhovú krízu a ani americký dolár. Bove nepredpokladá, že sa Washington v blízkej budúcnosti začne správať finančne zodpovedne.
Lavínu neistoty na trhu už spustili „politickí fanatici“, ako republikánov a demokratov nazval nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman.
Nevedia sa dohodnúť na zvýšení dlhového stropu a tak USA hrozí bankrot. „Investori sa môžu zhroziť, ak zistia, že jediným útočiskom sú len krátkodobé americké vládne dlhopisy a bankové vklady,“ tvrdí Bove. Vklady sú totiž garantované zákonom.
Top alternatívy
Súhlasí s ním aj analytik Trim Broker Ján Beňák. V zlate je podľa neho obrovské množstvo špekulatívneho kapitálu a rovnako aj vo franku.
„Ak sa pozrieme na jeseň 2008, zistíme, že rástli len dlhopisy bezpečných krajín ako USA alebo Nemecka,“ tvrdí.
Za zmienku podľa Beňáka stoja aj japonské dlhopisy. No ich nízke výnosy a minimálny pohyb ceny nie sú veľmi atraktívne.
Podľa serveru Business Insider sa do „Top 10“ dostali aj nórska koruna, kanadský dolár, brazílsky real či singapurský dolár.
Štáty s týmito menami patria medzi individuálne a silné ekonomiky, ktoré sa úspešne vyhli chorobe v podobe globálnej krízy.