SME

Neplatiči majú nárok len na akútne ošetrenie

Neplatiči z radov samoplatiteľov a samostatne zárobkovo činných osôb majú u lekára nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť.

(Zdroj: Ilustračné - SITA)

Neplatiť odvody do zdravotnej poisťovne sa neoplatí.

BRATISLAVA. Ak tri mesiace v kalendárnom roku nezaplatíte povinné odvody do svojej zdravotnej poisťovne alebo v termíne neuhradíte nedoplatky, môžete sa dostať do poriadnych problémov. Podľa zákona o zdravotných poisťovniach porušujete zákon.

U lekára vás môžu ošetriť iba v akútnych prípadoch alebo si budete musieť lekársky výkon v plnej výške zaplatiť sami.

Tento nešvár si osvojili najmä samoplatitelia a samostatne zárobkovo činné osoby. Podľa štatistík zdravotných poisťovní z desiatich dlžníkov je osem živnostníkov. Teda iba dvaja neplatiči sú hromadní platitelia – zamestnávatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Neplatiči nielen pripravujú zdravotnú poisťovňu o peniaze, ktoré by inak použila, ale škodia aj sami sebe.

„Nemusia dostať plánovanú zdravotnú starostlivosť, napríklad kúpele, plánované ošetrenie v ambulancii alebo plánovanú hospitalizáciu. Majú totiž nárok len na akútne ošetrenie,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Laciková.

Problémom sa vyhnú len tie samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatitelia, ktorých dlh nie je vyšší ako desať eur.

Upomienky každý mesiac Všetky tri zdravotné poisťovne od začiatku tohto roka majú na svojich internetových stránkach zoznamy neplatičov, od ktorých vymáhajú dlhy a mesačne ich aktualizujú.

Napríklad v Dôvere posielajú každý mesiac dvadsaťpäť­ tisíc upomienok dlžníkom, ktorí v predchádzajúcom mesiaci nezaplatili. „Títo ľudia dlhujú v priemere mesačne dva milióny eur,“ povedala Laciková.

SkryťVypnúť reklamu

V Union zdravotnej poisťovni momentálne evidujú približne 41­tisíc neplatičov. Z toho 11 500 neplatičov v poslednom uverejnenom zozname spĺňa podmienku nároku len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

„Najčastejšie dôvody sú neplnenie si povinnosti platiť poistné na verejné zdravotné poistenie,“ potvrdila hovorkyňa Judita Smatanová.

Najväčšia zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná dlhy vymáha cez akciu Bumerang. Zameriava sa na všetky kategórie neplatičov. Prvé výzvy na úhradu nedoplatkov začala posielať vo februári poistencom, ktorým nedoplatok na poistnom vznikol už tento rok.

„K 30. júnu evidujeme 441 232 neplatičov. Doteraz sme poslali asi 47­tisíc výziev. Z toho približne 26­tisíc poistencov na výzvu nezareagovalo a sú evidovaní na portáli na overovanie nárokov na zdravotnú starostlivosť,“ povedala hovorkyňa Petra Balážová.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznamy aj s adresami Kým v súčasnosti zdravotné poisťovne v zozname dlžníkov uvádzajú len mená, novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá čaká na podpis prezidenta, od septembra zavádza zverejňovanie identifikačných údajov dlžníkov, ako sú adresa trvalého bydliska i dátum narodenia. Lekári by sa takto dozvedeli, či skutočne ide o ich pacientov.

Podľa Lacikovej nejde o technicky náročné riešenie a do termínu by to určite stihli.

S aktualizáciou novely nebude mať problém ani Union. Všeobecná očakáva, že presnejšia identifikácia by zlepšila výber poistného.

Ak si poistenec neplní oznamovaciu povinnosť, premlčacia lehota sa na nezaplatené poistné nevzťahuje. To znamená, že poisťovňa môže nedoplatok vymáhať aj po dlhšom čase.

Na čom záleží

SkryťVypnúť reklamu

1. Čo je súčasťou neodkladnej zdravotnej starostlivosti

Neodkladná zdravotná starostlivosť súvisí s náhlou zmenou zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje život danej osoby.

Nárok na ňu má každý, vždy a za každých okolností, teda aj tí, čo si neplatia zdravotné odvody alebo majú dlžoby. Týka sa to napríklad havárií, ale aj zdravotnej starostlivosti poskytovanej pri pôrode.

Jej súčasťou je neodkladná preprava osoby do zdravotníckeho zariadenia, neodkladná preprava medzi zdravotníckymi zariadeniami a neodkladná preprava darcov orgánov, tkanív a buniek určených na transplantáciu.

2. Čo hrozí poistencovi, ak neplatí odvody

Tým, ktorí neodvádzajú platby na zdravotné poistenie, nehrozí iba obmedzená zdravotná starostlivosť, ale aj ďalšie postihy.

SkryťVypnúť reklamu

U lekára ho ošetria bezplatne iba vtedy, ak je v ohrození život človeka.

Môže dostať od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokutu až do výšky 3319 eur.

Ak nereaguje na výzvy poisťovne, tá môže proti nemu podať návrh na exekúciu.

Exekútor môže dať príkaz na sťahovanie dlhu z platu dlžníka.

Neplatič musí uhradiť aj výdavky pre exekútora, čím sa jeho dlh ešte zvýši.

3. Zmeny treba v poisťovni hlásiť

Niekedy môže byť za vznikom dlhu alebo evidenciou platiteľa medzi dlžníkmi aj banalita.

Zdravotné poisťovne hovoria, že sa platitelia medzi dlžníkov dostávajú aj vlastnou nepozornosťou.

Napríklad nesprávne uvedú pri platbe číslo účtu, nepoužívajú presné identifikačné údaje, ako sú variabilný a špecifický symbol, alebo si neplnia oznamovaciu povinnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy zdravotná poisťovňa eviduje platiteľa ako dlžníka, hoci ním v skutočnosti nie je. Zdravotnej poisťovni je potrebné vždy do ôsmich dní nahlásiť dôležité zmeny, napríklad to, že poistenec je nezamestnaný, začal podnikať, stal sa samoplatiteľom, začal študovať a podobne.

Ako sa nedostať na zoznam

Ak dlhujete zdravotnej poisťovni viac ako 10 eur, snažte sa dlh čo najskôr vyrovnať. Neprebratie poštovej zásielky zo zdravotnej poisťovne vám nepomôže.

BRATISLAVA. Pokiaľ sa nechcete dostať do verejného zoznamu dlžníkov, ktorý má každá zdravotná poisťovňa na svojej internetovej stránke, dajte si pozor, aby váš nedoplatokna poistnom nebol vyšší ako 10 eur za tri mesiace.

Do zoznamu neplatičov, ktorí majú nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, bude platiteľ zaradený až po uplynutí lehoty na úhradu nedoplatku. Dlžníci by sa nemali spoliehať ani na to, že si pomôžu špekuláciou – nepreberú poštovú zásielku zo zdravotnej poisťovne, a tak sa vyhnú zaplateniu dlhu.

SkryťVypnúť reklamu

Od januára tohto roku totiž platí úprava v zákone o zdravotnom poistení a tá tento doteraz často využívaný postup znemožňuje.

Poštová zásielka s výkazom nedoplatkov sa zo zákona považuje za doručenú aj vtedy, keď ju adresát neprevezme.

Exekúcia je až posledný krok, ale býva účinný

Do boja proti neplatičom zdravotné poisťovne ako poslednú šancu využívajú exekútorov.

BRATISLAVA. Takmer päťtisíc návrhov na exekúciu podala tento rok na svojich poistencov Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Exekúcie sú vedené proti všetkým skupinám neplatičov – zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činným osobám i ostatným samoplatiteľom.

Poisťovňa tak podľa jej hovorkyne Petry Balážovej robí potom, čo dlžník neuhradí dlžobu ani na výzvu, prípadne sa nedohodne na vyriešení dlhu.

SkryťVypnúť reklamu

„Dlžníkovi najskôr vystavíme výkaz nedoplatkov, ktorý je priamo exekučným titulom. Ak ani potom nereaguje, pošleme mu predexekučnú výzvu, ktorá predstavuje poslednú možnosť úhrady bez zvýšenia nákladov pohľadávky. Keď nezaplatí, prípad poisťovňa postúpi na vymáhanie súdnemu exekútorovi,“ vysvetlila Balážová postup.

Podobne to robí aj zdravotná poisťovňa Dôvera. Hovorkyňa Monika Laciková zdôrazňuje, že ak by zdravotná poisťovňa v oblasti vymáhania dlžného poistného nerobila nič, prichádzali by ročne jej poistenci o nemalé financie na liečbu.

„Len vlani sme vďaka neustálej kontrole dlžníkov získali 30 miliónov eur. Je to suma, za ktorú vieme zabezpečiť takmer desaťtisíc bedrových kĺbov,“ oznámila Laciková.

Exekútorov na dlžníkov nasadzuje aj Union zdravotná poisťovňa, potvrdila hovorkyňa Judita Smatanová.

SkryťVypnúť reklamu

Exekúcie zdravotné poisťovne využívajú ako posledný krok, ako sa dostať k dlhom.

Ako sa dostať zo zoznamu dlžníkov

Zoznamy neplatičov zdravotné poisťovne aktualizujú raz do mesiaca. Ak nestihnete zaplatiť dlh v stanovenom termíne, počkáte si ešte mesiac.

BRATISLAVA. Zo zoznamu dlžníkov sa poistenec dostane len vtedy, ak svoju pohľadávku voči zdravotnej poisťovni uhradí.

Poisťovne zverejnené zoznamy aktualizujú každý mesiac, a to k 20. dňu príslušného mesiaca. Znamená to, že platbu treba stihnúť vyrovnať najneskôr do polovičky mesiaca, aby stihla nabehnúť na účet poisťovne.

Ak príde až po dvadsiatom, dlžník bude v zozname o mesiac dlhšie.

Stáva sa, že v zozname dlžníkov sa nájde aj platiteľ poistného, ktorý má všetky úhrady poistného a preddavky riadne zaplatené.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovne radia, aby sa v tomto prípade dotknutý platiteľ obratom skontaktoval s ktorýmkoľvek kontaktným miestom zdravotnej poisťovne, kde mu urobia identifikáciu jeho platieb.

Je celkom možné, že pri platbách mohlo prísť k zámene údajov, často si platiaci pomýli napríklad variabilný symbol. Zdravotná poisťovňa potom nemôže platbu správne priradiť.

Ak by poistenec, ktorý dlhuje na poistnom, i napriek tomu absolvoval niektorú plánovanú zdravotnú starostlivosť, napríklad preventívnu prehliadku, odborné vyšetrenie či operačný zákrok, hrozí mu, že liečbu bude musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Zdravotné poisťovne si úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť vymáhajú späť.

Zamestnancov netrestajú

Ak odvody neodvedie zamestnávateľ, zamestnanca to nepostihne. Zdravotnú starostlivosť dostane bez obmedzenia.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Ak preddavky na poistné do zdravotnej poisťovne neodvádza za zamestnanca zamestnávateľ, zamestnanec sa nemusí obávať, že by ho lekár neošetril alebo by nemal nárok na kúpeľnú liečbu, či plánovanú operáciu.

O poistení Poistenec môže byť evidovaný len v jednej zdravotnej poisťovni. Ak si podá viacero prihlášok, odhalí to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poistenci, ktorí si nepodali prihlášku alebo ktorí podali prihlášku do viac ako jednej zdravotnej poisťovne, majú nárok iba na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Medzi tých, čo si nepodali prihlášku, môžu patriť napríklad poistenci, ktorí sa vrátili zo zahraničia a neprihlásili sa späť do nášho systému.

„V zmysle zákona je povinnosťou zamestnávateľa z príjmu zamestnanca vypočítať a odviesť preddavky na poistné do verejného zdravotného poistenia. Ak si túto povinnosť nesplní, zákon poruší zamestnávateľ, nie zamestnanec, a preto by nebolo správne, aby bol za nesplnenie si povinnosti svojho zamestnávateľa sankcionovaný zamestnanec,“ povedala Judita Smatanová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že zamestnanec nemôže priamo ovplyvniť konanie svojho zamestnávateľa.

To isté hovoria aj v Dôvere. Hovorkyňa Monika Laciková povedala, že zamestnanec nemôže nijak ovplyvniť túto povinnosť zamestnávateľa.

„Zamestnanec nemôže pykať za chyby zamestnávateľa,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 4. 2025)
USD 1.142
AUD 1.781
CZK 25.015
JPY 161.680
CAD 1.579
GBP 0.858
HUF 409.030
PLN 4.292
CHF 0.938
SEK 10.940

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 147
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 225
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 584
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 015
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 877
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 490
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 123
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 43 430
  2. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 6 803
  3. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 5 018
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 708
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 4 430
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 4 023
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 868
  8. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 3 860
  1. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  2. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  3. Tupou Ceruzou: Pápež František
  4. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  8. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Valdis Dombrovskis.

Trump sa cielene zameral aj na konkrétne sektory v EÚ.


TASR
Oceľ z oceliarní ArcelorMittal. Ilustračná fotografia.

Ide o reakciu na krízu v európskom oceliarskom sektore.


TASR
Americký minister financií Scott Bessent.

Podľa ministra financií USA obe strany čakajú na tú druhú.


TASR
Ilustračné foto.

Výber mýta medziročne vzrástol o štyri percentá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 43 430
  2. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 6 803
  3. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 5 018
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 708
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 4 430
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 4 023
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 868
  8. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 3 860
  1. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  2. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  3. Tupou Ceruzou: Pápež František
  4. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  8. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
SkryťZatvoriť reklamu