BRATISLAVA. Ak ste nezamestnaný, poberáte dávku a nezačnete pracovať, prídete o tretinu základnej dávky v hmotnej núdzi. Píše sa to v návrhu, ktorý do pripomienkového konania predložil rezort práce pod vedením Jozefa Mihála (SaS).
Doteraz bola dávka vyše 62 eur, po novom to má byť necelých 38 eur. „Ideme povedať ľuďom, že peniaze, ktoré od štátu dostávajú, si v prvom rade musia zaslúžiť,“ povedala štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová.
Podľa toho, aký bude nezamestnaný aktívny, môže dostať k minimu ešte ďalších 38 eur alebo 85 eur.
Ani dnes sa však k aktivačným prácam nedostanú všetci, ktorí o ne majú záujem. „Aj hovorili, že niečo bude, ale potom sa to neriešilo,“ hovorí nezamestnaný Miroslav z Komárna. Keby mal možnosť takto si privyrobiť, urobil by tak aj bez nátlaku štátu.
Nicholsonová hovorí, že sa nemôže stať, aby ten, kto pracovať chce, nenašiel prácu v novej schéme. Práve preto sa budujú napríklad komunitné centrá. Popri samospráve budú môcť po novom tiež využiť dotovanú pracovnú silu.
Strážnik či upratovačka „Dala by sa využiť pomoc asistentky, ďalšia možnosť je upratovačka alebo nočný strážnik,“ vymenúva možnosti aktivácie v komunitnom centre Nový Svet jeho vedúca Silvia Tomková.
Návrh zmien Dávka v hmotnej núdzi bude 20 % životného minima, ktoré je 189,83 eura. Pre jednotlivca bude teda dávka 37,97 eura, dnes je to 62,5 eura. 45 % zo životného minima, teda 85,4235 eura, by sa malo dať získať za aktivačné práce. Príspevky by mali byť aj za dochádzku detí do školy. Kto nemôže pracovať, má získať solidárnu dávku 76 eur. Pracujúci s nízkym príjmom, ktorí by dnes dávku nedostali, o jej časť neprídu. Tisíce dôchodcov môžu prísť mesačne o 15 eur. Príspevok na bývanie má stúpnuť z 55,8 najviac na 68,91 eura. Zdroj: MPSVR
Dokopy však viac než 5 pracovných miest pre nezamestnaných nenájde. V minulosti už dlhododo nezamestnaným prácu dala, bola však nespokojná, upozornila Tomková.
Gro prác by teda malo zostať na mestách a obciach.
Problém nie je s ponukou práce, ale naopak s nezáujmom o ňu zo strany nezamestnaných, tvrdí predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.
Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti však upozorňuje, že pri aktivačných prácach sa často podvádza. „Je to sociálna dávka. Tú dostávajú všetci, ktorým to konkrétny starosta odklepne,“ povedal.
Zárobok aj cez deti Tí, ktorí si nechcú privyrobiť na aktivačných prácach, môžu „akoukoľvek aktivitou“, hovorí Nicholsonová.
„Matka, ktorá bude nosiť dieťa do predškolského zariadenia, bude sa s ním zúčastňovať na aktivitách v rámci komunitných centier, bude dostávať motivačný príspevok,“ povedala štátna tajomníčka.
Na nápor detí dlhododobo nezamestnaných nemusí byť každý pripravený. „Máme obmedzené kapacity,“ hovorí Tomková z komunitného centra.
Cez príspevky chce štát tiež dostať viac detí na stredné školy. Podmienkou je, že nesmú mať ani jednu neospravedlnenú hodinu. Nebude prekážkou, ak už dostávajú štipendium. To sa po novom už nebude ani započítavať do príjmov.
Štát neplánuje, že zmenami ušetrí. Faktom však je, že aktivačné príspevky dnes berie 49tisíc ľudí. Ľudí v hmotnej núdzi je takmer 200tisíc.
Pohorší si napríklad vyše 30tisíc dôchodcov, ktorým sa začne zohľadňovať celý dôchodok ako príjem a nielen jeho časť. Mesačne prídu o 15 eur. Má sa to kompenzovať vyššími príspevkami na bývanie.