BRATISLAVA. Tvrdí to Asociácia platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín (APSDL) a Združenie výrobcov liehu a liehovín (ZVLaL). Obe organizácie považujú argumenty konzervatívcov za demagogické a poslanci podľa nich podľahli lobingu.
"Z komunikácie predstaviteľov OKS je zrejmé, že podľahli intenzívnemu lobingu výrobcov vína bez toho, aby sa oboznámili so širšími súvislosťami trhu s alkoholickými nápojmi. Výrobcovia liehovín trvajú na stanovisku, že na dotovanie vína, ktoré dnes nie je zaťažené spotrebnou daňou neexistujú žiadne racionálne dôvody,“ povedal predseda Združenia výrobcov liehu a liehovín Rastislav Machunka.
Predstavitelia OKS podľa stanoviska združení tvrdia, že návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov nerešpektuje osobitné postavenie vína v európskej tradícii, v krajinotvorbe ani osobitnú úlohu vinohradníckych oblastí ako regiónov s vysokou kvalitou a kultúrou života. "Tento názor nekriticky a bez širšej znalosti situácie v Európskej únii preberá argumentáciu slovenských vinárov. Spotrebná daň z vína však existuje napríklad aj v tradične vinárskom Francúzsku, čo predstavitelia OKS neuviedli," uvádzajú združenia.
Odpor vinárskych združení voči zavedeniu spotrebnej dane ako takej môže mať podľa APSDL a ZVLaL aj iné dôvody. Jedným z nich môže byť aj väčšia kontrola. "Zavedenie spotrebnej dane z vína, hoci aj pri symbolickej sadzbe, by vinárov začlenilo do dôsledných daňových kontrolných mechanizmov Ministerstva financií SR a Colného riaditeľstva SR," uvádzajú.
Predstavitelia OKS, ktorej štyria členovia sú poslancami Národnej rady SR za poslanecký klub Most-Híd, sa spolu so zástupcami štyroch vinárskych združení postavili tento týždeň proti novému návrhu zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne ministerstva financií. Ako v utorok na tlačovej konferencii uviedol predseda strany Peter Zajac, v prípade ak návrh zákona schváli vláda, poslanci OKS ho v parlamente nepodporia. "Nevidíme ani jeden dôvod, okrem lobistických dôvodov, aby sa menili doterajšie zákony o spotrebnej dani, keď sa jeden zákon týka vína, druhý zákon osobitne piva a tretí osobitne liehu. Jediný dôvod, ktorý tam vidíme, je naozaj lobizmus," povedal Zajac. Ako ďalej uviedol, tento návrh zákona je cestou k zvyšovaniu daní, čo OKS odmieta.
V súčasnosti platná legislatívna úprava pre spotrebné dane z piva, vína a liehu je podľa predsedu OKS postačujúca a plne zodpovedá európskym štandardom. "Prijatie takéhoto zákona by viedlo apriórne k znevýhodneniu slovenských vinárov voči vinárom a vinohradníkom susedných krajinách a Európskej únii," myslí si Zajac. Zavedenie akejkoľvek nenulovej sadzby spotrebnej dane z vína by podľa jeho slov zapríčinilo zvýšenie jeho ceny pre konzumentov, výrazne zvýšilo prevádzkové a administratívne náklady vinárov a v konečnom dôsledku by malo za následok úpadok tohto odvetvia v agrosektore na Slovensku. Zákon by bol navyše v príkrom rozpore so zámerom vlády podporovať výrobu a predaj domácich poľnohospodárskych produktov.