Stále viac väčších internetových obchodov využíva vstup zahraničných investorov a slabší prevádzkovatelia svoje obchody ponúkajú na predaj alebo krachujú.
PRAHA. Konštatuje to český denník Lidové noviny.
V ČR je v súčasnosti viac ako 20.000 internetových obchodov. To je podľa odborníkov príliš veľká konkurencia a obchodníci sú tak nútení stále znižovať ceny, aby sa udržali na trhu. Spolu s cenami ale musia znižovať aj svoje marže, čo je pre čoraz viac e-shopov likvidačné.
"Za ostatný rok klesli marže takmer na polovicu a ďalej sa znižujú," potvrdil Martin Rozhoň, riaditeľ spoločnosti Vivantis, ktorá vlastní niekoľko veľkých internetových obchodov.
No zatiaľ čo marže väčšine internetových obchodníkov klesajú, náklady na prevádzku rastú. Medzi obrovskou konkurenciou je pre obchodníkov čoraz ťažšie a drahšie sa presadiť. Stále viac väčších internetových obchodov tak využíva vstup zahraničných investorov a slabší prevádzkovatelia svoje obchody ponúkajú na predaj alebo krachujú.
"V tomto období dochádza častejšie k ponukám na odkúpenie alebo ku krachom on-line obchodov, pretože menšie spoločnosti bez dostatočného finančného zázemia môžu byť citlivejšie zasiahnuté aktuálnymi vplyvmi na trhu," vysvetlila manažérka daňového poradenstva v KPMG Michaela Thelenová.
Podľa Jana Vetyšku z Asociácie pre elektronickú komerciu je však v Česku stále zhruba 500 internetových obchodov, ktoré sú dôležité z hľadiska obratu. Patria medzi ne napríklad Kasa.cz, Mall.cz, Alza.cz alebo 123shop.cz a ďalšie. Títo predajcovia problémy zatiaľ nemajú. Väčšina z nich má totiž za sebou zahraničného investora, ktorý ich dokáže podržať.