BRATISLAVA. Štyritisíc železničiarov si v septembri prilepší na výplatách o sto eur. Taká je dohoda odborov a osobného železničného prepravcu ZSSK.
„V objeme je to približne 400-tisíc eur,“ povedal pre SME šéf železničnej firmy Pavel Kravec. Dôvodom extra odmien v čase, keď sa na železniciach hovorí najmä o šetrení, je aj silný tlak odborov.
„Môžeme byť radi, že odborári neštrajkovali, pretože už druhý rok nie je žiadny mzdový nárast,“ povedal Kravec. Stále sa však viac ušetrí, ak sa vyplatí jednorazový príplatok ku mzde, než aby sa plošne zvyšovali platy o určité percento.
Navyše, ak sa pracujúcim nepridáva, ale ceny rastú, brzdí sa spotreba a odnáša si to aj ekonomika krajiny, tvrdí Kravec.
Úspory z prepustených Odkiaľ sa však vezme 400tisíc eur v stratovej firme?
„Zo mzdových prostriedkov, lebo sme prepustili 325 ľudí,“ odpovedal šéf železničnej firmy. Špeciálna odmena podľa neho ani nenabúra plán skončiť tento rok asi s 9miliónovou stratou.
Železnice Na tento rok plánuje ZSSK stratu asi 9 miliónov eur. Môže sa ešte znížiť, od septembra chce zdražiť cestovné asi o 10 percent. Celkovo firma dlhuje 157 miliónov eur*. Zamestnáva takmer 5000 ľudí. V rámci ozdravovania má prepustiť 621 ľudí, polovicu z nich už prepustila. *kumulovaná strata za roky 2005 až 2010
Zdroj: plán revitalizácie, internet
Odborári odmeny vítajú. „Netýka sa to vyššieho a stredného manažmentu,“ povedal Dušan Kaša z Federácie strojvodcov Slovenskej republiky. Pripomenul, že podobná odmena bola vyplácaná koncom minulého roka. Bola vo výške 30 eur a vzťahovala sa aj na úradníkov, tvrdí.
Ministerstvo dopravy v odmenách problém nevidí.
„Je to kompetencia vedenia ZSSK. Ide o odmenu pre najnižšie zarábajúcich pracovníkov a nijako to neohrozuje ozdravný plán,“ povedal hovorca rezortu Martin Krajčovič.
Ak odmeny nenaštrbia šetriace plány železníc, nemá proti odmenám nič ani analytik INESS Radovan Ďurana. Upozorňuje však, že manažéri by mali cez odmeny motivovať šikovných ľudí.
„Ak má byť niečo vyplácané plošne, tak tam veľký zmysel nevidím,“ dodal.
Železničiari pracujúci pre ďalšie dva štátne železničné kolosy žiadne extra odmeny nedostanú, tvrdia odborári.
„Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) nevyplácajú žiadne mimoriadne prémie,“ potvrdila Martina Pavliková, hovorkyňa správcu železničnej siete.
Štrajk je stále v hre Zamestnancom ŽSR či nákladného Carga podľa výsledkov kolektívneho vyjednávania zostali tento rok platy zmrazené. Podobná bola aj dohoda v ZSSK.
Obsahovala však záväzok, že k rokovaniu o platoch sa ešte firma a odbory vrátia. Odmeny sú podľa dokumentov odborov nad rámec kolektívnej zmluvy.
Ani odmena ešte definitívne neodvracia hrozbu štrajku. Stále s ním ráta Federácia strojvodcov, ktorej členskí rušňovodiči nedávno štrajkovali.
„V prípade pretrvávania súčasného stavu Federácia vyhlási štrajk,“ píše sa v záveroch nedeľňajšieho zasadania Rady Federácie.